K čemu jsou dobré jednotlivé díly stanu

Od dob indiánských týpí a socialistických áček prošly stany obrovským vývojem. Slavný apačský náčelník Inču-čuna by žasl nad vychytanými detaily, díky kterým je stanování mnohem příjemnější. Pokud se ve stanech moc nevyznáte, ale uvažujete o koupi nového, seznamte se s jeho nejdůležitějšími částmi.

Vnější stan neboli tropiko

Dnes se vyrábějí většinou tvz. dvouplášťové stany. Skládají se ze dvou samostatných částí – tropika a vnitřního stanu. Tropiko je vnější plášť, který chrání vnitřní stan zejména před promoknutím. Bývá ošetřené voděodolnou úpravou, a to buď zátěrem, nebo silikonem. Tropiko mívá také lepené švy, aby se skrz ně nedostala voda.IMG_4310

LOAP tip: Pro stanování v mírném podnebí stačí mít vodní sloupec tropika v rozmezí 1000–3000 mm.

Kromě ochrany před deštěm plní tropiko ještě jednu důležitou funkci. Nedotýká se vnějšího stanu, a tak mezi nimi vzduch volně proudí a vysušuje vlhkost, která vzniká už jen tím, že jste ve stanu. Vlhkost se z vnitřního stanu odpařuje na stěny tropika, odkud stéká dolů. Prouděním vzduchu se vysoušení urychluje.

Vnitřní stan

Vnitřní stan se vyrábí z prodyšného materiálu, aby se v něm nedržela vlhkost. Zpravidla bývá ze síťoviny nebo tenké látky. Vnitřní stan většinou postavíte i bez tropika, čímž získáte vzdušnější příbytek. Myslete ale na to, že když začne náhle pršet, budete mít uvnitř potopu. Tropiko proto mějte vždy po ruce, abyste předešli vyplavení.

Podlážka

Nezbytnou součástí vnitřního stanu je podlážka. Při nákupu jí věnujte zvýšenou pozornost. Během kempování totiž dostává pořádně zabrat, takže by měla být z odolného a nepromokavého materiálu. Ideálními tkaninami pro výrobu podlážky jsou polyester a polyamid. Všímejte si také hodnot vodního sloupce a chtějte minimálně 5000 mm

Nosná konstrukce

Na nosné konstrukci stan doslova stojí a padá. Pro nenáročné a méně časté kempování si vystačíte s laminátovou konstrukcí, která je buď ze sklolaminátových, nebo durawrapových prutů. Náročnější turisté volí spíše duralové tyče, které jsou odolnější a lehčí.

LOAP tip: O konstrukci se dozvíte víc v článku Jak vybrat vhodný stan.

Apsida vs. předsíňka

Každý úložný prostor ve stanu se počítá. Zejména když jste mokří a od bahna. Pokud má váš stan apsidu nebo předsíňku, nechte špinavé věci v tomto prostoru, ať si nenosíte nepořádek do spací části.

Rozdíl mezi apsidou a předsíňkou spočívá v konstrukci. Apsidu vytvoříte oddálením části tropika od vnitřního stanu a ukotvíte ji pouze kolíkem. Naopak předsíňka má vlastní nosné pruty. Při dodržování bezpečnostních pokynů v ní dokonce uvaříte. Na rozdíl od apsidy bývá prostornější.

Vchod do stanu

Vchodem nejenže se dostanete do stanu, ale také díky němu vyvětráte. Vstup mívá dvoje „dvířka“ – vnější z nepromokavého materiálu a vnitřní tvořené moskytiérou. Je dobré, když je vstup do stanu krytý apsidou nebo předsíňkou, protože za deště můžete zapnout pouze moskytiéru. Stan bude stále větrat a nebude v něm na padnutí.

Menší stany mají zpravidla jeden vchod, větší mohou mít dva i více vstupů. Stany s více vstupy se lépe větrají, protože vytvoříte průvan. Vstup navíc se hodí i za špatného počasí. Je-li jeden ze vchodů v závětří, využívejte ho pro vstup do stanu.  

Muz-stan-karimatka-detail-leto-zapad slunce-shutterstock_62614069

Větrací otvory

Další důležitou částí stanu jsou větrací otvory. Přivádějí do stanu čerstvý vzduch a odvádějí vlhkost. Měly by jít zevnitř zavřít, aby jimi do stanu nenapršelo.

Až si příště půjdete pro nový stan, nestyďte se prodavače pořádně vyzpovídat. Vyptejte se na vodní sloupec tropika i podlážky. Zjistěte, kolik má stan větracích otvorů i z jakého materiálu jsou nosné pruty. Odpovědi vám pomohou vybrat správný stan.

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší