Cestování po Queenslandu se stanem a batohem od LOAPU

Projela jsem Queensland od jihu k severu, převážně po pobřeží ve dvou ročních obdobích. Poprvé stopem v listopadu ke konci australského jara a podruhé autem na konci místního léta. Queensland, oblast tropických deštných pralesů, krokodýlů, klokanů a zajímavých míst.

2018-17-04-14-25-50-1280-960-0-1523967951img_1715

Cestování po Queenslandu

V období sucha a veder v jižní části Queenslandu jsem procestovala jich pobřeží, naopak v období dešťů a cyklónů jsem strávila v jeho části severní. Ne, že by mě australské vnitrozemí a jeho outback (vzdálené a neosídlené oblasti) nezajímal, ba naopak. Vysoké teploty jsou tím hlavním důvodem, proč se tam zatím nevypravuji. Zřídka kdy teploty v létě přes den klesají pod 42 stupňů, a já nechci být ve špatných statistikách ztracených a dehydratovaných turistů z Evropy, ve kterých prý údajně vedou Němci.

Navíc krajina ve vnitrozemí Queenslandu je celkem monotónní.  Je to oblast, která je bohatá na nerostná bohatství, především na černé uhlí, a tak často míjím nákladové vlaky s nekonečným počtem vagónů.

 Navštívená oblast

Mým hlavním cílem je oblast severního Queenslandu, oblast tropických deštných pralesů v okolí města Cairns. S postupující cestou na sever se suchá a vyprahlá krajina začíná více zelenat a začíná být malebnější.

Podnikám několik zajímavých treků, především za návštěvou několika vodopádů. Zde se opět osvědčil dokonalý zádový systém batohu LOAP ALPIZ AIR 30, který je pohodlný a zároveň dostatečně prodyšný, což se v prostředí s vysokou humiditou náramně hodí.

 

 

 

 

Stan LOAP FOSS 2 jsem vzhledem k teplotám využ2018-17-04-14-25-21-1280-960-0-1523967922img_4310ívala především bez tropika. V odpočinkových dnech mi přes den sloužil i jako dobrý úkryt před silným australským sluncem. V období cyklónů na severu jsem raději nestanovala. Žádný stan by totiž takové podmínky nezvládl, problémy měli i turisté nocující v karavanech, které proudy vody unášely kamsi.

Pobavila mě odpověď paní v turistickém informačním centru. Na otázku jednoho turisty, tázajícího se, zda-li je možné někde v blízkosi kempovat. Ale ano, odpověděla paní, umíte-li však ve stanu plavat!

Australská fauna

Austrálie je známá pro svou rozmanitou faunu, kdy každého hned napadne především klokan nebo koala. Já jsem ale měla i to štěstí vidět několik vzácných druhů zvířat, jako je např. velmi podivně vypadající pták s ještě podivnějším jménem kasuár.

Je něco jako takový lépe vypadající pštros, s červeno-modře zbarveným krkem s podivně tvarovanou skořepinou na hlavě. Ta slouží především prý jako helma při rychlém běhu v pralese, kdy při max. rychlosti běhu, někdy až 50 km/h, ne zřídka narazí hlavou do stromu. Jeho hlavním domovem je blízká Papua – Nová Guinea. Je velmi plachý, a tak jsem si ho musela dojít prohlédnout do místní zoo.

1523967926img_4621Dalším, ne sice tak vzácným, spíše těžším na zpozorování ve volné přírodě je krokodýl. Já ho viděla pouze severně od Cairns v NP Daintree, a to jednou s trochou štěstí na treku a podruhé na organizovaném lodním výletu za jejich výpravou. Opět nejčastějšími oběťmi útoků krokodýlů na člověka jsou prý Němci, kteří nedbají varovných cedulí s upozorněním na zákaz koupání v místních řekách.

Na závěr

Plánovala jsem v severním Queenslandu zůstat o něco déle, ale počasí mi stejně jako při cestování v Americe nějak nepřeje. Během pár dnů zasáhne severní výběžek Austrálie cyklón, a tak nechci riskovat zavření letiště a rušení letů, rychle si pořizuji letenku a mizím. Při záplavách se totiž kromě jiného dostanou i krokodýli z koryt řek, a já nechci, aby mě „sežral nějakej krokodýl“!

 

 

 

Autor: Martina Krňanská
Více o Martině se dočtete v medailonku: LOAP Ambasadři

Přihlaste se k našim akcím a novinkám a my vám pošleme 100 Kč při nákupu nad 500 Kč na váš první nákup.

719 PARTNERSKÝCH PRODEJEN

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR. Doručení do 1-2 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší

DPD logo    Uloženka logo   |    Payu logo    Mastercard logo    Visa logo    |    APEK logo Heureka logo