Vybrat rodinný stan není jen tak. Víte, jak na to?

Než si koupíte nový stan, ujasněte si, jakým způsobem jej budete používat. Vyjedete jednou za rok do kempu, kde stan postavíte a 14 dní v něm budete mít základnu? Nebo chcete raději přejíždět z místa na místo a poznávat okolí? Obojí má své kouzlo. Jen stany potřebujete různé.

65265878_xxl

Trávíte dovolenou na jednom místě? Postavte si palác.

Pokud s rodinou jezdíte na vícedenní dovolené do kempu, kde trávíte většinu času, pořiďte si velký rodinný stan. Budete mít větší pohodlí a spoustu úložného prostoru. Je dost možné, že ve stanu strávíte nejedno deštivé odpoledne, a tak je důležité, abyste uvnitř měli dostatek místa a mohli se i postavit.

Vybírejte stan s prostornou předsíní, která poslouží jako úschovna kol a batohů nebo jako provizorní kuchyňka s posezením či sušárna. Zjistěte si také, kolik má stan vstupů. Čím víc vás ve stanu bude, tím více oceníte dva a více vchodů. Díky nim lépe vyvětráte a zároveň nemusíte čekat, než se ze stanu vysoukají pomalejší jedinci.

Když už jsme nakousli větrání, podívejte se také, kolik má stan větracích otvorů. Pomáhají ve stanu udržovat správné klima a odvádějí vlhkost. Vchody i větrací otvory by měly mít moskytiéru, abyste mohli větrat bez obav, že vám dovnitř nalítají komáři a další nezvaní živočichové.

Myslete také na to, zda se vaše rodina v budoucnu rozroste, nebo ne. Je lepší koupit větší stan s předstihem, než za rok za dva shánět nový. Rodinné stany mívají oddělené ložnice, abyste měli alespoň nějaké soukromí. U některých typů je ale můžete spojit a vytvořit tak jednu velkou místnost.

LOAP tip: Chcete se o výběru stanu dozvědět víc? Přečtěte si článek Jak vybrat vhodný stan.

Přesouváte se z místa na místo? Vyberte si lehký stan.

Pohodlí velkých rodinných stanů je ale vykoupeno výrazně vyšší hmotností. Pokud budete stan vozit autem, nemusí vás to trápit. Jestli ale hodláte jezdit vlakem, autobusem, nebo dokonce na kole, stan se dost pronese. Jen pro srovnání, turistické stany LOAP pro dvě osoby váží okolo 2–3 kg, ale hmotnost rodinných stanů pro 6 lidí se pohybuje kolem 11–12 kg. U některých výrobců může váha těchto stanů dosahovat až 30 kg.

Pokud chcete přejíždět z místa na místo, jste bez auta a nevadí vám méně pohodlí, vyberte si raději menší turistický stan. Na přespání bohatě stačí a navíc ho rychleji a snadněji postavíte i rozložíte.

shutterstock_28796194

Zajímejte se o materiál nosných prutů.

Při výběru nového stanu se zaměřte také na konstrukční pruty. V zásadě se vyrábějí dva typy – laminátové a duralové.

Laminátové pruty jsou těžké a snáz se lámou. Naopak duralové tyče jsou velmi pevné a lehké, což se odráží i v jejich ceně. Používají se spíše u expedičních stanů, které mají vydržet v extrémních podmínkách.

Dobrým kompromisem je durawrapová konstrukce. Jedná se o vylepšené laminátové pruty potažené speciální fólií, díky níž jsou pruty pevnější a odolnější. U stanů LOAP není zlomená tyč v zásadě problém, náhradí tyčky seženete na našem e-shopu.

Zjistěte si vodní sloupec tropika. Vyhnete se potopě.

Letní bouřky nejsou nic výjimečného. Abyste nečekanou spršku přečkali bez vyplavení, chtějte stan s vodním sloupcem tropika alespoň 2000 mm. Nespokojte se ale pouze s nepromokavostí pláště. Podívejte se, zda má stan lepené švy. Nepromokavé tropiko je vám k ničemu, když bude voda prosakovat skrz spoje.

Neméně důležitý je vodní sloupec podlážky. Na podlážku tlačíte celou svou vahou, máte na ní věci a jistě chcete, aby zůstaly suché. Vodní sloupec podlážky by tedy měl být alespoň 5000 mm.

Až si půjdete stan vybrat, požádejte prodejce, aby jej sestavil. Na internetu sice najdete fotky, ale nejlepší je, když si stan můžete osahat, projít a vyzkoušet. Přece jen si kupujete druhý domov, a tak byste měli vědět, do čeho jdete.

 

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší