Jak vybrat správnou velikost obuvi

Při nakupování obuvi online jsou nesmírně důležité dvě věci – řídit se tabulkou velikostí bot od výrobce a pečlivě si změřit délku chodidla, příp. změřit vložky do bot, ve kterých se cítíte pohodlně. Díky tomu výrazně zvýšíte pravděpodobnost volby správné velikosti bot a spokojenosti z nákupu.

 

tabulka velikostí bot LOAPVelikost vybírejte podle vložky do bot

Změření délky vložky do bot (stélky boty) je nejběžnější a nejjednodušší metodou při koupi nové nejen trekingové obuvi. Má však i svá úskalí, proto ho berte jen jako orientační.

 

Proč? Vložka se v ohybech na špici a patě boty někdy prohýbá a zmenšuje tím vnitřní prostor pro chodidlo. Vnitřní prostor obuvi stejně tak snižuje i tlustší stélka. Naopak díky tlustší stélce může delší a širší obuv vyhovovat lidem s kratšími a užšími chodidly, která se v takové botě lépe fixují.

 

Ideálně změřte vložku ve svých oblíbených botách a podle její délky se orientujte při výběru velikosti nových bot.

 

Správná velikost bot zahrnuje nadměrek

Při výběru velikosti obuvi dbejte na minimální nadměrek 12 mm. (Pozn.: Nadměrek je volný prostor před prsty a za patou, který je nutný k volnému pohybu chodidla.) S menším nadměrkem vás bude bota při chůzi tlačit a při dlouhodobém nošení hrozí nepříjemné otlaky/deformace prstů či chodidel.

 

Délka stélky (vložky do bot) LOAP je součtem velikosti nohy a nadměrku 12 mm. Ke stélce bot LOAP proto nadměrek už nepřipočítávejte. Např.: Pro velikost 36 platí stélka 230 mm. Po odečtení nadměrku 12 mm je max. délka chodidla 218 mm. Pokud máte chodidlo delší, měli byste zvážit spíše velikost 37.

 

TIP: Prohlédněte si nejnovější kolekci LOAP - pánských, dámských a dětských bot na hory i do města.

 

Tabulka velikostí bot LOAP

Tabulka velikostí bot LOAP používá EU velikosti v milimetrech a je sestavená tak, že uvedené velikosti určují délku stélky. Abyste získali velikosti bot v cm, stačí posunout desetinnou čárku o jedno místo doleva. (Pokud potřebujete znát UK nebo US číslování bot, převod velikostí najdete na Wikipedii.)

 

V množství obuvi, které LOAP vyrábí a prodává, bohužel není možné změřit každou jednotlivou botu. Oproti velikostní tabulce může proto dojít k mírné nepřesnosti +/- 4 mm (půl čísla), se kterou byste měli při výběru bot počítat. V případě velikosti dětských bot může jít např. jen o 2 mm.

 

Používáte zdravotní vložky do bot?

Pokud chcete v botách nosit zdravotní, resp. ortopedické vložky, speciální vložky do bot na míru, které pomáhají proti bolesti nohou i zad, příp. srdíčka do bot a podpatěnky, obuv si s nimi vždy rovnou zkoušejte. Ortopedické vložky jsou totiž obvykle vyšší a jinak tvarované než běžně používané stélky. Toto platí i pro teplé zimní vložky do bot, které zmenšují prostor uvnitř obuvi.

 

pánské outdoorové botyVelikost obuvi ovlivňuje i tvar špičky, lem a opatek

Kromě jedinečnosti vašich chodidel komplikuje výběr pohodlné obuvi i to, že každý výrobce používá vlastní ševcovská kopyta. Boty v jedné velikosti, ale od různých výrobců vám proto sedí různě – jsou totiž různě tvarované do šířky i do výšky, polstrované a ohebné. Při výběru velikosti bot v cm podle vložky do bot jiné značky se může stát, že se budete cítit pohodlně v botách i o číslo větší/menší.

 

Velkou pozornost při volbě obuvi proto věnujte tvaru špičky obuvi. Ta občas nemusí kopírovat obrys vašeho chodidla nebo je zaoblená tak, že nejdelší část připadá na její střed. Pak dochází k tomu, že palec, který bývá více na straně, může mít méně prostoru.

 

Při měření délky stélky bývá problematický i lem u sandálů, který zůstává nevyužitý, takže je prostor pro chodidlo obvykle menší než celková délka boty. Tento lem do měření stélky proto nezahrnujte.

 

V uzavřených botách může být pro změnu pata odsazena od opatku, takže využitelný vnitřní prostor boty je menší. (Pozn.: Opatek je vložen mezi zadní díl a podšívku obuvi. Má za úkol držet patu ve správné poloze a pomáhat k udržení správného tvaru klenby.)

 

Velikost obuvi se používáním mění

Zimní obuv (zateplená „kožíškem“, fleecem, molitanem apod.) je při nákupu nadýchaná, ale při dlouhodobém používání vnitřní výplň zmenší objem a dojde ke zvětšení prostoru pro chodidlo.

 

Také příliš intenzivním nebo nevhodným používáním, nešetrným nazouváním či nedostatečnou péčí a údržbou se po nějakém čase roztáhne materiál a konstrukce obuvi do šířky i délky, můžou povolit švy nebo lepení. Dojít může i k deformaci stélky nebo polstrování.

 

TIP: Aby vám obuv vydržela co nejdéle, přečtěte si také náš článek Péče o boty – jak se starat o kožené boty i syntetiku, příp. tipy na impregnace obuvi a oblečení: proč je dobrá a jak na ni.

 

Prohlédněte si obuv LOAP: