Zádový systém batohu – jak funguje a k čemu je dobrý?

Co se vám vybaví jako první, když se řekne batoh? Výlet, škola, hory… Možností je nespočet, ale asi málokdo z nás by mezi prvními nápady uvedl zádový systém. Přitom je to vlastně jakási páteř každého batohu, bez níž by nemohl plnit svou funkci. V tomto článku se dozvíte, jaké zádové systémy batohů existují, v čem se liší a např. i to, proč je batoh s rovnými zády lepší volbou do města než turistický batoh.

BH1766L34G_zadovy_system

Zádový systém je, když…

Nejprve si pojďme vysvětlit, co to vlastně zádový systém je. Pod tímto slovním spojením se skrývají 3 hlavní pojmy – ramenní (nosné) popruhy, bederní popruh a záda batohu.

 

Ramenní popruhy jsou nejvíce namáhanou částí batohu a je zcela nezbytné, aby byly kvalitně zpracované. Obvykle jsou vyztuženy, aby při delším nošení nedřely kůži. Navazují na ně balanční dotahy, kterými nastavíte přilnavost batohu k vašemu tělu. Často se u nich vyskytuje také prsní (hrudní) spojka, která zabraňuje sklouznutí popruhů z ramen.

 

Bederní popruh je nezbytnou součástí především u batohů s vyšší litráží. Pokud je batoh správně nasazen, bederní pás nese více než 1/2 celkové váhy batohu. Bývá velmi často vyztužen, aby nezpůsoboval nepříjemné odřeniny.

 

Záda batohu jsou nesmírně důležitá, neboť se starají o odvětrávání a pohodlí při nošení. Podle typu batohu a jeho využití bývají záda opatřena výztuží, někdy i odnímatelnou, prolisy a síťovinou pro lepší cirkulaci vzduchu. LOAP vyrábí batohy, u kterých tato část prakticky zcela přilne k zádům, i batohy, které se zad téměř nedotýkají. 

 

LOAP tip: Kromě zádového systému mají turistické batohy řadu dalších funkčních vychytávek, znáte je všechny? Přesvědčte se v našem článku 10 funkcí turistického batohu, které zaručeně oceníte.

 

Dva typy zádových systémů batohů – pevný a nastavitelný

Pevný zádový systém batohu je fixní a není možné upravovat délku mezi nosnými popruhy a bederním pásem. Je proto žádoucí, abyste si před koupí batohu s tímto nosným systémem změřili délku vašich zad od obratle C7 po horní část kyčelní kosti. Může se vám to na první pohled zdát směšné, ale aby vám batoh opravdu dobře seděl, měla by délka od vrcholu ramenních popruhů až po bederní pás odpovídat naměřené délce vašich zad. Pouze v takovém případě dosáhnete maximálního komfortu a spokojenosti při nošení batohu.

 

Nastavitelný zádový systém batohu má naopak posuvnou nosnou část. Díky tomu se dá se celkem snadno upravovat délka mezi ramenními popruhy a bederním pásem tak, aby odpovídala délce vašich zad.

 

Nestyďte se. Naplňte si batoh přímo v prodejně

V našich končinách není zcela běžné, aby si zákazník přímo v prodejně vyzkoušel a nastavil batoh tak, aby odpovídal jeho tělu. Bohužel se tak dopouštíme chyby, která může znamenat špatnou volbu batohu. Nestyďte se požádat obsluhující personál o pomoc a klidně i naplnění batohu. V případě objemnějších kusů se doporučuje naplnit batoh zhruba 10-15 kg zátěže, abyste mohli vyzkoušet, jak se bude na vašich zádech chovat.

 

Batoh na hory se od batohu do školy opravdu liší

Než si půjdete pořídit novou batožinu, ujasněte si, při jaké činnosti ji hodláte využívat. Zádové systémy a všechny jejich komponenty jsou totiž navrženy tak, aby odpovídaly zatížení batohu.

 

1. Batoh do města vás vyjde obvykle levněji

Zádový systém turistického batohu je konstrukčně náročnější, proto je výrobně dražší. Pláštěnka na turistický batoh a řada funkčních detailů jsou další prvky, které cenu turistického batohu zvyšují. Na turistickém batohu se pláštěnka samozřejmě hodí – na výletě začne pršet, jdete prašnou cestou nebo jedete na kole po dešti a od kola vám na batoh stříká bláto a voda. Pláštěnku na batoh ve městě ale nejspíš nevyužijete. Rychle vytáhnete deštník nebo se schováte pod nejbližší střechu nebo do obchodu.

 

2. Městský batoh snadněji sladíte s oblečením do práceMěstské a dámské batohy LOAP

Jen si představte, že jdete na pracovní schůzku nebo na úřad se sytě červeným turistickým batohem a podél těla vám visí nezapnuté popruhy od bederního pásu. Nebo že máte bederní pás i prsní spojku zapnuté a mačkáte si košili. Uznejte sami, batoh do města by byl elegantnější volbou.

 

Turistické batohy se nejčastěji dělají v základních barvách – červené, modré, zelené a černé. Zato batohy do města jsou laděné do elegantnějších barev, aby se daly snadněji zkombinovat s vaším oblečením. Městské batohy se vyrábějí v pestřejší nabídce stylů, tvarů a velikostí.

 

Turistické batohy nejsou určené na výlety s notebookem na zádech. Obvykle mají jen nepolstrovanou kapsu na hydrovak, která nedokáže notebook dostatečně ochránit před poškozením, např. když uklouznete a batohem narazíte na zem nebo do skály.

 

3. Turistický batoh vám notebook neochrání

Na rozdíl od turistických batohů mají batohy do města polstrovanou kapsu, která notebook pevně drží na místě a chrání ho před otřesy i mírnými údery. A když jsme u kapes, batohy do města mají často také organizér: kapsičky na telefon, tužky, klíče a další drobnosti, které potřebujete mít rychle po ruce.

 

4. Turistický batoh nezahřeje záda při čekání na MHD

Většina turistických batohů má prohnutá záda, abyste se pod batohem nepotili, až budete celý den na túře. Předpokládá se totiž, že s turistickým batohem na zádech budete po většinu dne neustále v pohybu.

Oproti tomu městské batohy mají jednodušší rovný zádový systém, takže vám při čekání na tramvaj nebo autobus zahřejí záda. A když náhodou nestihnete bus doběhnout a on vám ujede, zpocená záda vám při čekání na další spoj ochrání před studeným větrem.

 

5. Do městského batohu se vám vejde nákup i oblečení do fitka

Batohy do města bez prohnuté konstrukce zad neubírají tolik místa uvnitř a batoh se lépe přizpůsobuje obsahu, takže se do něj snadněji vejde třeba i nákup nebo oblečení do fitka s PET lahví.

 

Vážně si do města nemůžu vzít turistický batoh?

Jasně, že můžete. Vyberte si spíš ale menší turistický batoh, který není tak nápadný. Výhodou jednoho batohu na všechno je, že si po víkendu na horách nezapomenete z batohu do batohu přendat do práce třeba peněženku a doklady.

Nevýhodou jednoho batohu do města a na výlety je častější údržba. Během výletu se batoh ušpiní (od jídla, smůly, bláta atd.) a zapráší, takže ho před cestou do práce musíte vždy očistit, abyste v MHD nebo práci nebyli vystaveni nepříjemným komentářům svého okolí. ;-)

 

Jak dělíme batohy v LOAP

Městské a urban batohyŠkolní a městské batohy

Školní, studentské a městské batohy LOAP jsou navrženy pro každodenní užívání a přenášení spíše menší hmotnosti. Jejich litráž se pohybuje okolo 30 litrů, a proto mají nosný systém přizpůsobený těmto podmínkám.

Nejčastěji u našich městských batohů narazíte na pevné zádové systémy AFS nebo SBS. Všechny 3 nosné systémy mají společné tyto prvky: 

 • anatomicky tvarované ramenní popruhy s vyztužením
 • pevná konstrukce
 • odvětrávání

Některé typy městských batohů, batohů na notebook a batohů do školy mají také hrudní popruh, který zamezuje sklouznutí nosných popruhů z ramen. Bederní pás u tohoto typu batohů většinou nenajdete z důvodu nízkého zatížení.

 

Turistické a cyklistické batohy

V případě menších turistických batohů LOAP se často setkáte s pevným nosným systémem AVS. Preferujeme ho pro jeho charakteristické umístění zádové konstrukce. Je totiž nezávislá na vlastním batohu a dá se snadno vyjmout. Batoh se zádovým systémem AVS nepřilne přímo k tělu a výborně větrá. Samozřejmostí u těchto ruksaků jsou vyztužená záda, bederní pás a hrudní popruh. Kromě turistických batohů používáme AVS systém také u cyklistických batohů LOAP.

 

LOAP tip: Přemýšlíte, kam o víkendu vyrazit na výlet? Máme pro vás 14 tipů na zajímavá místa v České republice.

 

Batohy na trek a vícedenní cestování

Velké krosny a expediční batohy LOAP s vysokou litráží jsou opatřeny nastavitelným zádovým systémem AAS I. Díky propracovanému zádovému systému jsou batohy stabilní i při největším zatížení. U těchto batohů je opravdu klíčové, abyste si vybrali správně, neboť špatně zvolený batoh by mohl nadměrně zatěžovat ramena i celá záda.

 

Dobře padnoucí batoh naopak rozloží zátěž směrem do vyztuženého bederního pásu. Ramenní popruhy jsou měkké, ergonomicky tvarované a nepostrádají prsní spojku. Aby záda neustále větrala, zvolili jsme vyvýšené vycpávky, které vytváří dokonalý ventilační komín.

 

LOAP tip: Víte, jak se správně sbalit na vícedenní trek? Přečtěte si naše tipy v článku Jak sbalit turistický batoh na vícedenní pochod.

 

Seznamte se: Zádové systémy batohů LOAP

Krosny a turistické batohy

1. AAS I - AIR ADJUSTABLE SYSTEM I

Jednoduše nastavitelný posuvný systém AAS I vyvinutý pro nejnáročnější použití dodává batohu mimořádnou stabilitu i při největším zatížení. Batohy vybavené systémem AAS I jsou určené pro náročné expediční pochody a pro nošení velké zátěže.

 1. Ergonomicky tvarované vyztužené ramenní popruhy umožňují perfektní posazení batohu na záda.
 2. Vyztužená a výborně odvětraná záda s vyvýšenými zádovými a bederními vycpávkami, které vytváří ventilační komín.
 3. Vlastní posuv zad.
 4. Hrudní spínací popruh.
 5. Vyztužený vyjímatelný bederní pás dodává speciálním vyztužením komfort nošení.
 6. Horní a dolní balanční dotahy.
 7. Ergonomicky tvarované duralové výztuhy s možností individuálního přizpůsobení tvaru.

 

Krosny a turistické batohy LOAP

Batohy - turistické, městské, na kolo

2. AFS - AIR FLOW SYSTEM

Účelně řešený pevný nosný systém AFS používaný u batohů menších litráží dodává batohům maximální komfort pevnosti a ventilace. Systém AFS je typický především pro „cyklo“ batohy.

 1. Ergonomicky tvarované vyztužené ramenní popruhy.
 2. Vyztužený zádový panel dodává batohu výbornou pevnost.
 3. Zádové vycpávky jsou vyvýšené nad zádový panel a zaručují dokonalou cirkulaci vzduchu v kanálku mezi nimi.
 4. Hrudní spínací popruh.
 5. Bederní vycpávky jsou tvořeny čtyřmi různě vyvýšenými segmenty a umožňují perfektní odvětrání v bederní oblasti.
 6. Pevný, vyztužený bederní pás.

 

Krosny a turistické batohy LOAP
Městské batohy LOAP
Batohy na kolo LOAP

 

Turistické batohy

3. AVS - AIR VENTILATION SYSTEM

Speciální pevný nosný systém charakteristický umístěním zádové konstrukce nezávisle na vlastním batohu. Konstrukci lze velmi jednoduchým způsobem vyjmout. Systém AVS poskytuje největší komfort odvětrání, neboť vlastní batoh nepřiléhá přímo k tělu. 

 1. Ergonomicky tvarované vyztužené ramenní popruhy z prodyšného materiálu.
 2. Speciální vyjmutelná zádová konstrukce tvořená rámem s prodyšnou sítí.
 3. Ocelové výztuhy jsou tvarované tak, aby vytvářely mezi sítí a vlastním batohem dostatečný prostor pro cirkulaci vzduchu.
 4. Vlastní záda batohu.
 5. Hrudní spínací popruh.
 6. Pevný, vyztužený bederní pás je součástí zádové konstrukce a vycpáním zvyšuje komfort nošení.

 

Krosny a turistické batohy LOAP

Městské batohy

4. SBS - SOLID BACK SYSTEM

Zajímavě propracovaný pevný nosný systém SBS je určen pro batohy nižších litráží. Svou pevností a stavbou zaručuje, že náklad uvnitř batohu netrpí, a proto se využívá nejvíc u batohů s vložkou na laptop.

 1. Ergonomicky tvarované ramenní popruhy.
 2. Zádový panel je vyztužen materiálem EVA foam, který zaručuje stálý tvar a pevnost. V panelu jsou prolisy, které umožňují proudění vzduchu.

 

Městské batohy LOAP

 

Nyní už víte o zádových systémech dost na to, abyste si koupili batoh, se kterým budete maximálně spokojeni.