Lyžařské bundy vs. bundy do města – kterou, kam a proč

Pánské lyžařské bundyPřed nákupem zimní bundy dobře zvažte její hlavní účel a teprve podle něj bundu vyberte. Na první pohled vypadají lyžařské bundy s vysokým vodním sloupcem a prodyšností, plné barev a různých vychytávek lákavě a člověk jim snadno podlehne. Pokud ale hledáte bundu do města, měli byste odolat pokušení a brát v potaz jiné vlastnosti.

 

Lyžařská bunda ve městě – drahý špás, který nezahřeje

Ve městě běžně potkáte lidi oblečené v dámských i pánských lyžařských bundách. Bohužel jsme si kvůli této "horské kultuře" mezi vyspělými státy vysloužili raritní postavení. Nosit lyžařskou bundu ve městě je totiž jako nosit v mrazu kšiltovku místo kulicha.

 

Odolný materiál, funkční parametry a detaily dělají z lyžařské bundy skvělou bundu na horské zimní sporty – na sjezdové lyže, ski alpy nebo na snowboard. Pro tyto účely jsou sportovní zimní bundy skvělé a budete s nimi maximálně spokojeni. 

 

Pokud si však pořídíte lyžařskou bundu na každodenní nošení do práce, budete zklamaní. V lyžařské bundě vám bude ve městě zima. Neprávem tak můžete získat z bundy na lyže špatný dojem, a přitom máte kvalitní svršek, který jen nevhodně využíváte.

 

Kvalitní snowboardové nebo lyžařské bundy jsou obvykle výrazně dražší než bundy do města. Je to právě z důvodu řady funkčních prvků, které jsou technologicky náročné, resp. drahé na výrobu. Většinu vychytávek ve městě ale nevyužijete. Naopak vám v případě sněhového pásu mohou pod bundou překážet. Městskou bundu tak zbytečně přeplatíte za něco, co nepotřebujete.

 

V neposlední řadě je nutné zmínit, že na lyžařské bundě je opotřebení časem znát. Je přirozené, že při lyžování občas spadnete nebo si bundu zašpiníte, příp. lehce zatrhnete třeba o lavičku pod svahem. Taková zimní bunda na lyže vám v MHD nebo na věšáku v práci moc velkou parádu neudělá. To, čeho si na svahu nikdo nevšimne, vám ale může vysloužit nesouhlasné pohledy kolemjdoucích nebo jízlivé poznámky kolegů v práci.

 

Proč lyžařské bundy patří jen na sjezdovky

Výroba a funkce lyžařských bund je založena na logickém předpokladu, že se budete aktivně pohybovat – lyžovat nebo jezdit na snowboardu. Z toho důvodu je u nich kladen důraz na funkční materiály, které vynikají vodním sloupcem a prodyšností. Také se očekává, že se občas vyválíte po zemi, proto je materiál pevnější, aby nedošlo k jeho rychlému opotřebení.

 

Lyžařské bundy mají také řadu užitečných prvků, které na horách oceníte. Přehled a umístění vychytávek uvádíme v detailním popisu a na fotkách u každé dámské, dětské pánské lyžařské bundy. Zde představíme přehled alespoň těch nejdůležitějších a nejvíce využívaných funkcí při lyžování.

 

1. Vyšší vodní sloupec – membrána, lepené švy

Vodní sloupec deklaruje nepromokavost materiálu. Nepromokavosti dosahuje lyžařská bunda aplikací funkční membrány nebo zátěru a díky lepeným švům. Na horách dochází ke zvýšenému kontaktu s mokrým sněhem nebo vás může zastihnout vánice nebo deštivé počasí. Potřebujete proto funkční oblečení, které vás v takových chvílích podrží. Platí přitom jednoduché pravidlo, že čím vyšší hodnoty vodního sloupce, tím déle bude bunda vodě odolávat.

 

LOAP tip: Jak vybrat nejen lyžařskou, ale i softshellovou bundu se dozvíte v našem článku Jaký vodní sloupec: 3000, 5000 nebo 8000 mm?

 

Proč ne do města: Když lyžujete, před špatným počasím se většinou nemáte kam schovat. Ale ve městě? Pokud vyloženě nemusíte, do zimního nečasu ani nevkročíte. A když vás psí počasí zastihne cestou domů, můžete se schovat do podloubí, kavárny nebo skočit do autobusu a za chvíli jste doma. Z tohoto důvodu bývají zimní bundy pro běžné nošení pouze vodoodpudivé. To znamená, že voda po nich stéká, ale materiál není nepromokavý. Zatímco u lyžařských bund se setkáte s hodnotami i 20.000 mm, do města vám stačí naimpregnovaný vodoodpudivý materiál nebo bunda s vodním sloupcem do 2.000 mm

 

Pánské lyžařské kalhoty2. Vyšší prodyšnost a ventilace v podpaží

Při sjíždění sjezdovek se zapotíte, proto je nezbytné dostat přebytečnou vlhkost pryč od těla. Právě proto jsou u funkčních bund důležité hodnoty prodyšnosti. Čím vyšší hodnoty prodyšnosti, tím bunda lépe odvádí vlhkost. Využívat můžete také ventilační otvory, které jsou většinou umístěné v oblasti podpaží.

 

Proč ne do města: Ruku na srdce, při běžné cestě do práce nebo vyzvedávání dětí ze školky se většinou nezapotíte tolik jako na lyžích. Není proto příliš rozumné vyžadovat stejně prodyšnou bundu, protože vám v ní ve městě bude nejspíš zima. Prodyšnost pomáhá odvádět pot, ale neizoluje. Naopak klasická zimní bunda do města teplo drží uvnitř a nepouštět ho ven. Jedině tak vám totiž bude teplo.

 

3. Sněhový pás a elastický rukáv s otvorem

Sníh dokáže zalézt pod bundu, prosáknout dalšími vrstvami a pořádně zastudit. Aby k tomu nedocházelo, mají lyžařské bundy ochranné prvky. Patří mezi ně sněhový pás, umístěný uvnitř bundy, a vnitřní elastický rukáv. Díky tomu bunda i její rukávy přilnou a brání pronikání sněhu k tělu. Vnitřní rukáv bývá často doplněn otvorem pro palec. Tento elastický návlek patří pod lyžařské rukavice a brání sněhu, aby se dostal k rukám. Vnější rukáv bundy pak navíc stáhnete suchým zipem a nastavíte si optimální míru utažení.

 

Proč ne do města: Ve městě se ve sněhu obvykle neválíme, proto sněhový pás s protismykovými silikonovými proužky a poutky na připevnění ke kalhotám nutně nepotřebujete. Sněhový pás se sice dá připnout na vnitřní stranu bundy, aby nepřekážel, ale i tak vám ubude místo na pohodlnou mikinu nebo svetr. Stejně tak vám nemusí být příjemné neustále stahovat a natahovat elastický rukáv z ruky pokaždé, když si bundu oblékáte nebo svlékáte.

 

4. Odepínací kapuce

Další fajn funkčním prvkem je kapuce. Neměla by chybět na žádné lyžařské bundě, protože chrání krk i hlavu před náporem studeného větru, sněhu nebo deště.  Na druhou stranu s ní bývá problém, protože obvykle nejde přetáhnout přes helmu, která je na sjezdovce nutností. Z tohoto důvodu mívají bundy odepínací kapuci. Při jízdě nepřekáží a pod svahem si ji můžete zase připnout. Je dostatečně prostorná, abyste se vám do ní vešla i čepice nebo kulich.

 

Proč ne do města: Většina lidí má jasno – kapuci na bundě obvykle buď chcete vždy nebo nikdy. Platit za možnost si ji kdykoliv sundat, je proto ve většině případů zbytečně placený luxus. Nemluvě o tom, když nepotřebnou kapuci doma uložíte do skříně, protože pak ji obvykle už nenajdete.

 

5. Poutka na kalhoty a vnitřní kapsy

V lyžařské bundě jsou užitečná také poutka pro přichycení kalhotkapsa na rukavice, mobil, peněženku, příp. další osobní věci. V ideálním případě mívá bunda několik samostatných vnějších i vnitřních kapes. Na svahu uvítáte i kapsičku se zipem na rukávu určenou na schování permanentky či peníze na čaj pod svahem.

 

Proč ne do města: Poutka k přichycení kalhot slouží pro případ pádu k ochraně před sněhem. Pokud během zimy neděláte sněžné anděly v každé hromadě sněhu, kterou vidíte, tuto vychytávku ve městě nejspíš nevyužijete.

 

TIP: Přečtěte si také náš článek Jak vybrat lyžařskou bundu a kalhoty.

 

Výjimkou jsou dětské lyžařské bundy

Děti využijí sportovní zimní bundy především po škole – při dovádění ve sněhu, koulovačkách, sáňkování nebo stavění sněhuláka. Hodně se hýbou, potí i padají. Odolná dětská bunda na lyže nebo lyžařská kombinéza se v takovém případě hodí i jako dívčí/chlapecká zimní bundička do města. :-)

 

Dámské zimní bundy

Tak tedy v jaké bundě do města?

Hlavním účelem zimní parky nebo bundy do města je teplo a pohodlí. Důraz je proto kladen především na izolační výplň a hřejivost. Zkrátka a dobře, v bundě nemáte mrznout, když spěcháte do práce, čekáte na autobus ani když se procházíte po vánočních trzích. 

 

Rozdíly mezi městskou a lyžařskou bundou poznáte i na první pohled. Zatímco na sjezdovce chcete být vidět a dovolíte si nosit výrazné modely, ve městě toužíte spíš po praktické bundě, kterou nebudete muset čistit každý týden. Městské bundy mívají střízlivější barvy, aby byly vhodné do práce, na formálnější schůzky i např. do divadla.

 

U klasické zimní bundy funkční parametry nehledejte, protože ve městě nejsou potřeba. Na druhou stranu některé prvky lyžařských bund se hodí i u těch městských. Mezi takové užitečné detaily nejen u prošívaných zimních bund patří kapucezip s krytím brady a vnitřní kapsy.

 

Hurá na nákupy!

Teď, když už znáte hlavní rozdíly mezi lyžařskou bundou a bundou na zimu do města, můžete vyrazit na nákupy. Nezapomeňte, že hlavní je účel. Na lyže patří lyžařská bunda s funkčními parametry, zatímco do města dobře zateplená zimní bunda.

 

Těšíme se, až vás potkáme v některé ze zimních bund LOAP, ať už na sjezdovce, nebo ve městě.

 

Prohlédněte si zimní bundy a kabáty LOAP: