Impregnace funkčního oblečení: proč je dobrá a jak na ni

URTIS pánská softshell bunda modráImpregnace funkčního oblečení: proč je dobrá a jak na ni Ještě před pár měsíci jste se radovali, že vás softshellová bunda i za deště udrží v suchu, ale teď to vypadá, že její schopnosti selhávají? Neházejte ručník do ringu: nejspíš jen nastal čas sáhnout po impregnaci. Pokud chcete, aby vaše zimní nebo softshellové oblečení správně fungovalo, věnujte mu čas od času důkladnou péči. Vyplatí se to.

Proč funkční oblečení časem ztrácí své schopnosti?

Lidské tělo při pohybu nevylučuje jenom vodu, ale také soli a tuky. Tyto látky postupně funkční membránu znečišťují a zhoršují její schopnost odolávat nepříznivému počasí.

Impregnace do pračky vs. sprej

Pro impregnaci si zajděte do obchodu se sportovními či outdoorovými potřebami. Prodávají se dva druhy přípravků: jeden se dává do pračky, druhý je v rozprašovači a na oblečení se stříká po praní.

Nalít impregnační přípravek do pračky je sice jednodušší a rychlejší, víc výhod tahle metoda ale nemá. Přípravek se totiž při praní dostane i na vnitřní stranu oděvu, kde může mít negativní vliv na prodyšnost. Pokud si tedy z funkční softshellové bundy nechcete vyrobit pláštěnku, ve které se člověk hned zpotí, sáhněte raději po impregnaci ve spreji. Kvalitní přípravek seženete přibližně za 300 Kč.

Impregnaci máte? Super. Jde se na věc!

Impregnaci je vhodné používat preventivně, většinou se to dělá po každém druhém nebo třetím praní. Outdoorová výbava se samozřejmě nepere tak často jako běžné oblečení. Pokud ji nosíte spíš příležitostně na víkendové túry, nejspíš ji dáte do pračky tak 4–7x do roka. Před praním nezapomeňte mrknout na cedulku od výrobce, ať víte, na kolik stupňů a na jaký program oblečení prát.

  1. Funkční bundu nebo kalhoty nechte po praní lehce proschnout.
  2. Impregnaci na oblečení nanášejte tak dlouho, dokud ji textilie bude schopná absorbovat. Většinou to bývá do chvíle, než se na povrchu začnou vytvářet malé loužičky.
  3. Lepšímu vstřebávání můžete pomoct i tak, že přípravek rozetřete houbičkou či hadříkem.

LYKIA dámská softshell bunda černá | růžováA co outdoorové boty?

Impregnovat nezapomínejte také outdoorové boty, zvláště na podzim a v zimě dostávají zabrat. Na rozdíl od funkčního oblečení se boty impregnují ještě před prvním nošením. Impregnace totiž brání pronikání vlhkosti a nečistot do obuvi.

Při výběru přípravku berte ohled především na materiál, ze kterého jsou boty vyrobené. Na obuv z kůže se většinou používá krém nebo vosk, na boty ze semiše, nubuku a dalších textilních materiálů vám v prodejně pravděpodobně doporučí sprej.

Boty je vhodné impregnovat zhruba 1x za 2 týdny, případně pokaždé, kdy jejich svrchní část začíná nasákat vodou.

LOAP tip: Impregnaci bot ani oblečení neprovádějte na dlaždicích, pořádně by to na nich potom klouzalo. :-)

Prohlédněte si softshell oblečení LOAP:

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší

DPD logo    Uloženka logo   |    Payu logo    Mastercard logo    Visa logo    |    APEK logo Heureka logo