Pod lehoučkým batohem Loap Alpiz Air 30 nepohodu nepocítíte

Je lehký jako pírko a přesto nemáte pocit, že výrobce šetřil materiálem na nesprávném místě. Naplníte batoh, nastavíte popruhy, a když se vydáte na toulky krajinou, cítíte, jak dobře vám sedí na zádech - při pohodové vycházce, ale i při stoupání do strmých hor. Pokud jde o jakýkoli batoh, je mimořádně důležité, abyste se pod ním cítili příjemně. Jinak se každý kousek nepohody s přibývajícími kilometry zdá být neúnosný. Jaký je hikingový batoh Loap Alpiz Air 30? Seznamujeme se s ním v terénu od začátku zimy.

2018-22-02-15-14-50-1280-960-0-1519308890301_8073Lehký jako pírko

Už při prvním kontaktu si všimnete, že batoh je mimořádně lehký. Díky svému šikovnému provedení váží pouhých 830 gramů, což je přibližně o třetinu méně, než je zvykem v této objemové kategorii. Nečekejte však nějaké podvody a úspory. Vše je výsledkem výborného vyladění.

Batoh má jednoduchý střih, lehoučký nosný systém, jednokomorové provedení bez podšívky a množství oddělených přihrádek. Precizně šitá sestava kombinuje několik druhů materiálů, které rýsují charakter batohu.

Kde se vyžaduje nosnost, tam je hrubá polyesterová tkanina se zesílenou osnovou, kde je nutné odlehčení, odvětrání nebo zvýšená odolnost vůči vodě, tam najdete jiné technické tkaniny. Všechny spoje jsou uvnitř prošité paspulkami, aby se nic nepáralo a nezachytávalo.

Ani při podrobné prohlídce nemáme pocit, že by kdekoliv visely volné nitě nebo byly nedodělky v šití. Líbí se nám důkladné zpracování detailů, které budí důvěru.

LOAP TIP: Odhalte funkční detaily batohu, které vám zpříjemní turistiku

Drží svůj tvar

Zádová výztuha, tunelový střih a dobře tvarovaný vrchlík dávají batohu tvar i tehdy, pokud jej nenaplníte zcela k prasknutí. Nemusíte se bát toho, že s poloviční náplní se změní na kus neforemného batohu, který se vám bude přes spáry plnit za pochodu sněhem. I poloprázdný batoh opřete o odpočívadlo, aniž by se převalil.

2018-22-02-15-14-54-1280-960-0-1519308895301_8379

Rychle jsme si zvykli na šikovné ustrojovací popruhy, které jsou šikmo vedeny po stranách. Jediným nastavením plastových přezek je dostanete do polohy, která drží vrchlík ve správné poloze a současně formuje tvar batohu.

Tam, kde u jiných batohů najdete dvě sady samostatně nastavitelných popruhů, zde máte vše vyřešeno na jednom místě.

LOAP TIP: Průvodce zádovými systémy batohů LOAP

Batoh má 30-litrovou komoru pro výstroj a vybavení s vrchním přístupem. Znamená to, že určitě využijete své dovednosti při balení. Vše musíte navrstvit do pater tak, abyste se k věcem dle potřeby dostali. Zatáhnete šňůru, zajistíte olivku a pod vrchlíkem batohu je vše ihned v bezpečí. Přihrádku na pitný vak uvnitř nehledejte, určitě však čas od času využijete plochou přihrádku na hřbetní straně s pružným, gumovým lemem.

2018-22-02-15-14-52-1280-960-0-1519308893301_8188

Drobnosti vždy po ruce

Příruční, dobře chráněný úložný prostor najdete ve víku. Vymezený je zipem a dvojicí šití ve středové části, takže nečekejte mnoho objemu navíc.

Uložíte sem věci, které chcete mít neustále po ruce - malou lékárničku, náhradní ponožky, lampičku, cestovní doklady a možná i horalku, která vám dodá rychlou energii.

2018-22-02-15-14-51-1280-960-0-1519308891301_8178

Dvojici malých úložných kapes naleznete i na bederním pásu. Jsou vyhotoveny ze síťoviny, bez ochrany proti pronikající vlhkosti. Uschováte si tam kapesní nožík, papírové kapesníky, opalovací krém - drobnosti pro všední den, které nosíte neustále v záloze společně s batohem.

Dobrou zprávou je, že ačkoliv jde o štíhlý a obratný batoh na hory, výrobce nezapomněl na postranní kapsy po obou stranách hlavní komory. Jelikož jsou z pružné látky s gumovou lemovkou, neubírají vás o žádnou kapacitu. Láhev s vodou, termoska či narychlo odložená čepice s nákrčníkem zde najdou své místo.

Přidejte k tomu závěsný systém na turistické hůlky, pár daisy-chain oček pro upevnění drobné výbavy navíc a máte jasnou představu o tom, jaký náklad k batohu upevníte.

2018-22-02-15-14-53-1280-960-0-1519308893301_8227

Výrobce udává nosnost na hranici 8 kilogramů, už se nám v něm však podařilo vyrazit do přírody bez poškození i s větším nákladem.

Sedne na každou postavu

U štíhlých batohů se sportovními konturami se často stává, že dobře sednou pouze na útlou postavu. V tomto případě je však všechno jinak. Popruhy jsou vyměřeny a ukotveny tak, že se s batohem na zádech budete cítit dobře i tehdy, pokud máte statnou, medvědí postavu.

Bez výhrad vám každý z nich sedne na správné místo. A to i hrudní popruh, který firmy nejednou osazují příliš vysoko.

Plochá zádová výztuha dostává své pohodlí díky trojici modulů z extrudovaného polystyrenu. Mají vroubkování pro odvod par, středový kanálek pro odvětrání a překrytí síťovinou pro zajištění trvanlivosti. To co je v letních měsících připraveno k odvětrání, to v mrazivé zimě funguje jako teplá, kontaktní vrstva. Díky tomu lze tento batoh používat celoročně.

Popruhy mají štědrou délku a nedá vám příliš námahy nastavit je k plné ergonomii. Ramenní popruhy doladíte v dynamice balančními popruhy, bederní pás vám přidá oporu pro odlehčení a prsním popruhem nastavíte ty ramenní tak, aby vám váha na ramena příjemně sedla.

Z dosavadních zimních toulek můžeme s jistotou říci, že jde o batoh, který sedí na zádech mimořádně pohodlně. Ba po chvílí se zdá, jakoby byl vybaven drátovým nosným rámem, ačkoli tam žádný není.

Sníh dovnitř nepronikne

Zimní sezóna nám při seznamování zatím neodhalila, jak dobře odolávají útroby batohu vůči rozmarům počasí.

Batoh není od výrobce vybaven pláštěnkou, která by mu dodala extra ochrannou vrstvu před vydatnými bouřemi. O tom, jak se chová v ostatních ročních obdobích, přidáme své postřehy v průběhu dalších měsíců.

Při hustých ranních mlhách a sněžení v době oblev jsme zatím neměli problém s tím, že by nám vlhkost pronikala do batohu. Technické tkaniny mají částečně voděodpudivou úpravu, hrubší polyesterová tkanina má jemný polyuretanový zátěr. Batoh se na ochranu před vlhkostí spoléhá výběrem materiálu, ale také dobře padnoucím překrytím vrchlíku.

1519308899701_3524

Na dva dny

Pokud nepotřebujete řešit kompletní nocování, do batohu se dokážete zodpovědně sbalit na dva dny. S jediným vrchním přístupem sice budete muset na dno sáhnout s vyložením kompletní výbavy, nic to však nemění na tom, že máte břemeno rozloženo při nošení tak, že vás příliš neunaví.

Líbilo by se nám, kdyby na popruzích byla našita pružná poutka, do kterých by bylo možné nepoužitou část jejich délky vložit. Ve standardním dodání vše drží obyčejné gumičky, je to řešení pro přepravu a vystavení na prodejně, ne však na použití v terénu.

Celkově však máme z používání velmi příjemné pocity a těšíme se na změnu ročních období, kdy se budeme moci nalehko vydat s novou sestavou výbavy v batohu. Ušetřená váha nám v létě zajisté padne k dobru pro zásobu vody navíc.

Hikingové batoh Loap Alpiz Air 30 je lehoučký batoh s kvalitním šitím, ze kterého budete mít na zádech velmi dobrý pocit. Dokonale sedne na všechny typy postav, je vybaven ergonomickým nosným systémem a výrobce nezapomněl ani na kotvící body pro drobnou výbavu navíc. Líbí se nám jak výběr materiálů, tak celkové zpracování s důrazem na obratnost, manévrovatelnost a pohyb v náročném, horském terénu.

 

Autor článku: Milan Gigel

Je redaktorem víkendové přílohy deníku SME, kde se věnuje tématům dům, dvůr, dílna, zahrada. Zahradnické a drobnochovatelské články publikuje v časopisech Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o zkušenosti získané při práci v dílně a na stavbě se s čtenáři dělí v časopise Urob si sám. Aktivně přispívá i do časopisů Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Více o Milanovi se dočtete v medailonku: LOAP Ambasadři

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší