Cestování po Queenslandu se stanem a batohem od LOAPU

Projela jsem Queensland od jihu k severu, převážně po pobřeží ve dvou ročních obdobích. Poprvé stopem v listopadu ke konci australského jara a podruhé autem na konci místního léta. Queensland, oblast tropických deštných pralesů, krokodýlů, klokanů a zajímavých míst.

2018-17-04-14-25-50-1280-960-0-1523967951img_1715

Cestování po Queenslandu

V období sucha a veder v jižní části Queenslandu jsem procestovala jich pobřeží, naopak v období dešťů a cyklónů jsem strávila v jeho části severní. Ne, že by mě australské vnitrozemí a jeho outback (vzdálené a neosídlené oblasti) nezajímal, ba naopak. Vysoké teploty jsou tím hlavním důvodem, proč se tam zatím nevypravuji. Zřídka kdy teploty v létě přes den klesají pod 42 stupňů, a já nechci být ve špatných statistikách ztracených a dehydratovaných turistů z Evropy, ve kterých prý údajně vedou Němci.

Navíc krajina ve vnitrozemí Queenslandu je celkem monotónní.  Je to oblast, která je bohatá na nerostná bohatství, především na černé uhlí, a tak často míjím nákladové vlaky s nekonečným počtem vagónů.

 Navštívená oblast

Mým hlavním cílem je oblast severního Queenslandu, oblast tropických deštných pralesů v okolí města Cairns. S postupující cestou na sever se suchá a vyprahlá krajina začíná více zelenat a začíná být malebnější.

Podnikám několik zajímavých treků, především za návštěvou několika vodopádů. Zde se opět osvědčil dokonalý zádový systém batohu LOAP ALPIZ AIR 30, který je pohodlný a zároveň dostatečně prodyšný, což se v prostředí s vysokou humiditou náramně hodí.

 

 

 

 

Stan LOAP FOSS 2 jsem vzhledem k teplotám využ2018-17-04-14-25-21-1280-960-0-1523967922img_4310ívala především bez tropika. V odpočinkových dnech mi přes den sloužil i jako dobrý úkryt před silným australským sluncem. V období cyklónů na severu jsem raději nestanovala. Žádný stan by totiž takové podmínky nezvládl, problémy měli i turisté nocující v karavanech, které proudy vody unášely kamsi.

Pobavila mě odpověď paní v turistickém informačním centru. Na otázku jednoho turisty, tázajícího se, zda-li je možné někde v blízkosi kempovat. Ale ano, odpověděla paní, umíte-li však ve stanu plavat!

Australská fauna

Austrálie je známá pro svou rozmanitou faunu, kdy každého hned napadne především klokan nebo koala. Já jsem ale měla i to štěstí vidět několik vzácných druhů zvířat, jako je např. velmi podivně vypadající pták s ještě podivnějším jménem kasuár.

Je něco jako takový lépe vypadající pštros, s červeno-modře zbarveným krkem s podivně tvarovanou skořepinou na hlavě. Ta slouží především prý jako helma při rychlém běhu v pralese, kdy při max. rychlosti běhu, někdy až 50 km/h, ne zřídka narazí hlavou do stromu. Jeho hlavním domovem je blízká Papua – Nová Guinea. Je velmi plachý, a tak jsem si ho musela dojít prohlédnout do místní zoo.

1523967926img_4621Dalším, ne sice tak vzácným, spíše těžším na zpozorování ve volné přírodě je krokodýl. Já ho viděla pouze severně od Cairns v NP Daintree, a to jednou s trochou štěstí na treku a podruhé na organizovaném lodním výletu za jejich výpravou. Opět nejčastějšími oběťmi útoků krokodýlů na člověka jsou prý Němci, kteří nedbají varovných cedulí s upozorněním na zákaz koupání v místních řekách.

Na závěr

Plánovala jsem v severním Queenslandu zůstat o něco déle, ale počasí mi stejně jako při cestování v Americe nějak nepřeje. Během pár dnů zasáhne severní výběžek Austrálie cyklón, a tak nechci riskovat zavření letiště a rušení letů, rychle si pořizuji letenku a mizím. Při záplavách se totiž kromě jiného dostanou i krokodýli z koryt řek, a já nechci, aby mě „sežral nějakej krokodýl“!

 

 

 

Autor: Martina Krňanská
Více o Martině se dočtete v medailonku: LOAP Ambasadři

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší