Vítejte! Abyste se u nás cítili jako doma, našli vše rychle a na svém místě, používáme cookies. OK
Muži Ženy Děti Boty Batohy Stany Spacáky Kolekce

20 turistických cílů, kam vyrazit s LOAPem na celodenní výlet

Dostali jste v práci volno a chcete potěšit rodinu či přátele tím, že je vezmete na výlet, ale nevíte kam? Přinášíme vám 20 míst po celé České republice, které rozhodně stojí za vidění!

20 turistických cílů, kam vyrazit s LOAPem na celodenní výlet

1. Koněpruské jeskyně – nejdelší jeskynní systém v celé ČR

Koněpruské jeskyně jsou 1 z nejvíce navštěvovaných zajímavostí Středních Čech. Jeskyně byly zpřístupněny veřejnosti už od roku 1959 a nabízejí prohlídku 2 jeskynních pater, která vznikala zhruba 400 milionů let činností vody ve vápencích. Pokochejte se krápníkovou výzdobou a obdivujte různé tvary vzniklých stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů.

Prohlídka trvá přibližně hodinu a délka trasy je 620 metrů. Stálá teplota jeskyně je okolo 10,6°C. Doporučujeme proto vhodné oblečení! Zajímavostí je penězokazecká dílna z 15. století, která se nachází ve svrchním patře a v době jejího vzniku byla utajována.

LOAP TIP: Poslední pondělí v měsíci kromě července máte jedinečnou možnost vidět jeskyně při vypnutém osvětlení pouze s baterkami! Vyzkoušejte si na vlastní kůži práci jeskyňářů, kteří jinak než takto jeskyně nezkoumají.

Kraj: Středočeský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Vrchol Zlatého koně, Houbův lom, Lom na Kobyle, Kotýz

2. Národní kulturní památka hrad a zámek Bečov a relikviář sv. Maura

Nedaleko Karlových Varů se nachází malebné městečko Bečov nad Teplou, které je známé svým hradem, zámkem a v neposlední řadě relikviářem sv. Maura. Památka pravděpodobně pochází ze 14. století a pyšní se svou krásnou architekturou a historickými památkami.

Prohlídky se skládají ze 4 okruhů. Každý okruh nabízí pestrou škálu památek, některé se dají zarezervovat přes internet a jsou určeny pro návštěvníky každého věku – 4. okruh je např. zaměřen pro ty nejmenší. Relikviáře si mohou prohlédnout či osahat i nevidomí nebo senioři, pro které jsou připraveny speciální prohlídky.

Kraj: Karlovarský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Bečovská botanická zahrada, Kostel sv. Jiří, Muzeum historických motocyklů a hraček

3. Hora Říp

Chtěli byste se vydat po stopách praotce Čecha, kterému se naše krásná vlast tak zalíbila, že nemohl odolat a společně se svou družinou se zde usadil? Ne nadarmo se říká „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“ – každý by se měl minimálně jednou za život na tuto horu poblíž Roudnice nad Labem vypravit.

Nemusíte se bát, že byste se museli zeleným kobercem probojovat vlastní cestou. Na horu Říp vede dobře značená turistická cesta, díky které se nejen neztratíte, ale prohlídnete si i krásy přírody v jakémkoli ročním období.

Pokud vystoupáte až na vrchol, přivítá vás Rotunda sv. Jiří z 12. století a občerstvení v malebné turistické chatě, kde vám naservírují pravou českou bramboračku.

Kraj: Ústecký

Jak se tam dostanete

Turistické stezky

Vstupné: zdarma

Zajímavosti v okolí: Vesničky u paty hory, Roudnice nad Labem, Zámky v Poohří, Hazmburk

 

4. Panská skála u Kamenického Šenova – po stopách Pyšné princezny

Panská skála je nejstarší chráněný geologický útvar v ČR a nachází se mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Celý útvar má tvar varhan, díky čemuž získal přízvisko „Kamenné varhany“. Skála má romantický vzhled, kouzlo má i díky malému jezírku, které je naplněné dešťovou vodou.

LOAP TIP: Panská skála sloužila i při natáčení několika filmů. Roku 1952 se zde natáčela Pyšná princezna a v roce 2011 francouzský film o Merlinovi.

Kraj: Liberecký

Jak se tam dostanete

Vstupné: zdarma

Zajímavosti v okolí: Cvikov, Krásné pole, Koupaliště Jablonné v Podještědí, Vrch Ortel

5. Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích nadchne nejen vaše děti, ale i vás. Muzeum se pyšní svými exponáty a představuje vývoj od roku 1840 až po současnost, takže si všichni příslušníci rodiny přijdou na své a zavzpomínají, s čím si jako malé děti hrály. Muzeum ukazuje, že panenky nejsou pouhou hračkou, ale umí být i výchovnou pomůckou, stejně tak pomáhají kriminalistům řešit případy s dětmi.

Kraj: Liberecký

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Trosky, Mlýn Nebákov

6. Zoologická zahrada a Safari Dvůr Králové

Pro milovníky zvířat tu máme jedinečnou pozvánku do 1 z nejlepších zoologických zahrad v ČR, do Dvora Králové. Pokud máte rádi exotická zvířata, ale ve volné přírodě se jim chcete obloukem vyhnout, je pro vás návštěva této ZOO ideální. Dvůr Králové ukázal své chráněnce poprvé v roce 1946.

LOAP TIPY: Zoologická zahrada nabízí návštěvníkům, aby si 1 den na vlastní kůži zkusili péči o zvířata, podívali se do zákulisí a naučili se něco nového o zvířatech díky průvodcům. Na pastvině Serengeti si naopak vyzkoušejte Offroad Safari a ocitnete se tak v africké savaně.

Chcete si výlet prodloužit a prozkoumat opravdu všechny divy Zoologické zahrady? Ubytujte se v úžasném hotelu Safari nebo v SAFARI Kempu. Zatímco vy budete usínat, kousek od vás vyrazí šelmy na lov.:-)

Kraj: Královéhradecký

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Pevnost Josefov, Hrad Pecka, Dvůr Králové nad Labem, Hvězdárna Úpice, Zámek Opočno

Pokud si přejete vzít s sebou svého psího miláčka, nebudete s tím mít žádný problém. Pejsci jsou vítáni, ale musí být vybaveni obojkem a vodítkem. Při těchto podmínkách se vaši čtyřnozí kamarádi mohou kochat zvířaty stejně jako vy.

7. Broumovské stěny

Broumovské stěny jsou ideálním místem, kde si můžete užít trochu klidu a přitom se kochat nádhernou přírodou. Severovýchodní Čechy vytvořily tento téměř 12 km dlouhý, zalesněný hřeben nerovnoměrným zvětráváním, díky čemuž mají stěny podobu hřibů. Broumovské stěny jsou oblíbeny zejména kvůli svým skalním útvarům, roklím a vyhlídkám.

Broumovské stěny jsou dobře přístupné z obou stran. Jsou protkány různými turistickými stezkami – je tedy pouze na vás, kterou cestou se vydáte a jak si výlet zpestříte. Velmi oblíbenou činností je také cykloturistika. Je sice poněkud náročnější, ale výhled na krásnou přírodu rozhodně stojí za to.

Kraj: Královéhradecký

Jak se tam dostanete

Zajímavosti v okolí: Ostaš, Adršpašské a Teplické skály, Jiráskovy skály, Hejšovina, Bor

8. Velká synagoga v Plzni – největší synagoga v ČR

Jen málo Čechů ví, že je to zároveň i 2. největší synagoga v Evropě a ve světě si drží krásné 3. místo. Nemusíte být zrovna židovského původu, abyste měli důvod tuto nádhernou památku navštívit. Synagoga byla postavena v novorománském slohu s maurskými prvky a její vzhled zdůrazňuje, že se nejedná o křesťanskou stavbu. Interiér je zdoben výmalbou s rostlinnými motivy a jsou zde i varhany z roku 1890.

Velká synagoga sloužila během 2. sv. v jako skladiště, během komunistického režimu byla opuštěná a chátrala. V dnešní době slouží nejen při bohoslužbách, ale i jako koncertní a výstavní sál.

Kraj: Plzeňský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Židovská obec Plzeň

 

 

9. Hrad Kašperk

Pokud se zajímáte o historii a máte rádi prostředí krásné Šumavy, určitě vás prohlídka hradu Kašperk potěší. Tento gotický hrad byl založený Karlem IV. a na jeho počest byl nazýván Karlsberg. Střežil zemskou hranici s Bavorskem, ochraňoval důležitá naleziště zlata a zabezpečoval obchodní trasu tzv. Zlaté stezky.

Kašperk má i svá malá strašidla. Pokud se rádi bojíte, přijďte se podívat na dobrotivé skřítky, Lesní matku nebo na strašidlo Šplhavce.

V současnosti je Kašperk 1 z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí na Šumavě a ročně ho navštíví 50 000 návštěvníků. Buďte i vy jedním z nich – jde o historický zážitek, na který se nezapomíná.

Kraj: Plzeňský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Kašperské hory, Muzeum Šumavy, Muzeum motocyklů, Stezka strážců hranice

10. Grafitový důl u Českého Krumlova

Snad každý slyšel o hradu a zámku v Českém Krumlově. Bohužel jen málo lidí ví, že jsou v tomto krásném městě i jiné věci k vidění. Tak například grafitový důl je skvělou volbou, pokud si chcete zpříjemnit den něčím zvláštním.

Vždycky jste snili o hornické profesi nebo vás lákala představa, že se nacházíte v podzemí? Nyní máte jedinečnou možnost si to vyzkoušet a navíc se dozvědět nějaké informace o hornické činnosti Českého Krumlova! Je to jednoduché. Stačí si obléct speciální oblečení, které dostanete na místě, vzít si důlní lampu a vyrazit na prohlídku!

Prohlídka trvá zhruba 70 minut a jedná se o 2 km dlouhý úsek pod vedením průvodce. Kvůli nízké teplotě se doporučuje teplé oblečení a pevná obuv.

Kraj: Jihočeský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Most na Plášti, Zámecká zahrada, Kostel sv. Víta

11. Westernové městečko Šiklův mlýn

Westernové městečko Šiklův mlýn je nejznámější areál komplexu zábavních parků Šikland. Obsahuje směsici několika akcí, které určitě nadchnou vaše děti i vás. Zhlédněte nejen divadlo, animační programy a westernovou a zvířecí show, ale také taneční vystoupení, přehlídku historických kostýmů, představení obyvatel Šiklova mlýna, přestřelku a indiánskou vesničku.

Pokud si tedy chcete výlet prodloužit a vyzkoušet si i jiné aktivity v Šiklandu, neváhejte a ubytujte se! Obzvlášť doporučujeme strávit noc v Tee Pee – pro děti je to skvělý zážitek a i dospělí se vrací do dětských let k Vinnetouovi.

Kraj: Vysočina

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: aquapark, zoopark, letiště, offroadová dráha, military a rybářská zóna, sportovní hřiště

12. Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady z 18. století je přístupný veřejnosti už od roku 2001. Svými momentálními majiteli je rekonstruován a modernizován, takže se pyšní například rokokovou zahradou s fontánami, Prvním českým muzeem cyklistiky, barokním divadélkem, Galerií anglických klobouků a mnohým dalším. Po prohlídce se navíc můžete občerstvit v Zámecké restauraci či Zámecké kavárně!

Ne nadarmo se Novým Hradům říká „České Versailles“ nebo „Malý Schönbrunn“ – nádherný zámek s nádhernou krajinou opravdu stojí za to, abyste ho navštívili a dopřáli si trochu z jeho historie.

Kraj: Pardubický

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Žďárské vrchy, Toulcovy maštale

13. Větrný mlýn v Kuželově

Na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat se nachází větrný mlýn, který je výjimečný tím, že je 1 z posledních mlýnů tzv. holandského typu. Mlýn byl postaven roku 1842 a sloužil zemědělcům až do roku 1948, kdy byla jeho činnost zastavena. Technické muzeum v Brně provedlo jeho rekonstrukci a od té doby mlýn sloužil jako exponát.

Mlýn ale není jediným místem, které můžete v tomto úseku Bílých Karpat navštívit. V přilehlé části areálu se nacházejí obytné a hospodářské budovy, ve kterých je zřízena expozice horňáckého bydlení a místního způsobu hospodaření z přelomu 19. a 20. století.

Kraj: Jihomoravský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Kostel Nejsvětější Trojice, Větrná elektrárna na Bojišti

14. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Stockholmský Skansen, který založil dr. Arthur Hazelius, propůjčil své jméno muzeu v přírodě. Mnoho Čechů si jako první vybaví nejstarší muzeum svého druhu ve Střední Evropě, které se nachází právě v Rožnově pod Radhoštěm. Valašské muzeum bylo postaveno v roce 1925 a snaží se zachovat či obnovit zapomenuté techniky, lidové umění, obyčeje, obchod i zábavu našich předků.

Valašské muzeum obsahuje 3 expozice – Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu a Valašskou dědinu. Dříve jste mohli navštívit také Pustevny. Tento objekt je momentálně nepřístupný kvůli březnovému rozsáhlému požáru chaty Libušín.

Kraj: Zlínský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Evangelický kostel, Jurkovičova rozhledna, Kostel Všech svatých

15. Venušiny misky na Smolném vrchu

Žulové skalní prohlubně Venušiny misky dostaly svůj název podle svého tvaru. Obří mísy na smolném vrchu rozhodně stojí za návštěvu i díky své krásné vyhlídce na Rychlebské hory. Vznikly kvůli erozním účinkům srážkové vody a chemickým působením. Kromě misek můžeme vidět i jiné skalní útvary jako třeba skalní sedadla a křesla, výklenky, žlábkové škrapy a skalní dutiny.

LOAP TIP: Venušiny misky mají prý kouzelnou moc. Žena, která je navštíví a sedne si do nich, údajně do roka otěhotní a vdá se. Navíc tu žije Venušin lid – laskavá stvoření žijí společně ve skalních miskách a ukazují návštěvníkům cestu.

Kraj: Moravskoslezský

Jak se tam dostanete

Zajímavosti v okolí: Zlatorudné mlýny, Jeskyně Na Pomezí, Praděd

16. Rešovské vodopády

V Nízkém Jeseníku se nachází hluboké skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády. Jedná se o překrásný přírodní jev, který vytvořila říčka Huntava. Vodopády nabízí klid a relaxaci, takže je to ideální výlet pro lidi, kteří většinu svého času tráví v práci. Vodopády navíc vytváří úžasnou atmosféru a až se budete dívat na jejich úžasnou sílu, zažijete i lehký adrenalin.

Kraj: Moravskoslezský

Jak se tam dostanete

Zajímavosti v okolí: Vikštejn, Hrad Štenberk, Expozice Německého řádu na Sovinci

17. Třebechovické muzeum betlémů

Roku 1925 se díky Vilému Kodešovi založilo Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Pan Kodeš pro muzeum získával sbírkové předměty od spoluobčanů. Postupem času se z muzea stala sbírka betlémů od různých umělců, a to díky manželům Vaclíkovým. Třebechovické muzeum betlémů je jediným zařízením svého druhu v ČR i v Evropě.

Nejvýznamnějším betlémem je bezpochyby Proboštův betlém, který vznikl před více jak 100 lety. Na jeho práci se podílela trojice pánů, kteří měli společné 2 věci – lásku ke své práci a jméno Josef (J. Probošt, J. Kapucián, J. Friml). Betlém je navíc mechanický a byl prohlášen za národní kulturní památku.

Kraj: Královéhradecký

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Skanzen Krňovice, Zámek Opočno, Zámek Častolovice, Hrad Potštejn

18. Strahovský klášter – 1 z nejstarších premonstrátských klášterů na světě

Od roku 1143, kdy byl klášter na Praze 1 na Strahově založen, vzkvétal, ale také vzdoroval požárům, válkám a zvůli komunistického režimu. Od svého založení sloužil klášter jako shromaždiště premonstrátů, kteří toužili po reformě kněžského a kanovnického života. Svou funkci si zachoval a její součástí je i výuka noviců a kleriků.

Součástí kláštera je i bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která byla mnohokrát přestavovaná, a to v románském, gotickém, renesančním a barokním slohu. Strahovská knihovna tvoří 2 sály a uchovává přes 200 tisíc knih. Nesmíme zapomenout ani na obrazárnu z 18. století. Obrazárna obsahovala velké množství uměleckých položek, většina se však z důvodu zrušení kláštera roku 1950 rozebrala. Po znovuobnovení kláštera se část z nynějšího půldruhého tisíce maleb prezentuje veřejnosti ve stálé expozici.

Kraj: Praha

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Katedrála sv. Víta, Anežský klášter, Karlův most, Betlémská kaple, Národní muzeum

19. Pravčická brána – největší skalní brána v Evropě

V Českém Švýcarsku se nachází největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, Pravčická brána. Náleží k Národnímu parku České Švýcarsko a k Ptačí oblasti Labské pískovce. Pravčická brána je úchvatná díky svým rozměrům, které se zblízka zdají být ještě větší. Je vysoká 16 metrů, dlouhá 26,5 metru. Roku 1963 byla prohlášena za Chráněný přírodní výtvor a roku 1992 byla překvalifikována na Národní přírodní památku.

Součástí Pravčické brány je i výletní zámeček Sokolí hnízdo. V minulosti objekt sloužil k ubytování významných hostů. Dnes slouží jako galerie fotografií Julia Puflera v prvním patře a jako stylová restaurace v přízemí.

Kraj: Ústecký

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Dolský mlýn, Panská skála, Zlatý vrch

20. TEPfaktor – na motivy slavné pevnosti Boyard

Vzpomínáte na zábavnou soutěž zvanou pevnost Boyard? Vždy jste si přáli zkusit úkoly, které museli soutěžící splnit? Nedaleko Příbrami se nachází dobrodružství, které nikoho nenechá chladným. Přijeďte si vyzkoušet TEPfaktor!

TEPfaktor je hra limitována časem a obsahuje 20 komnat s úkoly. V týmu po 2 až 5 lidech bojujete o indicie k otevření speciální 21. komnaty. Vše můžete řešit v libovolném pořadí, s libovolným počtem pokusů.

Kromě skvělé hry je v TEPfaktoru připravena i 300 m2 rozsáhlá zastřešená pláž s barem. Organizátoři rovněž nabízejí ubytování ve stylu Bora Bora a sportovní zónu na beach volejbal, stolní tenis, pétanque a jiné aktivity.

LOAP TIP: Pokud máte o jedinečnou hru zájem, neváhejte a zarezervujte si místo na stránkách TEPfaktoru. Potom už stačí jen vzít si pohodlné oblečení, připravit se s přáteli či rodinou na týmovou spolupráci a vyrazit za skvělým zážitkem!

Kraj: Středočeský

Jak se tam dostanete

Otevírací doba

Vstupné

Zajímavosti v okolí: Slapy Marine, Golf Slapy, Naučná stezka Karla Čapka, Muzeum balonového létání

Diskuze

Přidat komentář k článku 20 turistických cílů, kam vyrazit s LOAPem na celodenní výlet
Napište nám