Technologie a materiály

Přiznáváme bez mučení, technologie a materiály jsou nuda. ALE neklesejte na mysli, popíšeme vám je stručně a prakticky. Rychle se tak dozvíte, co vás v našich výrobcích vlastně hřeje a chrání.

Technologie

Dětské výrobky jsou speciálně testovány dle vyhlášky č. 84/2001 Sb., která je v souladu s OEKO-TEX Standard 100. OEKO-TEX Standard 100 je nezávislý testovací a certifikační systém textilních surovin, meziproduktů a konečných výrobků ve všech fázích výroby. Při intenzivním kontaktu výrobku s dětskou pokožkou tak máte vždy jistotu, že jsou splněny přísné ekologické požadavky.

Oblečení

STORMEX je speciálně vyvinutá technologie zpevňující tkaninu z polyesterových, nylonových nebo polyuretanových vláken se zesílenou strukturou, která spolehlivě odolává nepříznivým klimatickým a povětrnostním podmínkám. Díky této technologii vás materiál o vyšší gramáži, tloušťce a hustotě vláken ochrání před deštěm i ostrým větrem. Svými vlastnostmi je takové oblečení předurčeno pro náročné fyzické aktivity jako např. sjezdové lyžování.

AQUA PRO je prodyšná membrána speciálně vyvinutá pro svrchní oblečení, která umožňuje snadné a rychlé odpařování vlhkosti od těla. Větruvzdorná membrána AQUA PRO tvoří samostatnou nepromokavou vrstvu oblečení s vodoodpudivou úpravou. Takto upravená vrstva z polyesterových nebo polyuretanových vláken vás spolehlivě ochrání před nepříznivými klimatickými i povětrnostními podmínkami. Zároveň však umožní odpařování vlhkosti směrem od těla při náročné fyzické aktivitě.

DRYTECH je vysoce kvalitní polyuretanový zátěr funkčního oblečení. Zátěr s mikroporézní strukturou je velmi pevný v tahu i odolný proti protržení. Zátěr s technologií DRYTECH vás spolehlivě udrží v suchu v nepříznivých klimatických a povětrnostních podmínkách i při náročné fyzické aktivitě.

TSS - TAPE SEAM SEALING je speciální technologie termoplastické ochrany spočívající v důkladném podlepení švů. Podlepené švy ze spodní strany svrchního oblečení zabraňují pronikání vlhkosti k tělu. Polyesterové nebo polyuretanové švy ošetřené technologií TSS vás spolehlivě udrží v suchu v nepříznivých klimatických i povětrnostních podmínkách.

POLYTHERM je nemačkavá izolační výplň z dutých vláken vyráběných pomocí trysek s jádrem určená pro svrchní oblečení. Na dotek příjemná vlákna získávají technologií POLYTHERM ještě větší objem a výplň tak vyniká vysokou úrovní tepelné ochrany. Speciálně upravený materiál je také odolnější vůči špíně, která je méně viditelná. Výplň s technologií POLYTHERM navíc vyniká tvarovou pamětí a zajišťuje díky ní zvýšený pocit tepla a pohodlí. Typ vlákna - duté vlákno. Počet kanálků - 1

DUPONT SORONA je celosvětově uznávaná termoizolační výplň, která vyniká velmi vysokou výhřevností, ačkoli je velice lehká a objemově optimální. Vlákna výplně jsou jemná a ošetřená speciálními úpravami, proto si dlouhodobě udržují svou tvarovou paměť a vysokou úroveň tepelné ochrany. 37 % výplně je vyrobeno z obnovitelných zdrojů.

SOFTSHELL je pružný funkční materiál nové generace s vysokou odolností v nepříznivých klimatických a povětrnostních podmínkách. Zachovává si však i dostatečnou prodyšnost, díky které spolehlivě a rychle odvádí pot od těla. Softshell je odolný vůči oděru a ušpinění. Elasticita materiálu zajišťuje maximální pohodlí při běžném nošení i náročné fyzické aktivitě. Softshell plní svou funkci ideálně v kombinaci s funkčním prádlem a fleecovou vrstvou oblečení.

SOFTSHELL NO MEMBRANE je pružný funkční materiál nové generace s přiměřenou odolností v nepříznivých klimatických a povětrnostních podmínkách. Softshell bez membrány je prodyšnější než klasický SOFTSHELL a díky tomu ještě spolehlivěji a rychleji odvádí pot od těla. Softshell bez membrány je odolný vůči oděru a ušpinění. Elasticita materiálu zajišťuje maximální pohodlí při běžném nošení i méně náročné fyzické aktivitě. Softshell plní svou funkci ideálně v kombinaci s funkčním prádlem a fleecovou vrstvou oblečení.

TECHFLEECE+ je hřejivý funkční materiál s vysokou úrovní tepelné ochrany. Vyniká svou nízkou hmotností i při poměrně silném úpletu a prodyšnosti. Díky oboustrannému počesu je velmi měkký a poddajný. Snadno se udržuje. Ve spojení s vrstvou funkčního prádla a svrchní softshellovou vrstvou oblečení je ideální pro běžný pohyb i náročnou fyzickou aktivitu.

TRIFIBRE je unikátní polyesterová tkanina s charakteristickou strukturou zesílených vláken. Díky nim je speciálně upravený materiál lehký a prodyšný, velmi rychle odvádí pot od těla a skvěle schne. Mezi jeho přednosti patří i minimální mačkavost a zvýšená odolnost vůči skvrnám od potu. Tkanina s technologií TRIFIBRE je ideálním materiálem pro lehké sportovní oděvy a funkční prádlo.

THERMOCOOL je jedinečná technologie spočívající v optimalizaci přirozených termoregulačních schopností lidského těla. Materiál s technologií THERMOCOOL zajišťuje díky průřezu inteligentních vláken dokonalý a rychlý odvod vlhkosti od těla, ochlazení organismu nebo absorpci tepla v závislosti na konkrétních potřebách uživatele. Technologie THERMOCOOL se často používá např. ve funkčním prádle a ponožkách.

TECNOSOFT je pružný funkční materiál nové generace s přiměřenou odolností v nepříznivých klimatických a povětrnostních podmínkách. Výborně chrání před větrem a udržuje optimální tepelnou izolaci od vnějších vlivů. Má dobré vlastnosti v oděru a nízké míře zašpinění. Vlastnosti Tecnosoftu ještě podpoří kombinace s funkčním prádlem a případně druhou vrstvou techfleecové vrstvy oblečení.

YKK zipy patří mezi nejkvalitnější zipy na světě. Jsou synonymem spolehlivosti, vysoké funkčnosti a dlouhé životnosti. Japonské YKK zipy jsou proslulé svým detailním zpracováním. Díky své voděodolnosti jsou YKK zipy určené především na svrchní oblečení do extrémních povětrnostních podmínek.

THINSULATE je špičkové mikrovlákno od firmy 3M s vynikajícími termoizolačními vlastnostmi. Díky nim se skvěle hodí jako izolační vrstva pro funkční oblečení a spací pytle určené i do extrémních podmínek. Mikrovlákno THINSULATE mají stejné vlastnosti jako duté vlákno, ale je výrazně lehčí. Poskytuje tak optimální ochranu proti chladu při minimálním objemu a hmotnosti. THINSULATE se jednoduše udržuje a čistí, vlákna mají dlouhou životnost. Nevyvolává alergie, je proto vhodná pro výrobky v přímém kontaktu s pokožkou jako jsou např. rukavice.

TECHFLEECE Velmi silný oboustranně počesaný fleece (100 % polyesteru) s vysokým vlasem z lícu i rubu. Ideální materiál na druhou vrstvu oblečení (mikinu, svetr).

ULTRAWARM - Silná oboustranně počesaná pletenina (100 % polyesteru) s jemnou lícní vazbou. Ideální materiál na druhou vrstvu oblečení (mikinu, svetr).

MEDIUM SUPER TECH - Technický lehký velmi pružný a hladký materiál (98 % polyesteru, 2 % elastanu) s funkcí odvodu vlhkosti - rychleschnoucí. Ideální materiál na první vrstvu oblečení (technické tričko, kalhoty).

MICROTECH - Technický velmi lehký pružný materiál (100 % polyesteru nebo elastanu) s jemně strukturovanou vazbou s funkcí odvodu vlhkosti - rychleschnoucí. Ideální materiál na první vrstvu oblečení (technické tričko, kalhoty).

SOFTECH - Technický středně lehký pružný materiál (100 % polyesteru nebo v kombinaci polyester/elastan) s jemnou strukturovanou vazbou s funkcí odvodu vlhkosti - rychleschnoucí. Ideální materiál na první vrstvu oblečení (technické tričko, kalhoty).

MAXITECH - Středně silný dvouvrstvý materiál (100 % polyesteru) - z lícní strany tenká technická pletenina s jemnou vazbou, z rubové strany fleece. Ideální materiál na druhou vrstvu oblečení (mikinu, svetr).

LIGHTECH - Středně silný jednovrstvý fleecový materiál (100 % polyesteru) - z lícové strany se strukturovanou vazbou, z rubové strany s počesem. Ideální materiál na druhou vrstvu oblečení (mikinu, svetr).

DOUBLETECH - Silný dvouvrstvý materiál (100 % polyesteru) - z lícní strany středně silná pletenina s výraznější vazbou pletení, z rubové strany jemný fleece. Ideální materiál na druhou vrstvu oblečení (mikinu, svetr).

TECH-IN - Technický lehký velmi pružný a hladký materiál (88 % polyesteru, 12 % elastanu) s funkcí odvodu vlhkosti - rychleschnoucí. Ideální materiál na první vrstvu oblečení (technická trička a kalhoty).

NEOTECH - je středně silný dvouvrstvý pružný materiál (90 % polyesteru, 10 % elastanu) - z lícní strany technická pletenina s melanžovým efektem, z rubové strany tenká pletenina. Ideální materiál na druhou vrstvu oblečení (mikinu, svetr).

PEŘÍ je izolační výplň z kvalitního kachního peří s vysokou tepelnou ochranou. Zaručuje dokonalé termoizolační vlastnosti při nízké hmotnosti oděvu. U prošívaných a péřových produktů doporučujeme šetrné praní s míčkem a následné použití sušičky. Zajistíte tím zpětné rovnoměrné rozmístění výplně. Možné je také chemické čištění, díky kterému zůstane výplň po celou dobu na původním místě.

WATERPROOF / VODĚODOLNOST technologie, která tvoří nepromokavou voděodolnou vrstvu. Schopnost materiálu do určité míry odolávat tlaku vody. Tato povrchová úprava svršku se musí pravidelně udržovat a obnovovat impregnací materiálu.

OBOUSTRANNOST - lze nosit textil oboustranně.

ODVOD VLHKOSTI - technologie, která umožňuje snadné a rychlé odpařování vlhkosti.

ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚPRAVA - technologie, která umožňuje snadné a rychlé odpařování vlhkosti. Zamezuje množení bakterií, minimalizuje pachy a prodlužuje životnost látky.

RECYKLOVATELNÝ MATERIÁL - materiál lze zpracovat k dalšímu využití výrobního cyklu.

REFLEXNÍ PRVKY chrání děti, chodce i cyklisty především v silničním provozu. Jsou vyrobeny z materiálů, které odrážejí světlo až na vzdálenost 200 metrů. Při nasvícení v noci a za zhoršené viditelnosti je reflexní materiál vidět až na 10x větší vzdálenost než běžné oblečení.

PRUŽNÝ MATERIÁL

NEPROMOKAVÝ MATERIÁL

SLIM FIT - přiléhavý/úzký střih

REGULAR FIT - klasický střih

COMFORT FIT - pohodlný volnější střih

Boty

TRIPLETEX je prodyšná membrána umožňující snadné odpařování tělesné vlhkosti. Tato funkční vrstva se nachází v podešvi obuvi a odvádí od těla vodu vypařující se z chodidel. Membrána s technologií TRIPLETEX je vodonepropustná a vodoodpudivá s výškou vodního sloupce 10.000 mm a prodyšností 1.000 g/m2/24 h.

FLYKNIT technologie využívá velmi pevná vlákna, ze kterých je utkán jednodílný svršek boty. Vlákna jsou protkána různými směry, aby snížila zátěž svršku a zaručila vysokou odolnost boty. Tento příjemný materiál je lehký, vysoce pružný a prodyšný a poskytuje chodidlům maximální pohodlí a oporu na každém kroku.

Batohy

BULLTECH je pevná polyesterová tkanina s charakteristickou mřížkovou strukturou. Největší přednost tohoto speciálně upraveného materiálu spočívá ve vysoké odolnosti proti protržení díky vetkaným zesíleným osnovním nitím ve tvaru mřížek (nejčastěji čtvercových, kosočtvercových nebo šestiúhelníkových). Mřížkování zabrání šíření případného protržení a tím minimalizuje poškození materiálu. Součástí této tkaniny je polyuretanový zátěr zajišťující nepromokavost a oděruvzdornost materiálu.

AAS I - AIR ADJUSTABLE SYSTEM I je zádový systém vyvinutý speciálně pro batohy nejnáročnějších cestovatelů v dlouhodobě vysoké zátěži. Systém AAS I zajišťuje dokonalé rozložení nákladu a dodává batohu mimořádnou stabilitu i při maximálním naplnění jeho kapacity. Flexibilitou zádového panelu, který respektuje a kopíruje pohyby lidského těla, je zajištěno výborné odvětrání zad. Batohy vybavené zádovým systémem AAS I jsou předurčeny na náročné expedice, výkonnostní treky a jakékoliv další cesty s dlouhodobým nošením vysoké zátěže.

AFS - AIR FLOW SYSTEM je maximálně účelně řešený pevný systém pro batohy menšího objemu. Nosný systém AFS dodává batohům nepostradatelné zpevnění zad a umožňuje celkovou cirkulaci ohřátého vzduchu. Odvětráním zad získáte neocenitelné pohodlí během každodenního nošení především v letních měsících. Zádový systém AFS je ideálním řešením pro menší turistické batohy a batohy do města.

AVS - AIR VENTILATION SYSTEM je pevný zádový systém s jedinečnou zádovou konstrukcí umístěnou nezávisle na vlastním batohu. Prohnutá nosná konstrukce je obvykle vyjímatelná a nabízí tak další způsob nošení batohu. Systém AVS poskytuje maximální možné odvětrání zad, protože vlastní batoh nepřiléhá přímo k tělu. Zádový systém AVS je typický především pro menší turistické batohy a cyklobatohy.

ACS II - AIR COMFORTABLE SYSTEM II je propracovaný pevný nosný systém vhodný především pro batohy menšího objemu. Svou stavbou zaručuje účinné proudění vzduchu i při větším zatížení, zároveň však zajišťuje potřebnou oporu zad. Spolehlivý nosný systém ACS II se zpevněnými zády je vhodný především pro batohy do města určené ke každodennímu nošení.

SBS - SOLID BACK SYSTEM je spolehlivý pevný nosný systém pro batohy menšího objemu. Svou pevností a propracovanou stavbou zaručuje zádový systém SBS bezpečné uložení obsahu uvnitř batohu. Díky své konstrukční pevnosti se nosný systém SBS používá nejčastěji v odlehčených turistických batozích a do batohů s vnitřní vložkou na notebook.

VAS – VARIABLE AIR SYSTÉM je speciální pevný nosný systém VAS se postará o správnou polohu na zádech. Díky materiálu EVA je vysoce odolný. Jedná se o pěnový téměř nezničitelný materiál, který je potažen ochranou pevnou a vysoce prodyšnou síťovinou. Materiál EVA je velice lehký, proto batoh na zádech skoro neucítíte. Systém VAS je typický pro hikingové batohy menší litráže, kterým dodává maximální komfort pevnost a ventilaci.

POUZDRO NA NOTEBOOK

Stany a spací pytle

FRESH & BLACK - unikátní technologie zastínění, díky které je ve stanu výrazně nižší teplota vzduchu a tma i během dne. Technologie FRESH & BLACK má dvě složky – díky úpravě FRESH se uvnitř stanu méně ohřívá vzduch, a tím dochází ke snížení teploty (i na přímém slunci). Díky úpravě BLACK je ložnice téměř dokonale odstíněna od slunečního svitu, takže si ve stanu příjemně odpočinete i během dne.

POLYPLUS je vysoce kvalitní termoizolační náplň z dutého vlákna se skvělou úrovní tzv. „loftu“ – nadýchanosti. Náplň s technologií POLYPLUS chrání i při vysoké úrovni vzdušné vlhkosti, a proto se přednostně využívá do kvalitních spacích pytlů. Nezaměnitelnou měkkost a hebkost podobnou peří získává materiál díky vláknům ze silikonizovaného 100% polyesteru. Spací pytle s náplní POLYPLUS se snadno udržují a velmi rychle schnou. Další předností náplně s technologií POLYPUS je vynikající tvarová paměť, která po stlačení rychle vrací spacímu pytli jeho původní objem. Typ vlákna - duté vlákno. Počet kanálků - 1.

POLYPLUS EXTREME - je výplň vyvinutá tak, aby zajistila optimální rovnováhu skladnosti, tepla a trvanlivosti. Poskytuje měkkost a mimořádné teplo, i když je vlákno mokré. Má skvělé vlastnosti schnutí - schne 3x rychleji než peří, vynikající poměr hmotnost/teplo, lze prát v pračce a sušit v sušičce. Je nealergenní. Typ vlákna - duté vlákno. Počet kanálků - 1.

POLYPLUS LIGHT - je výplň konstruována pro použití v nízkých teplotách při zachování minimální hmotnosti. Poskytuje zvýšenou měkkost, větší tepelnou ochranu, mimořádnou trvanlivost po opakovaném praní. Po rozbalení vlákna díky své rozpínavosti rychle vyplňují prostor komor. Je nealergenní.

THERMOLITE QUALLO je vysoce kvalitní výplň do spacích pytlů speciálně vyvinutá tak, aby při minimální hmotnosti materiálu zajistila maximální termoizolační vlastnosti srovnatelné s peřím. THERMOLITE QUALLO je patentované sedmikanálkové vlákno firmy DuPont s antialergenní úpravou. Spací pytle s touto výplní je možné prát v pračce.

THERMOLITE EXTRA je vysoce kvalitní výplň vyvinutá speciálně pro použití v extrémně nízkých teplotách při zachování minimální hmotnosti materiálu. Termoizolační výplň s technologií THERMOLITE EXTRA je směsí tří druhů pružných spirálových dutých vláken s vysokou tvarovou pamětí. Dutá vlákna mají díky kvalitnímu provedení také dlouhou životnost.

JEDNOVRSTVÁ KONSTRUKCE - Jednovrstvá konstrukce spacího pytle.

DVOUVRSTVÁ KONSTRUKCE - Sandwichová/dvouvrstvá konstrukce spacího pytle.

SPACÍ PYTEL PRO 2 OSOBY

DÁMSKÝ SPACÍ PYTEL - Spací pytel v dámských/dívčích barvách. Obvykle s fleecovým zateplením v oblasti nohou.

FLEECOVÉ ZATEPLENÍ NOHOU - Fleecové zateplení v oblasti nohou u dámských a dětských spacáků.

Činnosti a použití

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na sjezdové lyžování nebo freeride.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na severské lyžování i v našich zeměpisných šířkách. Prostě na běžky.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na vysokohorskou turistiku.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na víkendovou nebo prázdninovou turistiku.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na turistiku s nordic holemi i svižnější fitness procházky.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na cestování a poznávání světa.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na dovolenou pod stanem s rodinou nebo přáteli.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na cyklistiku a všechny aktivity, při kterých chcete nosit minimální zátěž.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na běh nebo fitness.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální do města.

Svými funkčními vlastnostmi a technickými parametry ideální na aktivní volný čas.

Materiály a jejich zkratky

Přírodní vlákna

Bavlna

Bavlna je in a díky tomu patří k nejrozšířenějším tkaninám na světě, své o tom ví určitě i vaše šatní skříň. Bavlna je přírodní vlákno, snadno se pere a čistí. Má dobré absorpční vlastnosti a je velmi příjemná na dotek. Má tendenci se lehce mačkat, proto jsou oblíbené směsi bavlny a polyesteru nebo bavlna s příměsí elastanu, který bavlněnému oblečení dodává větší pružnost a přiléhavost.V kolekci LOAP najdete bavlnu především v oblečení - např. v mikinách, tričkách, kraťasech, šatech atd.

Peří

Peří je izolační výplň z kvalitního kachního peří s vysokou tepelnou ochranou. Zaručuje dokonalé termoizolační vlastnosti při nízké hmotnosti oděvu. U prošívaných a péřových produktů doporučujeme šetrné praní s míčkem a následné použití sušičky. Zajistíte tím zpětné rovnoměrné rozmístění výplně. Možné je také chemické čištění, díky kterému zůstane výplň po celou dobu na původním místě.

Syntetická vlákna

Elastan

Superhrdinou pružnosti je jednoznačně elastan. Dokáže se napnout až na sedminásobek svého původního tvaru a délky. Elastanová vlákna jsou velmi jemná a vždy se používají v kombinaci s dalšími vlákny. Např. bavlněná trička s příměsí elastanu vám díky elasticitě lépe padnou, ale také se mnohem méně zmačkají. Elastanové vlákno je odolné vůči mořské vodě. V kolekci LOAP najdete elastan především v oblečení - kalhotách, mikinách a tričkách.

Etylen vinyl acetát (EVA)

EVA je skvělá a my ji máme rádi. Jedná se o pěnový téměř nezničitelný materiál. EVA ráda plave, je lehká a všestranná - hodí se k vodě i na procházky po městě. Boty z evy totiž skvěle tlumí nárazy a nikdy je neutopíte. V kolekci LOAP najdete evu v obuvi - žabkách, pantoflích a polobotkách.

Dural

Dural se nedá! Jde o vysoce pevnou slitinu z tvrdého hliníku s dlouhou životností. Vyniká svou nízkou hmotností. Kvůli své vyšší ceně se používá především u drahých turistických stanů. V kolekci LOAP najdete dural v konstrukci některých stanů.

Durawrap

Durawrap je vytuněný laminát, se kterým postavíte stan jedna radost. Tyčky z durawrapu poznáte podle výrazného kosočtverečného vzoru. Durawrapový materiál je sice dražší než klasický sklolaminát, ale na oplátku nabízí při stejné hmotnosti tyček větší pevnost. Povrch tyček je navíc obalen bužírkou a konce tyček jsou opatřeny kovovými spojkami.

Polyamid

Polyamidu fandíme. Je totiž ještě lepší než bavlna - pevnější v tahu, ale i pružnější a zároveň odolnější proti otěru a protržení. Výrobky z polyamidu se nesrážejí a rychle schnou. Nevýhodou je menší odolnost proti vlivům světla (časem žloutne) a snadné nabíjení statickou elektřinou. Ve směsích s jinými materiály se polyamid často používá ke zpevnění hodně zatěžovaných míst. V kolekci LOAP najdete polyamid ve svršcích bot (technologie TRIFIBRE), ponožkách, batozích a taškách nebo ve spacích pytlech.

Phylon

Phylon, čti "fajlon", je ultra lehký měkký materiál, který s bravurou sobě vlastní tlumí veškeré nárazy. Ve své podstatě jde o lehčí a odolnější, lépe tvarovatelnou a dvojitě lisovanou vložku EVA. Phylon se používá především do mezipodešví a podešví. V kolekci LOAP najdete phylon v obuvi.

Polyetylen

Polyetylen je v současnosti nejpoužívanějším syntetickým vláknem na světě. Vyrábí se z něj např. nejrůznější fólie, hračky, mikrotenové sáčky a textilní vlákna. Je lehký, ale velmi pevný, odolává slunečnímu světlu, vlivům počasí a vlhkosti, má dobré izolační vlastnosti. U nesprávně skladovaných výrobků pak může po čase dojít k deformaci nebo zborcení. V kolekci LOAP najdete polyetylen především v podlážkách stanů.

PEVA

PEVA je téměř o polovinu lehčí materiál než PVC, zároveň ale odolnější vůči nižším teplotám. Jde o levnější a recyklovatelný materiál. PEVA se nejčastěji používá na sprchové závěsy a pláštěnky. V kolekci LOAP najdete PEVA v doplňcích - např. v dětských pláštěnkách.

Polyester

Z ropy vyráběný polyester patří mezi nejrozšířenější syntetické materiály na světě. Jsou z něj např. PET lahve, spodní prádlo, ale i bezpečnostní pásy a sportovní oblečení. PES je lehký materiál, který nenasává vodu, velmi rychle odvádí pot od těla a skvěle schne. Navíc je odolný vůči skvrnám např. od potu. PES je super, protože se prakticky nemačká. Nevýhodou ale je, že pohlcuje pachy. Polyester se snadno udržuje, ale při praní dejte pozor - teplota vody nesmí překročit 30 °C. Pokud ho chcete žehlit, tak jedině přes mokrý ručník při teplotě max. 150 °C. V kolekci LOAP najdete polyester ve sportovních bundách (technologie STORMEX, AQUA PRO, TSS), fleecových mikinách (technologie TECHFLEECE+) a funkčním prádle (technologie TRIFIBRE), batozích (technologie BULLTECH), stanech i spacích pytlech (technologie POLYPLUS).

Polypropylen

Polypropylen vítězí v kategorii muší váha. Díky své nízké hmotnosti jde totiž o vůbec nejlehčí vlákno na trhu. Polypropylen je stabilní a houževnatý materiál, který má vůbec nejnižší nasáklivost ze všech známých textilních vláken a vlhkost rychle odvádí od těla. Polypropylen má taky skvělé termoizolační vlastnosti, navíc ho neseperete ani při vyšších teplotách. V kolekci LOAP najdete polypropylen v ponožkách.

Polyuretan

Polyuretan patří k nejkvalitnějším tepelným izolantům, navíc je velmi lehký a pevný v tahu, dokonale odolává větru. Výborně se proto hodí jako membrána funčního oblečení a obuvi. V kolekci LOAP najdete polyuretan ve sportovních bundách (technologie STORMEX, DRYTECH, AQUA PRO, TSS), rukavicích, na svršcích bot a opascích, v batozích (technologie BULLTECH).

Polyvinyl chlorid (PVC)

PVC je třetí nejpoužívanější umělou hmotou na Zemi a vyrábí se z kuchyňské soli. Z PVC jsou např. hračky, podlahy, ale i oblečení a boty. Jde o lehký pružný materiál s dobrými teploizolačními vlastnosti. Dejte však pozor při recyklaci, ke které se PVC nehodí - 1 láhev z PVC může znehodnotit recyklaci 30-50 tisíc PET lahví. V kolekci LOAP najdete PVC v karimatkách.

Rip Stop

Tkanina Rip Stop byla vyvinuta v USA v době 2. sv. války. Jde o tkaninu s vysokou pevností vyrobenou zvláštní technikou. Do tenké textilie jsou zatkány s odstupem 5-8 mm tlustší osnovní nitě. Pro výrobky s Rip Stopem je proto typická členitá struktura (nejčastěji "čtverečkovaná", "kosočtverečkovaná" nebo "šestiúhelníková"). Největší přednost Rip Stopu spočívá ve zvýšené odolnosti proti protržení. V případě protržení je pak poškození minimální díky "mřížkám" z osnovních nití. V kolekci LOAP najdete Rip Stop v batozích a spacích pytlech.

Sklolaminát

Kdo šetří, jde do sklolaminátu a nemá se za co stydět. Jde totiž o nejrozšířenější materiál používaný na tyčky ke stanům. Nižší cena se projevuje v relativně vyšší hmotnosti tyček. Mají taky tendenci se při velmi častém stavění a bourání stanu lámat o hranu kovových spojek. Při manipulaci s nimi je proto na místě šetrné zacházení a ve stanu s divočinami taky opatrně.;-) V kolekci LOAP najdete sklolaminát v konstrukci stanů.

Termoplastická guma

TPR je zkratka pro termoplastickou gumu, druh vysoce kvalitního syntetického kaučuku. Často se zaměňuje s TPE, což je ale plast. Na rozdíl od TPE na TPR drží lepidlo a tak je k výrobě podrážek bot vhodnější. Mezi přednosti TPR patří žáruodolnost a nízká deformace tlakem, jinými slovy se boty méně "ošoupou". V kolekci LOAP najdete TPR v podrážkách většiny bot.

Viskóza

Viskóza je syntetické vlákno, ale - světe, div se - vyrábí se z přírodní celulózy, tedy ze dřeva. Výrobky z viskózových vláken jsou příjemné na omak, dobře sají a nemačkají se. Obliba líbivě lesklé viskózi plyne z jejích vlastností podobných přírodnímu hedvábí. Příze se nejčastěji používá k výrobě svrchního oblečení a podšívek. V kolekci LOAP najdete viskózu v některých dámských letních tričkách nebo tílkách.