Jak sbalit batoh na vícedenní pochod

Špatně sbalený batoh dokáže na túře pěkně potrápit. Ramena v jednom ohni a rozbolavělá záda vám akorát uberou energii a srazí náladu na bod mrazu. Podobné situaci se přitom můžete vyhnout.

Vezměte si jen to nejnutnější

Než začnete balit, vyskládejte všechny věci na jedno místo. Zvažte, zda opravdu potřebujte pět triček na dva dny a dva páry bot. Každá zátěž navíc, byť na první pohled nevýznamná, se po několika kilometrech značně pronese.

LOAP tip: Na víkendový pochod bohatě stačí dvě funkční trička.

Váhu batohu doma snadno otestujete. Připravené věci do něj ledabyle naskládejte a dejte si ho na záda. Připadá vám už teď dost těžký? Pak budete na túře trpět. Projděte znovu seznam věcí a nemilosrdně je seškrtejte.

2016-15-03-10-42-13-650-450-0-1458034933-srolovana_tricka

Do spodní části batohu patří lehčí věci

Seškrtáno? Prima, jde se balit. Obecně platí, že na dno krosny dáváte lehčí věci, které přes den nepotřebujete. Typickým příkladem je spacák. Abyste ušetřili co nejvíc místa, zabalte ho do kompresního obalu a ten pořádně stáhněte.

Skladnou karimatku schovejte ke spacáku. Pokud je příliš velká a zabírá hodně místa, připněte ji na bok batohu.

LOAP tip: Karimatku nedávejte zvenčí podélně. Většinou přesahuje rozměry batohu a vadí při průchodu úzkým terénem.

Na spacák přijde náhradní oblečení. Klidně jím vycpěte i mezery mezi spacákem a karimatkou. Na to jsou nejlepší ponožky nebo rychleschnoucí ručník. Oblečení balte do igelitových pytlíků, protože ani nepromokavý batoh schovaný pod pláštěnkou nevydrží nápor celodenního lijáku.

 LOAP tip: Stejně jako u spacáku použijte i v případě oblečení kompresní obal. Ušetříte místo.

 

Těžké předměty noste co nejvíc u zad

Po spacáku a oblečení přichází na řadu nejtěžší předměty. Zpravidla to bývá stan, vařič, ešus a jídlo.

LOAP tip: Pokud cestujete ve dvou, rozdělte zátěž rovnoměrně. Jeden z vás může vzít stan, druhý zase vařič a ešusy.

Těžké věci patří přímo na záda. Tak získáte vyvážené těžiště a potřebnou stabilitu. Pokud je dáte dál od páteře, budou vás převažovat. Správně sbalený batoh vás nesmí táhnout dopředu, dozadu ani do stran.

shutterstock_319784798

LOAP tip: Využijte prostor ešusu a vycpěte ho třeba spodním prádlem.

Také voda patří mezi nejtěžší položky. Většina moderních batohů má na zádech speciální kapsu na hydrovak, který je lepší než klasické lahve. Váha vody se na zádech rovnoměrně rozloží, a navíc nemusíte batoh sundávat, když se chcete napít.

LOAP tip: PET lahev noste na zádech nebo ve vnější kapse batohu, abyste ji měli po ruce. Myslete ale na vyvážení. Lahev vás nesmí vychylovat do strany.

Svačinu, telefon a lékárničku mějte vždy po ruce

Do horní části dejte věci, které přes den nejvíc potřebujete. Typickým příkladem je svačina, mapa, nepromokavá bunda, mikina apod. Zároveň sem patří předměty, které by měly být snadno přístupné, tj. lékárnička, baterka, sirky, toaletní papír. Cennosti jako klíče od auta, doklady a peněženku schovejte do vnitřní kapsy na víku batohu. Budete mít jistotu, že je nevytrousíte a rychle se k nim dostanete.

Ještě poslední kontrola a jde se

Snažte se celou výbavu dostat do batohu. Předměty uchycené zvenku krosny narušují rovnováhu a často se zachytávají o větve. Navíc komplikují upevnění pláštěnky, která pak na batohu hůř drží.

LOAP tip: Výjimku tvoří například trekové hole.

Dbejte na to, abyste batoh dobře vyvážili. Špatně rozložená zátěž narušuje stabilitu a způsobuje bolesti zad.Když máte batoh zabalený, stáhněte kompresní popruhy. Udrží obsah na místě. Pak krosnu postavte do prostoru a pozorně si ji prohlédněte. Stojí rovně? Tak to vypadá slibně. Nahoďte si batoh na záda. Pokud vám padne jako ulitý a netáhne vás do stran, dozadu ani dopředu, odvedli jste dobrou práci. Jestli ale v některé části zad cítíte tlak nebo máte pocit, že vás batoh táhne, kam nechcete, musíte obsah přerovnat. Až budete s výsledkem spokojeni, dotáhněte bederní popruh, prsní spojku a ramenní popruhy. Sedí vám batoh dobře? Paráda, jste skvěle připraveni.

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší