Zádový systém batohu – jak funguje a k čemu je dobrý?

Co se vám vybaví jako první, když se řekne batoh? Výlet, škola, hory… Možností je nespočet, ale asi málokdo z nás by mezi prvními nápady uvedl zádový systém. Přitom je to vlastně jakási páteř každého batohu, bez níž by nemohl plnit svou funkci.

BH1766L34G_zadovy_systemZádový systém je, když…

Nejprve si pojďme vysvětlit, co to vlastně zádový systém je. Pod tímto slovním spojením se skrývají 3 hlavní pojmy – ramenní (nosné) popruhy, bederní popruh a záda batohu.

Ramenní popruhy jsou nejvíce namáhanou částí batohu a je zcela nezbytné, aby byly kvalitně zpracované. Obvykle jsou vyztuženy, aby při delším nošení nedřely kůži. Navazují na ně balanční dotahy, kterými nastavíte přilnavost batohu k vašemu tělu. Často se u nich vyskytuje také hrudní spojka, která zabraňuje sklouznutí popruhů z ramen.

Bederní popruh je nezbytnou součástí především u batohů s vyšší litráží. Pokud je batoh správně nasazen, bederní pás nese více než 1/2 celkové váhy batohu. Bývá velmi často vyztužen, aby nezpůsoboval nepříjemné odřeniny.

Záda batohu jsou nesmírně důležitá, neboť se starají o odvětrávání a pohodlí při nošení. Podle typu batohu a jeho využití bývají záda opatřena výztuží, někdy i odnímatelnou, prolisy a síťovinou pro lepší cirkulaci vzduchu. LOAP vyrábí batohy, u kterých tato část prakticky zcela přilne k zádům, i batohy, které se zad téměř nedotýkají. 

Existují 2 typy zádových systémů batohů – pevný a nastavitelný

Pevný zádový systém batohu je fixní a není možné upravovat délku mezi nosnými popruhy a bederním pásem. Je proto žádoucí, abyste si před koupí batohu s tímto nosným systémem změřili délku vašich zad od obratle C7 po horní část kyčelní kosti. Může se vám to na první pohled zdát směšné, ale aby vám batoh opravdu dobře seděl, měla by délka od vrcholu ramenních popruhů až po bederní pás odpovídat naměřené délce vašich zad. Pouze v takovém případě dosáhnete maximálního komfortu a spokojenosti při nošení batohu.

Nastavitelný zádový systém batohu má naopak posuvnou nosnou část. Díky tomu se dá se celkem snadno upravovat délka mezi ramenními popruhy a bederním pásem tak, aby odpovídala délce vašich zad.

Nestyďte se. Naplňte si batoh přímo v prodejně

V našich končinách není zcela běžné, aby si zákazník přímo v prodejně vyzkoušel a nastavil batoh tak, aby odpovídal jeho tělu. Bohužel se tak dopouštíme chyby, která může znamenat špatnou volbu batohu. Nestyďte se požádat obsluhující personál o pomoc a klidně i naplnění batohu. V případě objemnějších kusů se doporučuje naplnit batoh zhruba 10-15 kg zátěže, abyste mohli vyzkoušet, jak se bude na vašich zádech chovat.

BB1719L70T_zadovy_system

Batoh na hory se od batohu do školy opravdu liší

Než si půjdete pořídit novou batožinu, ujasněte si, při jaké činnosti ji hodláte využívat. Zádové systémy a všechny jejich komponenty jsou totiž navrženy tak, aby odpovídaly zatížení batohu.

Školní a městské batohy

Školní a městské batohy LOAP jsou navrženy pro každodenní užívání a přenášení spíše menší hmotnosti. Jejich litráž se pohybuje okolo 30 litrů, a proto mají nosný systém přizpůsobený těmto podmínkám.

Nejčastěji u našich městských batohů narazíte na pevné zádové systémy AFS, ACS II nebo SBS. Všechny 3 nosné systémy spojují anatomicky tvarované ramenní popruhy s vyztužením, pevná konstrukce a odvětrávání.

Některé typy městských a školních batohů LOAP mají také hrudní popruh, který zamezuje sklouznutí nosných popruhů z ramen. Bederní pás u tohoto typu batohů většinou nenajdete z důvodu nízkého zatížení.

Turistické a cyklistické batohy

V případě menších turistických batohů LOAP se často setkáte s pevným nosným systémem AVS. Preferujeme ho pro jeho charakteristické umístění zádové konstrukce. Je totiž nezávislá na vlastním batohu a dá se snadno vyjmout. Batoh se zádovým systémem AVS nepřilne přímo k tělu a výborně větrá. Samozřejmostí u těchto ruksaků jsou vyztužená záda, bederní pás a hrudní popruh. Kromě turistických batohů používáme AVS systém také u cyklistických batohů LOAP.

BH1328V11G_zadovy_system

Batohy na trek a delší cestování

 Velké expediční batohy LOAP s vysokou   litráží jsou opatřeny nastavitelným zádovým systémem AAS I. Díky propracovanému zádovému systému jsou batohy stabilní i při největším zatížení. U těchto batohů je opravdu klíčové, abyste si vybrali správně, neboť špatně zvolený batoh by mohl nadměrně zatěžovat ramena i celá záda. Dobře padnoucí batoh naopak rozloží zátěž směrem do vyztuženého bederního pásu. Ramenní popruhy jsou měkké, ergonomicky tvarované a nepostrádají hrudní popruh. Aby záda neustále větrala, zvolili jsme vyvýšené vycpávky, které vytváří dokonalý ventilační komín.

Nyní už víte o zádových systémech dost na to, abyste si koupili batoh, se kterým budete maximálně spokojeni.

Prodejny LOAP

Školní a městské batohy LOAP

Turistické batohy LOAP

 

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší