Nenosíte reflexní pásku? Riskujete život. A také pokutu

Také si někdy přejete být neviditelní? Na návštěvě u tchyně nebo na třídních schůzkách možná ano. Ale nejspíš ne na potemnělé silnici, podél které se vracíte z výletu. Na nebezpečí číhající ve tmě si naštěstí už posvítil silniční zákon: chodci i cyklisté podle něj nově musejí nosit reflexní prvky. I my chceme, abyste byli při každé noční cestě v bezpečí, a tak jsme se rozhodli, že vám reflexní pásku přibalíme k nákupu každého batohu či dětského zboží z našeho e-shopu. A nejen to. Také si v dnešním článku přečtete vše podstatné o novém pravidle.

1492599654-pr-size

CHODCI A CYKLISTÉ SE BEZ REFLEXNÍHO DOPLŇKU NEOBEJDOU

Novela silničního zákona, která platí od 20. února 2017, říká, že jsme jako chodci nebo cyklisté povinní nosit reflexní prvek, pokud se za snížené viditelnosti pohybujeme mimo obec podél neosvětlené vozovky. Podle zákona (ale i selského rozumu) se za sníženou viditelnost považuje šero, tma, hustý déšť či sněžení. Zároveň nové pravidlo platí i pro průchod a průjezd tunelem.

Pokud zákon porušíme, může nám policista udělit pokutu až 2 000 Kč v hotovosti, případně 1 500 až 2 500 Kč ve správním řízení. Vyhnout se sankci a chránit si život přitom není složité: stačí si pořídit reflexní pásku.

BLÍŽÍCÍ SE AUTO VIDÍME DOBŘE. ALE JAK VIDÍ ŘIDIČI NÁS?

Pokud jste se někdy pohybovali kolem noční silnice, víte, že hučící motor a oslňující světla našim smyslům jen tak neuniknou. Řidiči to ale nemají tak jednoduché. Říká se, že když v rychlosti 70 km/h potkají chodce či cyklistu v černém, mají jen 18 metrů na reakci – a to je opravdu málo. Situace, kdy na sebe upozorňujeme reflexním prvkem, je odlišná: řidič nás vidí až na 200 metrů a má tak dostatek času se vyhnout.

Na to, že lidé nebývají pro řidiče dobře viditelní, upozorňuje i smutná statistika Ministerstva dopravy ČR. Podle ní v letech 2012 až 2015 na silnicích zemřelo 523 chodců, více než polovina z nich přitom přišla o život v noci.

CHCEME, ABYSTE BYLI VIDĚT – A TAK ROZDÁVÁME REFLEXNÍ PÁSKY

Reflexní pásky najdete na benzinových pumpách, v drogeriích a obchodech s outdoorovým vybavením. A jestli se chystáte nakoupit v našem e-shopu, o shánění pásky se vůbec starat nemusíte. Když si u nás pořídíte batoh nebo dětské oblečení, dáme vám reflexní pásek zdarma.

Pozn.: Reflexní páska schovaná pod rukávem moc užitku nenadělá. Snažte se ji proto nasazovat přes oblečení, na dobře viditelnou část batohu, kabelky či kočárku a vždy směrem do vozovky.

Zdroj statistik uvedených v článku: https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Od-20-unora-plati-pro-chodce-nova-povinnost-nosit.

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší