Jaký vodní sloupec bundy: 3000, 5000 nebo 8000 mm?

SFM1905P43T_09Outdoorové bundy stále častěji vybíráme podle funkčních parametrů - vodního sloupce a prodyšnosti. Když pomineme populární reklamní zaklínadlo „vyšší hodnoty = lepší hodnoty“, jaký je praktický význam těchto hodnot pro outdoorové oblečení? Pojďme se na to společně podívat.

Než začneme, vysvětlíme si samotný význam funkčním parametrů – vodní sloupec a prodyšnost. Zmíníme i další velmi důležitý parametr, na který se často zapomíná - lepené švy.

Co to je vodní sloupec a prodyšnost?

Pojďme si vše ukázat na konkrétním příkladu – softshellové bundě. U softshellky nám hodnota vodního sloupce říká, jak moc je bunda voděodolná, tj. nepromokavá. Jinými slovy, kolik vody vydrží, než začne prosakovat. Vyšší hodnoty proto logicky znamenají vyšší ochranu při deštivém počasí.

Pozn.: Dejte pozor na rozdíl mezi slovy voděodolnost a vodoodpudivost. Je-li bunda vodoodpudivá, znamená to, že po ní voda stéká. Nemusí být ale nepromokavá.

Outdoorové bundy s vysokým vodním sloupcem jsou fajn, ALE...

Abyste byli 100% voděodolní, je nutné, aby vaše bunda měla také správnou prodyšnost. Hodnota prodyšnosti outdoorového oblečení prozrazuje, jak dobře oblečení dokáže odvádět tělesnou vlhkost na povrch. Prodyšnost obvykle zajišťuje membrána, která začne fungovat, když se člověk dostatečně zahřeje fyzickou aktivitou.

Pánská outdoorová bunda URIASH - https://www.loap.cz/uriash-panska-sportovni-bunda-modra-zelena/

Vysoká nebo nízká prodyšnost? Záleží, co v bundě provádíte

Když sportujete a potíte se, ale zároveň chcete zůstat v teple a suchu, potřebujete pot odvést od těla. K tomu vám poslouží právě prodyšnost. Čím víc se potíte, tím vyšší prodyšnost uvítáte. A naopak. Když se při pohybu příliš nepotíte a bundu chcete hlavně na běžné nošení, lehkou turistiku nebo venčení, vysoká prodyšnost způsobí, že vám bude zima.

LOAP TIP: Podrobnosti o správném způsobu oblékání, tzv. „cibulovém systému“, se dozvíte v našem článku Jak funguje princip 3 vrstev oblečení.

Vodní sloupec bez lepených švů není kompletní

O lepených švech se ve spojení s funkčními parametry příliš často nemluví. Pokud však softshellová bunda nemá podlepené švy, jsou vysoké parametry vodního sloupce prakticky k ničemu - voda proteče v místech sešití. Rozhodně je lepší vybírat mezi softshellovými bundami s nižšími parametry a podlepenými švy než mezi softshellkami s vyššími parametry bez podlepených švů.

Pozn.: Můžete se také setkat s outdoorovými bundami s částečně lepenými švy. V takovém případě má bunda podlepené švy pouze v nejvíce exponovaných místech, například na ramenou.

Je lepší bunda s parametry 5000-5000 nebo 8000-3000 mm?

Na rozdíl mezi hodnotou vodního sloupce a prodyšnosti je potřeba si dát pozor. Pokud máte výrazně vyšší vodní sloupec a nízkou prodyšnost, při aktivním pohybu se velmi snadno zpotíte, protože bunda nedokáže dostatečně rychle odvést pot od těla. V takovém případě bunda funguje spíš jako pláštěnka, ve které sice nezmoknete, ale zpotíte se a bude vám zima.

Konkrétní příklad: Pokud vyrazíte na hory nebo túru a váháte mezi bundou s hodnotami vodního sloupce 5000 mm a prodyšností 5000 g/m2/24hod (tzv. bunda „pět na pět“) a bundou s vodním sloupcem 8000 mm a prodyšností 3000 g/m2/24hod (bunda „osm na tři“), pak bunda s parametry 5000-5000 je pro vás lepší volbou.

Dámská softshellová bunda ULTIMA - https://www.loap.cz/ultima-damska-sportovni-bunda-ruzova-seda/

Ruku na srdce: kolikrát do roka lezete na Everest?

Správně zvolené hodnoty parametrů se totiž odvíjí od plánované fyzické aktivity a lokality, ve které se budete nacházet.

Bundy s parametrem 10 000 mm a 10 000 g/m2/24hod se hodí spíš na lyžování do Alp a vyšších pohoří, tj. pro oblasti s větším výskytem srážek a vyšší vlhkostí. Kdy se při zvýšené fyzické aktivitě budete více potit. Právě kvůli většímu pocení jsou tyto bundy obvykle bez zateplení.

Jednou pro vždy: Je mýtus, že vyšší hodnoty funkčních parametrů jsou vždy lepší.

Pro středoevropské mírné klimatické pásmo, tj. české podnebí a naše hory, bohatě stačí hodnoty vodního sloupce 5000 mm a prodyšnosti 5000 g/m2/24hod. Jinými slovy, vyšší parametry u nás nemůžete náležitě docenit. Neohrožují náš žádné extrémní podmínky, vysoké srážky, ani vlhkost.

Když se věnujete lehké turistice a cestujete nejčastěji po Evropě, softshellky s vodním sloupcem 5000 mm a prodyšností 5000 g/m2/24 hod jsou pro vás ideální.

Do města vodní sloupec 8000 mm opravdu nepotřebujete

Zcela jinou kategorii tvoří městské bundy. Nepředpokládá se, že v nich budete sportovat (dobíhání autobusu se nepočítá). Jsou proto vyráběny bez funkčních parametrů, popřípadě s nízkými funkčními parametry. Těmi často bývá vodoodpudivý nástřik v kombinaci se zateplením. Smyslem je poskytnout vám dostatečné teplo a ochranu před deštěm. Městské oblečení proto není vhodné pro náročnější aktivity.

A jak to chodí v LOAPu? Vyrábíme bundy především na české hory

Jako výrobce outdoorového oblečení jsme si výše uvedených skutečností dobře vědomi, a proto se specializujeme na výrobu funkčních bund a kalhot vhodných pro naše klimatické podmínky. Většina našich outdoorových bund má proto hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti v rozmezí 3000-3000 a 5000-5000, což jsou hodnoty ideální pro naše podnebí.

Vodnímu sloupci pomáhá zátěr DryTech, prodyšnosti membrána Aqua Pro

Nepromokavost našich bund zajišťujeme pomocí 2 technologií – aplikací kvalitního polyuretanového zátěru nebo funkční membrány.

Softshellové bundy se zátěrem DryTech mají přímo na tkanině nanesenou vysoce kvalitní polyuretanovou vrstvu s mikroporézní strukturou. Ta brání prosakování vody a zároveň umožňuje odpaření tělesné vlhkosti.

Oblečení s membránou Aqua Pro je také nepromokavé a prodyšné, ale liší se způsobem aplikace. Membrána je speciální vrstva, která je buď volně vložená mezi svrchní materiál a podšívku, nebo se spojí s vnějším materiálem pomocí laminace. V případě třívrstvé laminace je membrána spojena i s podšívkou.

Bundy prodáváme s lepenými švy, a to buď částečně, nebo zcela. Podporujeme tím nepromokavost nejen samotného materiálu, ze kterého je oblečení vyrobeno, ale také nepromokavost v místech sešití. Tuto techniku využíváme především u zimního oblečení, kde je pravděpodobnost kontaktu s vodou (sněhem) daleko vyšší.

PLM1405_4Vodní sloupec důsledně testujeme: 3 kapky a dost!

Test finální nepromokavosti látky se provádí pomocí speciálního měřícího přístroje. Zjednodušeně válce, který je přiložen k povrchu testované tkaniny. Postupně se do něj přilévá voda a to až do doby, kdy látkou proniknou první 3 kapky. V tom okamžiku je změřen vodní sloupec. A to je přesně ten údaj, který uvádíme na visačce každé bundy a kalhot.

3 rady na závěr:

  1. Nenechte se nalákat na super výhodné akční nabídky softshell bund s parametry 10000-10000 a víc a zvolte si vodní sloupec a prodyšnost podle aktivit, kterým se přes rok věnujete nejčastěji.
  2. Nezapomeňte, že softshellová bunda je jen jednou ze tří vrstev funkčního oblečení. Aby vám při pohybu nebyla zima, nebo jste se příliš nepotili, oblékněte si pod softshell bundu funkční prádlo, příp. i funkční mikinu. Více se dozvíte v našem článku Jak funguje princip 3 vrstev oblečení.
  3. Aby vám vaše oblíbená softshellka vydržela co nejdéle, správně ji perte a impregnujte. Jak na to, si přečtěte v článcích Jak prát softshell a pečovat o něj a Impregnace funkčního oblečení: Proč je dobrá a jak na ni.

Prohlédněte si novou kolekci softshell oblečení LOAP:

 

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší