10 funkcí turistického batohu, které zaručeně oceníte

Dejte si před sebe svůj turistický batoh, krosny nevyjímaje, a pojďte s námi zkontrolovat, zda má 10 vlastností spolehlivého parťáka na cesty. Správný turistický batoh totiž nabízí řadu vychytávek, které naplno oceníte až v praxi.

BE1706V11T_zadovy_system1. Zádový systém aneb Záda k zádům batohu sedají

Záda představují klíčovou část batohu. Správně navržený zádový systém zajišťuje nejen pevnost batohu, ale také odvětrávání, aby se vám záda nadměrně nepotila.

V nabídce LOAP najdete následující zádové systémy batohu:

  • AAS I – air adjustable system I
  • AFS – air flow system
  • AVS – air ventilation system
  • ACS II – air comfortable system II
  • SBS – Solid back system

Podrobnější popisy jednotlivých typů najdete na stránce Technologie.

Rovná záda batohu více přilnou k tělu, proto by měla být vybavena vycpávkami vyvýšenými nad samotný zádový panel. Vytvoří mezi vámi a batohem mezeru, skrz kterou bude vzduch volně proudit.

Některé turistické a cyklistické batohy mají speciálně navržený nosný systém, díky němuž je zádový panel vypouklý směrem do středu batohu, takže nepřilne k vašim zádům. Vzduch se tak může mezi vámi a batohem bezstarostně proudit.

Další užitečnou funkcí zádového systému je možnost jeho nastavení a přizpůsobení vaší postavě.

LOAP TIP: Více se o zádovém systému dočtete v našem článku Zádový systém batohu – jak funguje a k čemu slouží.

2. Anatomicky tvarované ramenní popruhy

Další nepostradatelná část batohu - ramenní popruhy. Patří mezi nejvíce namáhané části batohu. Dnes se turistické ruksaky hojně vyrábějí s anatomicky tvarovanými

popruhy, které kopírují tvar těla. Bývají často měkce vyztuženy, čímž chrání vaše ramena před bolestivými odřeninami. Jen si zkuste vybavit, jaké to je, nést na rameni těžkou cestovní tašku jen na látkovém popruhu. Hrůza! Nic takového s batohem zažívat určitě nechcete, zvlášť při plném zatížení.  

3. Prsní spojka

4. Bederní pás

Od hrudníku se přesuneme o kus níž a na zoubek se podíváme bedernímu pásu. Městské batohy ho často postrádají, protože nenesou významnou zátěž a předpokládá se jejich časté sundávání. Správný turistický batoh se bez něj ale neobejde. Možná vás to při pohledu na bederní pás nikdy nenapadlo, ale je to opravdu důležitý detail. Při správném nastavení batohu dokáže výrazně odlehčit ramenům a přenést na sebe podstatnou část celkové váhy.  Stejně jako ramenní popruhy bývá bederní pás vyztužený a zapnete ho přezkou. 

BB1719L34G_03

5. Integrovaná pláštěnka

6. Vnější úchyty a očka

 BE1704P07V_067. Vnější a vnitřní kapsy batohu

 8. Spodní a vrchní plnění vrchlíku

Na 2 způsoby plnění narazíte většinou u velkých expedičních batohů. Můžete je napěchovat shora i zezdola. Krosny mívají uvnitř dělicí přepážku, kterou můžete zapnout, čímž

vytvoříte 2 na sobě nezávislé komory. Dva způsoby plnění umožní náklad chytře rozmístit tak, abyste se v případě potřeby rychle dostali třeba k mikině.

LOAP TIP: Vrchní a spodní plnění batohu má ve výbavě např. LOAP MEADOW 65.

9. Nastavitelný vrchlík

10. Boční kompresní popruhy

 

Jsme u cíle. Svůj batoh i krosnu jste podrobili důkladné kontrole a my věříme, že jste s jejím výsledkem spokojeni. Pokud ne, vyberte si svůj nový batoh v nabídce turistických batohů LOAP.

 

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení