Kam na výlet? LOAP má 14 tipů na zajímavá místa v České republice

Rádi byste jeli na výlet, ale nevíte kam? Připravili jsme pro vás seznam výletních míst, která byste si neměli nechat ujít. Co kraj, to jeden tip. Inspirujte se a užijte si prima den v přírodě, muzeu nebo na hradě.

2017-12-06-12-47-22-650-450-0-1497264442-pr-size

1. Zámek Loučeň s několika bludišti

V barokním zámku Loučeň prožijete pohádkový den. Není to totiž jen tak obyčejný zámek. Kromě dobových komnat tu mají veliký park a v něm 12 labyrintů a bludišť. Můžete tak otestovat své orientační schopnosti a zkusit se vymotat ze slepých uliček. Zejména děti budou z této atrakce nadšené.

Kromě klasické prohlídky zámek nabízí také dětské prohlídky, večerní a noční exkurze za svitu svíček, a dokonce čokoprohlídky, při kterých ochutnáte lahodnou čokoládu. Každou první sobotu v měsíce se tu konají také zámecké slavnosti s pestrým programem.

Kraj: Středočeský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba: otevřeno po celý rok

 

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Mirakulum, zámek a hrad Staré Hrady, Škoda muzeum v Mladé Boleslavi

2. Stezka korunami stromů

Vypravte se za dobrodružstvím do výšin a projděte se stezkou, která vede skrz koruny stromů. Je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží, ze které budete mít jižní Čechy jako na dlani. Cestou si můžete prostudovat naučné prvky zaměřené na přírodu a zastavit se ve třech zážitkových stanicích s lanovými atrakcemi, které jsou ve výšce 24 metrů nad zemí. Jedním z největších zážitků je jízda na suchém tobogánu, který měří 52 metrů a prochází středem vyhlídkové věže.

Kraj: Jihočeský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba: otevřeno po celý rok

Vstupné

Zajímavosti v okolí: vodní nádrž Lipno, hrad Rožmberk, Český Krumlov

3. Vodní hrad Švihov a Popelčina pohádková stezka

Vydejte se po stopách oblíbené Popelky a navštivte Vodní hrad Švihov, který se v pohádce proměnil ve statek, v němž Popelka bydlela. Právě zde se zastavil královský průvod, tady byl ustájený Jurášek a jen kousek od hradu, u rybníka v Mezihoří, se zlá macecha s Dorou převrátily do rybníka.

Popelčina stezka začíná přímo před hradem, měří asi 3 km a seznámí vás s průběhem natáčení. Procházku si můžete prodloužit napojením na naučnou stezku Švihov a okolí, která měří celkem 26 kilometrů. Ale nebojte, dá se zkrátit.

Kraj: Plzeňský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj, hrad Radyně s naučnou stezkou, Techmania Science Center

LOAP tip: Nezapomeňte si vzít pořádný turistický batoh. Až vám cestou něco cvrnkne do nosu, můžete do něj úlovek schovat a doma si ho v klidu prohlédnout.

4. Naučná stezka Svatošské skály

V CHKO Slavkovský les, v romantickém údolí podél řeky Ohře, se nachází žulové město známé jako Svatošské skály. Skály jsou oblíbeným výletním místem. Můžete se tu projít po visuté lávce nebo navštívit přírodní rodinný areál Svatošky dětský ráj, ve kterém je lanové centrum, minizoo a spousta dalších atrakcí.

Ke skalám vás dovede naučná stezka, která začíná v obci Doubí. Měří 13 km, je přístupná pěším i cyklistům a můžete po ní dojít až do obce Hory. Nebo se odpojte a vydejte se na hrad Loket.

Kraj: Karlovarský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba: přístupné po celý rok

Vstupné: Zdarma

Zajímavosti v okolí: hrad a zámek Bečov nad Teplou, rozhledna Diana, Vřídlo a karlovarská kolonáda

5. Edmundova a Tichá soutěska v Hřensku

Parádní celodenní výlet zahájíte a zase skončíte v Hřensku, obci, která je branou do Národního parku České Švýcarsko. Nejprve se vydejte k Pravčické bráně, nejznámější přírodní památce v regionu, a poté si výlet zpestřete projížďkou na pramicích skrz Edmundovu a Tichou soutěsku.

Kraj: Ústecký

Jak se tam dostanete

Otevírací doba a vstupné

Zajímavosti v okolí: přírodní rezervace Pavlínino údolí, zámek Děčín, pevnost Königstein v Německu

6. Televizní vysílač Ještěd

Vystoupejte po svých nebo s pomocí lanovky na vrchol hory Ještěd (1012 m n. m.), které dominuje slavný televizní vysílač. Můžete se občerstvit v místní restauraci, projít po ochozu a rozhlédnout do kraje. Okolí je protkané několika turistickými stezkami, takže pokud rádi chodíte, protáhněte svaly a hurá na pochod.

Kraj: Liberecký

Jak se tam dostanete

Otevírací doba: otevřeno po celý rok

Vstupné: Zdarma

Zajímavosti v okolí: ZOO Liberec, Botanická zahrada Liberec, zámek Sychrov

7. Z Potštejnu do Litic a zpět

Za krásným pěším výletem se vydejte do obce Potštejn. Nachází se tam zámek, ve kterém se konají hrané prohlídky pro děti, hrad a několik turistických cest, které vás provedou krásným údolím kolem řeky Divoká Orlice. Jednou z nejhezčích cest je trasa od hradu ke hradu, která vás dovede z Potštejna až do Litic a zpět. Cestou si můžete udělat malou odbočku k westernovému kempu Vochtánka a posilnit se v místní restauraci nebo se projet na koni. 

Kraj: Královéhradecký

Jak se tam dostanete

Otevírací doba a vstupné zámku Potštejn

Otevírací doba a vstupné hradu Potštejn

Otevírací doba a vstupné hradu Litice

Zajímavosti v okolí: zámek Doudleby, Muzeum řemesel v Letohradě, zámek Častolovice s minizoo

LOAP tip: Chystáte se na celodenní výlet? Přiberte do party spolehlivý batoh.

8. Skalní město Toulovcovy Maštale

Ztraťte se na chvíli v bludišti skalního městečka Toulovcovy Maštale, v přírodní rezervaci, která se těší veliké oblibě díky své rozmanitosti a krásnému okolí. Úzké štěrbiny a chodbičky ve skalách jsou jako stvořené pro malé i velké průzkumníky. Ti zdatnější se můžou vydat do Dudychovy jeskyně, jejíž vchod je hodně úzký. Takže nádech, břicha zastrčit a hurá dovnitř.

Pokud máte rádi výhledy, vystoupejte na Toulovcovu rozhlednu. Jsou z ní vidět Železné hory, Žďárské vrchy nebo Orlické hory.

Kraj: Pardubický 

Jak se tam dostanete

Otevírací doba: přístupné po celý rok

Vstupné: zdarma

Zajímavosti v okolí: zámek Nové Hrady, Litomyšl, vodní nádrž Seč

9. Exkurze do vodní elektrárny Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je impozantní stavba v CHKO Jeseníky, která patří mezi 7 divů České republiky. Pyšní se hned třemi nej: má největší rezervní vodní turbínu v Evropě, největší instalovaný výkon v ČR a největší spád v ČR. Komentované prohlídky podzemí, kaverny a horní a dolní nádrže probíhají celoročně a je třeba je rezervovat předem, protože je o ně velký zájem.

Kraj: Olomoucký 

Jak se tam dostanete

Otevírací doba: otevřeno po celý rok, nutná rezervace předem

Vstupné

Zajímavosti v okolí: CHKO Jeseníky, Olomouc, hora Praděd

10. Interaktivní Svět techniky Ostrava

O tom, že věda a technika nemusejí být nuda, vás přesvědčí interaktivní centrum Svět techniky v Ostravě. Místo hromady nudných čísel a dlouhého textu tu najdete funkční exponáty, které si můžete sami vyzkoušet. Tak nejlépe pochopíte, na jakém principu fungují.

Areál je rozdělený do několika expozic: Velký svět techniky, Malý svět techniky U6, Dětský svět, Svět civilizace, Svět přírody a Svět vědy a objevů. Kromě interaktivních exponátů se o zábavu postará také Divadlo vědy se speciální Science show nebo kinosál, ve kterém se promítají filmy o přírodě a vesmíru.  

Kraj: Moravskoslezský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba: po celý rok včetně státních svátků

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Landek Park, Oderské vrchy, CHKO Beskydy

11. Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je úžasný komplex zapsaný na Seznamu UNESCO. Rozhodně si jej nenechte ujít a projděte všechny cestičky a romantická zákoutí v rozlehlém parku. Hlavní dominantou jsou zámky Lednice a Valtice, ovšem neméně zajímavé jsou i ostatní stavby, například minaret s vyhlídkou do kraje nebo Janův hrad. Areál můžete prochodit po svých, projet na kole nebo na koni. Některé cesty se dají zkrátit projížďkou na lodi.  

Kraj: Jihomoravský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba a vstupné v Lednici

Otevírací doba a vstupné ve Valticích

Zajímavosti v okolí: CHKO Pálava, Mikulov, Sirotčí hrádek

LOAP tip: Projděte Moravu křížem krážem se spolehlivým batohem na zádech. Můžete do něj schovat svačinu, náhradní oblečení, cestovní lékárničku a další nepostradatelnou výbavu.

13. Kroměříž aneb Hanácké Athény

Město Kroměříž je klenot Zlínského kraje. Hned tři místní památky jsou zapsané na Seznamu UNESCO. Patří mezi ně Arcibiskupský zámek s velkolepými sály a obrazárnou a také obě zahrady: Květná a Podzámecká. Jsou vrcholným dílem zahradního umění a oázou klidu. V Kroměříži můžete navštívit také Expozici Karla Kryla nebo se stát mincmistrem a vyrazit si vlastní minci v Biskupské mincovně.

Kraj: Zlínský

Zajímavosti v okolí: hrad Buchlov, Chřiby, Zlín

14. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Pokud zavítáte na Vysočinu, zastavte se v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato úchvatná stavba obklopená ambity ve tvaru deseticípé hvězdy patří k vrcholným dílům barokní gotiky a je zapsaná na Seznamu UNESCO. Do kostela každý rok přicházejí tisíce poutníků a uctívají památku sv. Jana Nepomuckého. Areál si můžete prohlédnout v doprovodu průvodce. Prohlídka trvá 45 minut.

Kraj: Vysočina

Jak se tam dostanete

Otevírací doba, doporučujeme udělat rezervaci

Vstupné

Zajímavosti v okolí: CHKO Žďárské vrchy, pohádková vesnička Podlesíčko, Muzeum veteránů Tatra v Bystřici pod Perštejnem

Chcete víc tipů? Podívejte se na dalších 20 turistických cílů a naplánujte si parádní celodenní výlet.   

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší