10 funkcí turistického batohu, které zaručeně oceníte

Turistické batohy a krosny – zádový systém AAS IDejte si před sebe svůj turistický batoh, krosny nevyjímaje, a pojďte s námi zkontrolovat, zda má 10 vlastností spolehlivého parťáka na cesty. Správný turistický batoh totiž nabízí řadu vychytávek, které naplno oceníte až v praxi.

 

1. Zádový systém aneb Záda k zádům batohu sedají

Záda představují klíčovou část batohu. Správně navržený zádový systém zajišťuje nejen pevnost batohu, ale také odvětrávání, aby se vám záda nadměrně nepotila. V nabídce LOAP najdete následující zádové systémy batohu:

  • AAS I – Air adjustable system I
  • AFS – Air flow system
  • AVS – Air ventilation system
  • SBS – Solid back system

Turistické batohy a krosny – ramenní popruhy

Podrobnější popisy jednotlivých typů najdete na stránce Technologie.

 

Rovná záda batohu více přilnou k tělu, proto by měla být vybavena vycpávkami vyvýšenými nad samotný zádový panel. Vytvoří mezi vámi a batohem mezeru, skrz kterou bude vzduch volně proudit.

 

Některé turistické a cyklistické batohy mají speciálně navržený nosný systém, díky němuž je zádový panel vypouklý směrem do středu batohu, takže nepřilne k vašim zádům. Vzduch se tak může mezi vámi a batohem bezstarostně proudit.

 

Další užitečnou funkcí zádového systému je možnost jeho nastavení a přizpůsobení vaší postavě.

 

LOAP tip: Více se o zádovém systému dočtete v našem článku Zádový systém batohu – jak funguje a k čemu slouží

 

2. Anatomicky tvarované ramenní popruhy

Turistické batohy a krosny – prsní spojka3. Prsní spojka

4. Bederní pás

Od hrudníku se přesuneme o kus níž a na zoubek se podíváme bedernímu pásu. Městské batohy ho často postrádají, protože nenesou významnou zátěž a předpokládá se jejich časté sundávání. Správný batoh na turistiku se bez něj ale neobejde. Možná vás to při pohledu na bederní pás nikdy nenapadlo, ale je to opravdu důležitý detail. Při správném nastavení batohu dokáže výrazně odlehčit ramenům a přenést na sebe podstatnou část celkové váhy.  Stejně jako ramenní popruhy bývá bederní pás vyztužený a zapnete ho přezkou. 

 

5. Integrovaná pláštěnka

Turistické batohy a krosny – kapsy

6. Vnější úchyty a očka

 

7. Vnější a vnitřní kapsy batohu

Na 2 způsoby plnění narazíte většinou u velkých expedičních batohů. Můžete je napěchovat shora i zezdola. Krosny mívají uvnitř dělicí přepážku, kterou můžete zapnout, čímž vytvoříte 2 na sobě nezávislé komory. Dva způsoby plnění umožní náklad chytře rozmístit tak, abyste se v případě potřeby rychle dostali třeba k mikině.

 

9. Nastavitelný vrchlík

 

Jsme u cíle. Svůj batoh i krosnu jste podrobili důkladné kontrole a my věříme, že jste s jejím výsledkem spokojeni. Pokud ne, vyberte si svůj nový batoh v nabídce turistických batohů LOAP.