Jak vybrat správnou velikost obuvi

Při nakupování obuvi online jsou nesmírně důležité dvě věci – řídit se tabulkou velikostí od výrobce dané obuvi a pečlivě si změřit délku chodidla, příp. vložku do bot, ve kterých se cítíte pohodlně. Díky tomu výrazně zvýšíte pravděpodobnost volby správné velikosti a spokojenosti z nákupu.

Vybírejte podle stélky svých oblíbených botBoty_rozkres

Změření stélky (vložky do bot) je nejběžnější a nejjednodušší metodou při koupi nové obuvi. Má však i svá úskalí, proto ho berte jen jako orientační.

Proč? Stélka se v ohybech na špici a patě bot někdy prohýbá a zmenšuje tím vnitřní prostor pro chodidlo. Vnitřní prostor obuvi stejně tak snižuje i tlustší stélka. Naopak díky tlustší stélce může delší a širší obuv vyhovovat lidem s kratšími a užšími chodidly, která se v takové botě lépe fixují.

Ideálně změřte vložku ve svých oblíbených botách a podle její délky se orientujte při výběru velikosti nových bot.

Délka stélky (vložky do bot) LOAP = délka chodidla + nadměrek 12 mm

Při výběru velikosti obuvi dbejte na minimální nadměrek 12 mm. (Pozn.: Nadměrek je volný prostor před prsty a za patou, který je nutný k volnému pohybu chodidla.) S menším nadměrkem vás bude bota při chůzi tlačit a při dlouhodobém nošení hrozí nepříjemné otlaky/deformace prstů či chodidel.

Velikostní tabulka obuvi LOAP je sestavená tak, že uvedené velikosti v milimetrech určují délku stélky. Délka stélky LOAP je součtem délky chodidla a nadměrku 12 mm. Ke stélce bot LOAP proto nadměrek už nepřipočítávejte.

Např.: Pro velikost 36 platí stélka 230 mm. Po odečtení nadměrku 12 mm je max. délka chodidla 218 mm. Pokud máte chodidlo delší, měli byste zvážit spíše velikost 37.

V množství obuvi, které LOAP vyrábí a prodává, bohužel není možné změřit každou jednotlivou botu. Oproti tabulce velikostí může proto dojít k mírné nepřesnosti +/- 4 mm (půl čísla), se kterou byste měli při výběru obuvi počítat. (U dětské obuvi může jít např. jen o 2 mm, u větších velikostí pak více.)

TIP: Pokud chcete v botách nosit ortopedické vložky, obuv si s nimi vždy rovnou zkoušejte. Ortopedické vložky jsou totiž obvykle vyšší a jinak tvarované než běžně používané stélky.

Boty-detail-leto-shutterstock_191935310Dejte pozor na tvar špičky, lem a opatek

Kromě jedinečnosti vašich chodidel komplikuje výběr pohodlné obuvi i to, že každý výrobce používá vlastní ševcovská kopyta. Boty v jedné velikosti, ale od různých výrobců vám proto sedí různě – jsou totiž různě tvarované do šířky i do výšky, polstrované a ohebné. Při výběru podle stélky z bot jiné značky se může stát, že se budete cítit pohodlně v botách i o číslo větší/menší.

Velkou pozornost při volbě obuvi proto věnujte tvaru špičky obuvi. Ta občas nemusí kopírovat obrys vašeho chodidla nebo je zaoblená tak, že nejdelší část připadá na její střed. Pak dochází k tomu, že palec, který bývá více na straně, může mít méně prostoru.

Při měření délky stélky bývá problematický i lem u sandálů, který zůstává nevyužitý, takže je prostor pro chodidlo obvykle menší než celková délka boty. Tento lem do měření stélky proto nezahrnujte.

V uzavřených botách může být pro změnu pata odsazena od opatku, takže využitelný vnitřní prostor boty je menší. (Pozn.: Opatek je vložen mezi zadní díl a podšívku obuvi. Má za úkol držet patu ve správné poloze a pomáhat k udržení správného tvaru klenby.)

Vlastnosti obuvi se používáním mění

Zimní obuv (zateplená „kožíškem“, fleecem, molitanem apod.) je při nákupu nadýchaná, ale při dlouhodobém používání vnitřní výplň zmenší objem a dojde ke zvětšení prostoru pro chodidlo.

Také příliš intenzivním nebo nevhodným používáním, nešetrným nazouváním či nedostatečnou péčí a údržbou se po nějakém čase roztáhne materiál a konstrukce obuvi do šířky i délky, můžou povolit švy nebo lepení. Dojít může i k deformaci stélky nebo polstrování.

Prohlédněte si novou kolekci obuvi LOAP:

► Pánská obuv ◄

► Dámská obuv ◄

► Dětská obuv ◄

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší