Tahák pro rodiče: Jak na jaře/podzim obléknout děti, aby nenastydly?

Pořekadlo o tom, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatně oblečení lidé, asi znáte. A protože v případě dětí platí dvojnásob, připravili jsme pro vás tahák, podle kterého svého potomka dobře obléknete i do podzimních plískanic.

 

Tři vrstvy jsou víc než jedna

Huňatý svetr od babičky je prima, ale radši ho dětem nechte na sledování pohádek v chladných ránech. Na výlet nebo řádění na hřišti se nehodí, pokud totiž není prodyšný, děti se pod ním zpotí a nachlazení je na světě. Pro pohyb je vždy lepší volit více tenčích vrstev z funkčních materiálů. I tenhle „cibulový“ systém má ale svá pravidla:

 

  • První vrstva musí hřát, být příjemná na nošení a odvádět vlhkost. Nejlepší je zainvestovat do kvalitního termoprádla. Jeho cena je vyšší, ale děti ho ocení při pouštění draka i výšlapu do přírody.
  • Druhá vrstva teplo izoluje a přebírá zbylou vlhkost z předchozí vrstvy. Vhodným kandidátem je fleecová mikina nebo hřejivý funkční svetr.
  • Třetí vrstva chrání před větrem a deštěm. Také odvádí přebytečné teplo, aby se děti nepotily. Měla by být voděodolná, větruodolná a prodyšná. Na podzim i jaro doporučujeme pořídit dobrou softshellku, a protože je její výběr trochu oříšek, poradíme vám, jak na něj.

 

Kde je softshell, tam si déšť a vítr netroufnou

Softshell je pružný, prodyšný a do jisté míry větruodolný a nepromokavý materiál. Rodiče malých zlobidel ocení i odolnost vůči oděru a ušpinění. Pokud svému mláděti pořídíte softshellovou bundu i kalhoty, máte nad podzimem vyhráno. A jak vybírat?

 

  • Zkontrolujte vodní sloupec: Oblečení ze softshellu je označeno hodnotou vodního sloupce, která nám říká, jak moc materiál odolává tlaku vody. Myslete však na to, že nepromokavost má své limity a při celém dni v dešti to zabalí i bunda s tím nejvyšším vodním sloupcem. Nemusíte se tedy hnát za nejvyššími čísly. V našich podmínkách postačí oblečení s vodním sloupcem od 3000 do 5000 mm.
  • Pohlídejte si zipy: Váš potomek si bundu pravděpodobně zapne a rozepne několikrát za den. Aby se tahle činnost neproměnila v boj, vyberte oblečení s kvalitním zipem s taháčkem. Hodit se bude i krytí u brady, aby zip neškrábal a nestudil.
  • Berte to, co padne: Že do větší bundy dítě doroste? Možná, ale bude mu zima. Bundu kupujte velikou tak akorát, jinak z ní bude unikat teplo.
  • I barva hraje roli: V podzimních dnech může být viditelnost horší, proto pořiďte bundu v sytých barvách. Nebo svou ratolest naučte nosit reflexní pásku na rukávu. K dětskému oblečení ji od nás dostanete zdarma.

 

Děti jdou do školy? Přibalte jim náhradní oblečení

Už vaše dítě někdy přišlo ze školy s promáčeným trikem nebo v kraťasech na tělocvik? Nejspíš ano, a jestli ne, tak jste měli pořádné štěstí. Pro případ, že se váš potomek polije pitím nebo o přestávce omylem spadne do louže, mu do skřínky schovejte ještě jedno triko a kalhoty.

 

Jestli jste už spoustu triček museli zařadit do kategorie náhradního oblečení, pořiďte své ratolesti i pár nových kousků.

 

LOAP tip pro rodiče těch nejmenších: Nevíte, jestli jste dítě oblékli málo, nebo naopak moc? Sáhněte mu na zátylek nebo horní část zad. Když je místo zpocené, znamená to, že můžete jednu vrstvu ubrat.

 

Prohlédněte si dětské oblečení LOAP