Nekupujte zajíce v pytli: Rozdělení obuvi podle účelu

Ruku na srdce, kdo z vás čte pozorně záruční list k právě zakoupeným botám? Většinou je psaný drobným písmem, obsahuje spoustu textu a moc lákavé čtení nepřináší. Ale třeba takové rozdělení obuvi by Vás zajímat mohlo, protože bývá často příčinou velkého rozčarování.

Rozdělení obuvi podle účelu

Při výběru nových bot nejspíš hodnotíte jejich pohodlnost, praktičnost a vzhled. Koukáte ale také na štítky, které vyznačují účel obuvi? Toto rozdělení vychází z technické normy ČSN 79 5600 a je dobré ho znát nejen kvůli možným reklamacím.

 • Vycházková obuv
  Vycházkové boty jsou určené k běžnému nošení po místních komunikacích nebo v místnostech. Při jejich výrobě se obvykle klade důraz na životnost a pohodlnost. Módní trendy jsou zohledněny, ale spíše jako vedlejší parametr. Pokud dobře zvolíte velikost, budou Vaše nožky při běžném každodenním nošení jako v bavlnce – ale na vysokohorskou túru si raději pořiďte obuv k tomu účelu vyrobenou.

16995948_1267926339961114_7417006569104568429_n

 • Módní obuv
  U módních bot je to přesně naopak. Vyrábějí se podle nejnovějších trendů a měli byste je nosit převážně v nenáročných podmínkách. Jsou vhodné do kanceláře, sem tam se v nich můžete blýsknout před přáteli, ale na celodenní nošení sedm dní v týdnu stavěné nejsou. Reklamaci těchto bot prodejci většinou příliš neuznávají.
 • Společenská obuv
  Tady je to jasné. Společenské boty by určitě ve Vašem šatníku neměly chybět, ale využijete je převážně pouze pro krátkodobé nošení během různých společenských událostí. Dost často z nich již po několika hodinách nesnesitelně bolí nohy a při delším nošení se mění v mučicí nástroje.

 • Sportovně-rekreační a obuv
  Sem patří všechny sportovní kecky, pohorky a další varianty outdoor obuvi. Jedná se o boty pro sportovně-rekreační a rekreačně-vycházkové příležitosti. Jejich konstrukce i použité materiály se přizpůsobují konkrétnímu způsobu použití. Tyto boty bývají poměrně odolné vůči vnějším vlivům, měly by splňovat určitou míru prodyšnosti a součástí je pevná podrážka, která zajistí stabilitu i v náročnějším terénu.

LOAP tip: Přečtěte si, jak pečovat o boty, aby vydržely co nejdéle.

DSC_0616

Pokud se chystáte na delší pobyt v přírodě, věnujte pozornost také nepromokavé obuvi a botám odolným vůči vodě.

Vodonepropustná obuv
Většinou se jedné o boty celopryžové, celoplastové nebo boty s mikroporézní membránou, která zabrání prosakování vody. Membrána většinou zajišťuje kromě výborných vlastností obuvi v dešti a sněhu také její prodyšnost. Výrobci tyto boty označují anglickým pojmem waterproof.

Obuv odolná proti vodě
Tyto boty vás dokážou před vodou ochránit jen po určitou dobu. Chvíli vodě statečně odolávají, ale nakonec náporu podlehnou. Odolné vůči vodě nejsou například boty s perforací svršku a boty, které mají svršek spojený se spodní částí šitím. Anglické označení pro voděodolné boty je water resistant.

Nyní již znáte základní rozdělení obuvi, které by vás mohlo při výběru nových bot zajímat. Pokud informaci o účelu obuvi nenajdete na krabici nebo přímo na botách, neváhejte a zeptejte se personálu prodejny - ať nekupujete zajíce v pytli!

 

719 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1455 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší