S LOAPEM kolem světa za 90 dní - cestovatelská výzva

Dva nadšení cestovatelé projeli svět za 90 dní a podělí se s vámi o své zážitky z Dubaje, Malajsie, Thajska, Filipín, Kuala Lumpur, Austrálie, Nového Zélandu, Samoy a USA + také o jedno překvapení na konec... :-)

A jsme na konci… nebo snad na začátku? Neskutečná vlna zážitků a příběhů, které budeme vstřebávat do konce života.

Začalo to nevinně – prací ve Velké Británii

Všechno odstartovalo velké rozhodnutí ukončit práci a odcestovat za kanál La Manche. Hlavním motivem bylo především zjistit, jak se žije za hranicemi naší země, zdokonalit jazykové schopnosti a také načerpat nové životní zkušenosti.

Po více než roce práce jako Au pair couple se z nás stávají odborníci v oboru. Zatímco z Libora se stal profesionál na rekultivaci zeleně, chov koní a řízení po levé straně, Káťa dosáhla mistrovství v oblasti pokojská/náhradní matka. Péče o pět dětí (tři člověčí a dvě psí) navíc funguje jako bezvadná antikoncepce!

1498813223dubaj

 

Vydělané peníze investujeme do zážitků na celý život

Práce bylo hodně, na utrácení vydělaných liber nebylo mnoho času a díky poloze farmy na samotě ani možností. Po několika měsících se nám podařilo našetřit pěkný balík peněz a my se rozhodli, že se po náročném pobytu musíme náležitě odměnit.

Jako velcí nadšenci do cestování a poznávání všeho nového, jsme se před blížícím se koncem naší zahraniční mise rozhodli, že těžce vydělané £ investujeme do zážitků, na které budeme vzpomínat do konce života.

 

 

 

1498813223borneo

S cestovkou? Ne, děkujeme, nejsme milionáři

Velký zápal při plánování pohádkové dovolené v jihovýchodní Asii se rychle rozplývá a mění se v přípravu na dobrodružnou cestu kolem světa. Hledání způsobů, jak ušetřit na letenkách, ubytování a dalších pilířích cestovatelského rozpočtu se stává naším denním chlebem, a tak máme na několik měsíců po večerech vystaráno.

Úspěšné navázaní spolupráce a získání outdoorového vybavení od české značky LOAP bylo třešničkou na dortu.

Po ukončení pracovní mise se před Vánocemi vracíme domů, abychom alespoň na chvíli zahnali stesk nejbližších, společně oslavili svátky a doladili přípravy na velké dobrodružství, které odstartovalo na konci ledna 2017.

Dubaj – přehlídka superlativů a luxusu

„Vážení cestující, připoutejte se, prosím, budeme přistávat.“ hlásí letuška nad futuristickou metropolí, kde jsme si udělali první krátkou zastávku, abychom omrkli, jak se žije v Dubaji. V následujících dvou dnech nás čeká permanentní přehlídka superlativů a luxusu. A ceny? Ty jsou taky luxusní.

Naším největším dubajským zážitkem se tak stává naše první zkušenost s ubytováním přes couchsurfing (bezplatným ubytováním pro cestovatele). Raju nás ve svém přepychovém bytě přijal jako bychom byli dlouholetí kamarádi. Velkou radost měl i z českých bramboráků, které jsme pro něj připravili po jeho náročném dni v práci.

Malajsie – nádherné pláže a hluboké deštné pralesy

Opouštíme Spojené arabské emiráty a směřujeme na třetí největší ostrov světa. Malajské Borneo si pyšní především velmi rozmanitou faunou a florou a největším počtem žijících endemitů na světě.

Kromě nádherných pláží, hlubokých deštných pralesů a nádherných scenérií divoké přírody jsme si zamilovali i místní obyvatele. Ti nás překvapili svojí skromností, pohostinstvím a především přátelskou atmosférou, která nás provázela po celý náš pobyt!

2017-30-06-11-00-25-1280-960-0-1498813226samoa

Thajsko – budhistické chrámy, pohoda a skvělé jídlo

Naše asijské tažení pokračuje a my se přesouváme na severozápad, do turisticky dobře známého Thajska. Po náročných přesunech na Borneu trochu zvolňujeme a užíváme si skutečné pohody a skvělého jídla.

V hlavním městě Bangkok jsme prozkoumali několik budhistických chrámů, vyzkoušeli všechny dostupné dopravní prostředky, utráceli na jednom z největších víkendových trhů na světě a testovali místní pivo na Khaosan.

V Thajském království jsme dále zakotvili na ostrovech Koh Tao, Koh Phi Phi a Koh Lantě, které jsou zárukou krásné přírody, dlouhých písčitých pláží a průzračného moře. Většinu z nich jsme procestovali na vypůjčeném skútru, na kterém se jednoduše dostanete i na méně dostupná místa, kde o turistu už jen tak nezakopnete. :-)

 

 

 

Filipíny – smaragdové moře, korálové útesy a kohoutí zápasy

Souostroví hornatých ostrovů vulkanického původu, kde se turistický ruch teprve pomalu rozjíždí, nás doslova očarovalo. Nádherná příroda, smaragdové moře s korálovými útesy lemovanými liduprázdnými plážemi. To vše je navíc umocněno bezstarostnou filipínskou povahou přátelských a stále se usmívajících lidí.

Poté, co mužská část naší posádky zhodnotila krásu místních Filipínek a objevila ceny místního alkoholu (např. sedmička místního skvělého rumu za 40 Kč), označil Libor Filipíny za ráj země.  

K největším zážitkům na Filipínách patřilo mimo jiné i potápění se žraloky obrovskými, kohoutí zápasy a návštěva místní nemocnice. Z více jak 7 tisíc ostrovů byli v našem hledáčku ostrovy Cebu, Siquijor, Bohol a Palawan. Zbytek si necháme na příště. :-D

1498813224filipiny

Kuala Lumpur – jeskynní chrám a mrakodrapy

Cestování po Asii zakončujeme třídenní zastávkou v jednom z nejmodernějších měst Jihovýchodní Asie. Řeč je o Malajském Kuala Lumpur, kde se mísí čínská, indická a malajská kultura. Kromě Batu Cave, což je impozantní jeskynní chrám a nejpopulárnější hinduistické poutní místo mimo Indii, byste neměli vynechat ani návštěvu proslulých věží Petronas Twin Towers, které nás zhypnotizovaly svou velkolepostí na několik desítek minut.

Austrálie - hurá za klokany!

Z KL stáčíme kormidlo směr Sydney, abychom alespoň na chvíli zjistili, jak se žije na druhé straně polokoule. Zatím, co v Asii nám náš denní rozpočet bez problémů vystačil na pokrytí všech potřebných nákladů, v Sydney bychom zkrachovali po první jízdě taxi z letiště do centra. :-D

Ubytování nám poskytla Kátina kamarádka z dětství, která se o nás společně se svým přítelem královsky postarala a my tak měli možnost si Sydney a jeho okolí opravdu užít. Pobyt v Austrálii jsme zakončili v surfařském ráji v Gold Coast, kde jsme poslední dva dny v Australii strávili společně s pohodovým Timem, mariňákem, jenž byl naším dalším couchsurfing hostitelem.

1498813222australie

Nový Zéland – gejzíry, prameny, jezera a vulkány

Pokud patříte k milovníkům nedotčené přírody, víme o jednom místě, kde se budete cítit jako v pohádce. Ano, jde o zemi mohutných gejzírů, horkých pramenů, průzračných jezer, spících vulkánů, jedinečných národních parků a přírodních rezervacích - kraj Pána prstenů. Vítejte na Novém Zélandu. Každá krása ale něco stojí. A proto se na následujících 16 dní vzdáváme zbytečných přežitků jako měkká postel, teplá sprcha, jídlo a elektřina a vydáváme se na putování po severním ostrově ve vypůjčeném camper vanu. Je pro nás ložnicí, kuchyní a někdy i koupelnou v jednom.

Díky cenám na NZ jsme si rychle zvykli i na jiný způsob stravování - vyčaruj gastro zážitek z konzervy. :-) Nelitujeme ani nekonečných každodenních přejezdů, jediného puchýře a nahromaděné únavy z náročných treků, které nás často zahnaly hluboko za hranici komfortní zóny. Byl to jeden z jeden nejsilnějších cestovatelských zážitků vůbec.

Samoa – nejzápadnější místo na zeměkouli

Po úžasném, ale náročném dobrodružství na NZ jsme opět potřebovali trochu zvolnit a nabrat nové síly. Jako adekvátní kompenzaci k oddechu jsme shledali jednu z pacifických perel, nejzápadnější místo na zeměkouli, nádhernou Samou.

Ta je nejen pohádkovou krajinou s exotickou přírodou, ale především místem, které ještě nezasáhla vlna moderní civilizace. Zaskočí vás tak především způsob života a chování místních obyvatel. Prožívají šťastný a pohodový život bez starostí, honby za majetkem, penězi nebo mocí.

Zvyknout si budete muset na všudypřítomné úsměvy, mávání a zvědavost místních dětí ve školních uniformách a mužskou část populace oblečenou v krásných barevných sukních. Exotickou atmosféru a její autentičnost pak dokreslují malinkaté barevné vesničky, drobné plážové domečky na kuřích nožkách (fale) a průzračně tyrkysové moře. Mapu ostrova potřebovat nebudete, vede tu pouze jedna jediná silnice. :-)

  

USA – Yosemite, Death Valley, Las Vegas, Grand Canyon

Z překrásného Pacifiku zpátky do civilizace, a to ve velkém! Devět dní, tři státy a více jak čtyři tisíce najetých kilometrů, to byl náš road trip po západě USA.

V našlapaném programu jsme nakonec ukořistili cenný skalp v podobě tří slavných velkoměst - LA, San Francisko a Las Vegas, jejich hlavních dominant, unikátních památek a neopakovatelné atmosféry.

Hlavním cílem naší expedice byly ale především úžasné národní parky. Postupně jsme se nechali uchvátit majestátními horami a vodopády v Yosemite NP, písečnými dunami a extrémními teplotami v Death Valley, největšími stromy světa v národním parku Sequoia a hloubkou a monumentálností Grand Canyonu.

Abychom opět stáhly náš rozpočet, za ubytování jsme hrdě neutratili jediný dolar. :-)

2017-30-06-11-00-26-1280-960-0-1498813226usa

Zastávka v USA měla být tou poslední….

…ale pak se objevila další levná letenka a my se ocitáme v Karibiku. Ostrov voňavých doutníků, všudypřítomné salsy, skvělého rumu a naleštěných amerických bouráků z 60. let. To je pravá chuť Kuby s takovou atmosférou, kterou nenajdete nikde jinde na světě.

Hned po výstupu z letiště na vás dýchne pocit, že tu před pár dny skončila kubánská revoluce a vy si připadáte, jako byste právě vstoupili do skanzenu socialismu. Neopakovatelnou atmosféru navíc dotvářejí krásná městečka s krásnou koloniální architekturou a nádherná barva Karibiku.

Poslední dva týdny naší cesty jsme tak přepnuli do opravdového dovolenkového módu a Kubu si užili i se všemi jejími lákadly.

 

 

2017-30-06-11-00-24-1280-960-0-1498813225kuba

Závěrem…

Ať už budete listovat v sebevíc zajímavé knize, ty nejlepší příběhy najdete mezi stránkami vašeho cestovního pasu!

 

 

 

 

 Kdo je kdo?

Libor - sportovec tělem i duší, v zimě ho můžete potkat na sjezdovce a v létě na rugbyovém hřišti nebo na kole. Na cestách se rád potápí, fotografuje a seznamuje s jinými cestovateli a místními obyvateli.

Kačka - v létě se ráda toulá po horách, v zimě jsou jejím velkým koníčkem sjezdovky, snowboard i běžky. Na cestě kolem světa naprosto propadla kouzlu cestování, v plánování cest má na starosti tvorbu itinerářů. Ráda ochutnává a testuje tradiční místní kuchyni. Spolu s Liborem plánuje začít s kurzem španělštiny, aby mohli vyrazit za krásami jižní Ameriky.

Více o Kačce a Liborovi se dočtete v medailonku: LOAP Ambasadři

Autoři: Libor Hanzlíček a Katka Sochorová

 

 

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší