Nová Kaledonie: Proč Martina nedostala razítko do pasu?

Na druhou stranu polokoule cestuji již po několikáté, ale ještě nikdy jsem nenavštívila žádné ostrovy v Pacifiku. Z Austrálie je to přitom takový kousek a letenky v porovnání s cenami letenek z Evropy jsou téměř za hubičku. Je tedy čas to napravit a v polovině prosince vyrážím na Novou Kaledonii.

IMG_1650V prosinci začíná na Nové Kaledonii období dešťů, a tak se obávám, jestli jsem si vybrala nejvhodnější čas pro návštěvu. Nicméně s trochou štěstí deštivá sezóna má letos zpoždění, a tak s výjimkou pár propršených dní, mám štěstí na slunečné počasí.

Slunečno, vedro a hlavně vysoká vlhkost mě dost vysilují, a tak za těch pár zakaboněných dní jsem byla vlastně vděčná. Mohla jsem se tak jít vyškrábat do pár okolních kopců, které se nacházejí v blízkosti hlavního města Noumea. Za slunečného počasí jsem na takové fyzické výkony neměla vůbec pomyšlení a čas jsem trávila raději šnorchlováním.

Přílet na Novou Kaledonii probíhal hladce, ale první zklamání zažívám při pasové kontrole, kdy nedostávám razítko do pasu. Nová Kaledonie je francouzským zámořským územím, tudíž se nacházím na území Evropské unie a razítko nepotřebuji. Achjo, ráda sbírám nová razítka do pasu, a tak jen závistivě koukám na turisty z Austrálie, kteří razítko dostávají.

Úředním jazykem je zde tedy francouzština, a i když nejsem na jazyky úplně marná, na francouzštinu teda jo! Budu si tak muset postačit jen s francouzských pozdravem a poděkováním a doufat, že se domluvím anglicky, čemuž tak v turistických oblastech bylo. Dál od civilizace, se člověk jako já dorozumíval rukama a jinak jak se dalo. Poznal se tak více s místními obyvateli, kteří hovoří melanéštinou či některým z polynéských nářečí. Kanakové jsou původními obyvateli ostrova a tvoří přibližně 45 %, hned po nich jsou Francouzi s necelými 35 %.

Na své cestě jsem nejvíce využila batoh VENTRO 36+5, který mě doprovázel téměř všude. Od příručního zavazadla v letadle, po krátké až celodenní túry až po výlety za šnorchlováním. Batoh byl na zádech velmi pohodlný, vyhovovalo mi veškeré umístění kapes, hlavně hluboké postranní kapsy na zip, kam se dalo schovat něco většího, co je ale třeba mít po ruce, např. pláštěnka. Trochu jsem postrádala malé kapsičky na zip na bederním pásu, které by se hodily. Nejsem zrovna příznivec naplněných kapes u kalhot, zvlášť když se zrovna snažím zdolat nějaký ten kopec. Nejvíce jsem na batohu ocenila možnost jeho zvětšení o dalších 5 litrů, což bývá zpravidla možnost spíše u batohů s větší litráží. Hodilo se to, jak při treku, tak při výpravě za šnorchlováním.

Další mojí téměř každodenní součástí byla sportovní obuv. Sandály ANKORA byly pohodlné na každodenní nošení do města, na pláž, či na kratší túru. Do místního počasí ideální obuv, která i po delším nošení a pocení se nohou nezapáchá.

Sportovní boty BIRKEN se hodily zejména na výlety do přírody. Největší zkoušku podstoupily, když jsem se je rozhodla otestovat výšlapem na horu Mont-Dore. Za jiných okolností bych na takovýto výstup zvolila spíše kotníkovou trekovou obuv, neboť den to byl od rána promáčený a povrch víc než kluzký. Nicméně boty, které se funkčností a designem hodí spíše na lehčí turistiku, nebo běžné městské nošení, obstály lépe, než jsem očekávala. Boty jsou pohodlné a jejich výhodou je, že jsou velmi lehké. Velmi jsem ocenila jejich podrážku, která v kluzkém terénu při sestupu, zbrzdila, co se dalo. To, že moje spodní partie nohou skončily ten den celé zablácené, byla zcela jen má chyba, výběrem deštivého dne.

V tropickém počasí, s nastávajícími dešti jsem využila lehkou sportovní bundu WANETA, která mě v nepříznivém počasí, a hlavně při sestupech držela v teple. Hodila se za větrného a lehce deštivého počasí. Vzhledem k její svítivě žluté barvě jsem v ní za takového počasí byla také dobře viditelná a snadno k nalezení v případě, že bych se z nějakého toho kopce někam skutálela.

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší