Jak prát softshell a pečovat o něj

Nevíte, jak správně vyprat svou softshellovou bundu nebo softshell kalhoty? Chystáte se na první praní nebo se nemůžete rozloučit se svou milovanou softshellkou a chcete, aby vám vydržela co nejdéle? Dnes budeme prát špinavé softshellové oblečení a poradíme vám, jak správně o něj pečovat.

Dámský kabát černá LYSSA

Softshellku prát, nebo neprat?

Lidé se často bojí prát své softshellové bundy, protože mají pocit, že pračka poruší funkční vlastnosti materiálu. Možná se budete divit, ale praní softshellu je žádoucí. Špína i nečistoty z odvedeného tělesného potu totiž ucpávají póry, jejichž průchodnost je nezbytná pro správnou funkčnost membrány. Občasné praní bundy je tedy vhodné.

Drobné nečistoty odstraníte navlhčeným hadříkem, s většími si musí poradit pračka. Při praní v pračce důsledně dodržujte pokyny výrobce a nepodléhejte vlastním dojmům. Ušetříte si následné zklamání z výrobku i peníze za nový.  

Před samotným praním softshellové bundy

Před vložením bundy do pračky projděte kapsy, vyndejte jejich obsah a pozapínejte všechny zipy, včetně těch na suchý zip. Bundu otočte naruby. Softshellky perte samostatně, aby nedošlo k jejich poškození.

Jaký prací prášek na softshell?

Bundu máte v pračce, teď už jen přidat prášek a můžete prát. Ale pozor! Na praní softshellové bundy nepoužívejte běžný prací prostředek, ale investujte do speciálního pracího prášku. Věřte, že se vám to vyplatí, neboť běžné prací prostředky nejsou tak šetrné, a mohou vlastnosti softshellu narušit. Sehnat speciální prací prášek pro softshellky není dnes žádný problém, stačí zajít do obchodu se sportovním a outdoorovým oblečením (např. Sportisimo) a vybrat si.

 Softshell vs. aviváž

Aviváž při praní softshellové bundy nikdy nepoužívejte! Sice vám bunda nebude vonět po rozkvetlé louce, ale zachová si své funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat změkčovadla vody a bělicí prostředky.

A co impregnace?

Každá bunda je originál a nelze zobecnit, jak dlouho vydrží impregnace od výrobce. Proto je lepší řídit se zdravým rozumem a sledovat, zda bunda stále plní svou funkci či nikoli. V případě pochybností sáhněte po impregnaci a obnovte impregnační vrstvu. Impregnaci seženete ve spreji či v tekuté formě, a dokonce ji můžete koupit v balení 2 v 1 spolu s pracím práškem.

LOAP TIP: Impregnujte pouze vyprané bundy. V opačném případě naimpregnujete také špínu, kterou pak odstraníte jen velmi těžko. 

Softshell vyprat a vymáchat, neždímat

Perte vždy podle instrukcí od výrobce. Softshellové bundy většinou snesou praní do 40° C, ale přikláníme se spíše ke 30° C a šetrnému praní. Bundy je vhodné dobře vymáchat, aby se prací prášek skutečně dobře odstranil. Pokud to výrobce nedovolí, bundu neždímejte a nesušte v sušičce. Zapomeňte i na ruční ždímání, mohli byste poškodit membránu a narušit její funkčnost. Sušte na ramínku a nechte vodu odkapat do vany nebo na ručník, abyste si nezničili podlahu.

Dámský softshell kabát ULLY

Shrnutí softshellového pracího desatera

 1. Vyprázdněte všechny kapsy
 2. Zapněte zipy včetně suchých zipů
 3. Otočte bundu naruby
 4. Používejte speciální prací prostředek
 5. Nepoužívejte bělidla, aviváž, změkčovadla vody
 6. Perte na 30°C-40°C dle pokynů výrobce
 7. Nechte bundu pořádně vymáchat
 8. Nikdy neždímejte v pračce, ani v ruce
 9. Nepoužívejte sušičku - nechte okapat a uschnout na ramínku
 10. Dle potřeby naimpregnujte

Zde příp. najdete obecnější tipy, jak prát prádlo.

Prohlédněte si novou kolekci LOAP:

Mohlo by vás také zajímat:

 1. Jaký vodní sloupec bundy: 3000, 5000 nebo 8000 mm?
 2. Jak funguje princip 3 vrstev oblečení
 3. Impregnace funkčního oblečení: Proč je dobrá a jak na ni
 4. 7 pádných důvodů proč nosit funkční termoprádlo

 

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší