Jak stan postavit a starat se o něj

Koupí stanu často začínají úžasné zážitky, které si pamatujete celý život. Aby nám jich stan přinesl co nejvíc a byl v dobré kondici, měli bychom o něj správně pečovat. Poradíme vám, jak na to.

1438690766-obr_104-400-241

Výběr místa na postavení stanu

Kam s ním? Odpověď na tuto nerudovskou otázku je prostá. Pro postavení stanu je ideální rovná plocha bez kamenů, kořenů a jiných předmětů. Nežijeme však v ideálním světě, a tak je občas poněkud obtížné takové místo najít.

LOAP tip: Stavíte-li stan na svahu, umístěte ho vchodem dolů, ať vám do něj po nočním dešti voda nenateče dovnitř.

Někdy musíte místo vyčistit od větviček, šišek apod. Samozřejmě to nikdy nebude dokonalé, ale je nutné se zbavit největších potížistů, abyste se nemuseli o podlážku příliš strachovat. Také si určitě nechcete připadat jako princezna na hrášku a probdít celou noc kvůli kameni v zádech.

Pokud stavíte stan poprvé, buďte trpěliví a s jednotlivými částmi nemanipulujte silou, aby nedošlo k jejich poškození.

LOAP tip: Vybalte stan ještě doma a zkuste ho postavit nanečisto. Ušetříte čas i nervy.

Stan chraňte před přímým sluncem

Rovná plocha není to jediné, co byste měli mít při stavění stanu na paměti. Důležitá je také ochrana před UV zářením. Vy sice toužíte nachytat bronz, ale UV záření snižuje životnost nepromokavého zátěru stanu. Doporučujeme vám umístit stan do míst, kde nebude příliš vystaven přímým slunečním paprskům. Ten kousek k vodě určitě ujdete.;-)

Stan větrejte a sušte, co to jen jde

Během pobytu dbejte na důsledné větrání stanu. Zejména po probuzení stan pořádně vyvětrejte. V noci se totiž uvnitř stanu sráží vlhkost, která se drží ve stěnách.

To samé platí i v případě, že stan zmokne. Důkladné vysušení je nezbytné. Pokud stan nenecháte uschnout, začne zapáchat a můžete přilákat i plíseň. A takovou nocležnici vedle sebe určitě nechcete. :-)

Samozřejmě nastanou situace, kdy stan balíte za deště ve velkém spěchu. To se suší opravdu těžko. Máte-li v autě dostatek místa, třeba volná zadní sedadla, můžete stan alespoň částečně rozložit na ně. Bohužel tolik místa člověk většinou nemá, a tak stan musí do cestovního obalu. Nic se neděje, ale po příjezdu ho musíte okamžitě rozložit a nechat vyschnout. Pokud máte dost místa, je dobré stan znovu postavit a nechat ho větrat. Když tolik místa nemáte, přehoďte ho přes sušák na prádlo.

LOAP tip: Stan doma rozbalte i v případě, že jste ho sušili už před zabalením, a nechte ho opravdu důkladně uschnout.

Udržujte stan čistý

Každé kempování jednou skončí a na řadu přichází úklid. Před sbalením stanu si dejte tu práci a očistěte ho od nečistot. Drobné nečistoty nemusí být na první pohled viditelné, a tak má člověk tendenci stan rovnou sbalit a vyndat ho až další sezonu. To stanu neprospívá a může se to podepsat na jeho funkčnosti.

Chopte se houbičky nebo měkkého hadříku a za pomoci vlažné vody omyjte tropiko. Poté se vrhněte na podlážku, ze které ale nejprve odstraňte velké nečistoty. Dovnitř stanu často nanosíte listí, jehličí a další přírodní poklady, nemluvě o nezvaných hmyzích hostech, jejichž mrtvolky se pak povalují v rozích stanu. Jakmile tenhle sajrajt dostanete ze stanu, podlážku opláchněte stejně jako tropiko. Poté nechte stan uschnout.

LOAP tip: Stan neperte v pračce.

Písek a prachové částice se dostanou všude a zabrat dostávají i zipy. Drobné nečistoty snadno odstraníte třeba starým kartáčkem na zuby nebo na ruce. Pokud se vám zdá, že zipy nejezdí plynule, navoskujte je. Budou drandit jako nové. Kolíky od hlíny omyjte teplou vodu a houbičkou nebo kartáčkem.

LOAP tip: Když vás stan ztrácí nepromokavou funkci, naimpregnujte ho.

Krabička poslední záchrany aneb Opravte si stan

Ať už se vám to líbí, nebo ne, občas se bohužel ve stanu objeví díra. Může být kdekoli a páchat různě velké neplechy, ale vždy je nutné ji co nejdříve zastavit. S drobnými trhlinkami si poradíte sami. Stačí s sebou vozit krabičku poslední záchrany pro stany. Dá se sehnat ve sportovních obchodech a většinou obsahuje záplaty a lepidlo. Dobré je přihodit ještě voděodolnou lepicí pásku.

Ztracený kolík nebo zlomená tyčka ke stanu? Nevadí

Jen se přiznejte, kolik kolíků za sezónu ztratíte? A kolik jich je ohnutých tak, že už skoro nejdou použít? Zamrzí to, ale nejde o tragédii. Náhradní kolíky najdete v základní výbavě každého našeho stanu. Sadu náhradních kolíků seženete případně i ve větších sportovních obchodech.

Se sadou náhradních tyček ke stanu je to poněkud komplikovanější. Délky tyčí se totiž výrobce od výrobce liší. Náhradní tyčky ke stanu je proto ideální koupit u stejného výrobce jako je celý stan. V současné nabídce máme aktuálně tyto náhradní tyčky ke stanům.

LOAP tip: Laminátové tyče zvládnete opravit i svépomocí. Podrobný návod čtěte zde.

Prohlédněte si novou kolekci:

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší