Lyžařské bundy vs. bundy do města – kterou, kam a proč

Pánská lyžařská bunda OLTOPřed nákupem zimní bundy dobře zvažte její hlavní účel a teprve podle něj bundu vyberte. Na první pohled atraktivní lyžařské bundy plné barev, vzorů, různých vychytávek a funkčních parametrů vypadají lákavě a člověk jim snadno podlehne. Pokud ale hledáte bundu do města, měli byste odolat pokušení a brát v potaz jiné vlastnosti.

Lyžařská bunda ve městě – drahý špás, který nezahřeje

Ve městě běžně potkáte lidi oblečené v lyžařské bundě, čímž jsme si mezi vyspělými státy vysloužili raritní postavení. Nosit lyžařskou bundu ve městě je totiž jako nosit v mrazu kšiltovku místo kulicha.

Výroba lyžařských bund je založena na logickém předpokladu, že se budete aktivně pohybovat - lyžovat nebo jezdit na snowboardu. Z toho důvodu je u nich kladen důraz na funkční materiály, které vynikají vysokým vodním sloupcem a prodyšností. Také se očekává, že se občas vyválíte po zemi, proto je materiál pevnější, aby nedošlo k jeho rychlému opotřebení.

Při sjíždění sjezdovek se zapotíte, proto je nezbytné dostat přebytečnou tělesnou vlhkost pryč. Právě proto jsou u funkčních bund důležité hodnoty prodyšnosti. Čím vyšší hodnoty, tím bunda lépe odvádí vlhkost. Využívat můžete také ventilační otvory, které jsou většinou umístěny v oblasti podpaží.

Kromě prodyšnosti vás jistě zajímá i vodní sloupec, který deklaruje nepromokavost materiálu. Nepromokavosti bývá dosaženo aplikací zátěru nebo membrány a je podporována též lepenými švy. Na horách dochází ke zvýšenému kontaktu s vodou - můžete padat jak hruška nebo vás zastihne deštivé počasí - takže potřebujete oblečení, které vás v takových chvílích podrží. Opět platí: čím vyšší hodnoty vodního sloupce, tím déle bude bunda vodě odolávat.

LOAP tip: Jak vybrat bundu podle vodního sloupce čtěte zde.

Pánská lyžařská bunda OLTOLyžařská bunda a její vychytávky

Lyžařské bundy jsou také vybaveny řadou užitečných prvků, které na horách oceníte. Rozmístění některých z nich si můžete prohlédnout na obrázku pánských zimních bund LOAP.

Sníh má jednu velmi otravnou vlastnost. Dokáže zalézt pod bundu, prosáknout dalšími vrstvami a pořádně vás zastudit. Aby k tomu nedocházelo, případně co nejméně, mají lyžařské bundy ochranné prvky. Patří mezi ně sněhový pás, umístěný uvnitř bundy, a vnitřní elastický rukáv.  Pás i rukáv přilnou k tělu a brání pronikání sněhu pod bundu. Vnitřní rukáv bývá občas doplněn průstřihem pro palec, takže vznikne jakási polorukavice, která chrání i dlaň. Vnější rukáv navíc můžete stáhnout suchým zipem a nastavit si optimální míru utažení.

Další fajn funkčním prvkem je kapuce. Neměla by chybět žádné lyžařské bundě, protože chrání krk i hlavu před náporem studeného větru, sněhu nebo deště.  Na druhou stranu s ní bývá problém, protože obvykle nejde přetáhnout přes helmu, která je na sjezdovce nutností. Z tohoto důvodu mívají bundy odepínací kapuci. Při jízdě nepřekáží a pod svahem si ji můžete zase připnout.

Užitečná jsou také poutka pro přichycení kalhot a chybět nesmí ani kapsy pro osobní věci, v ideálním případě několik vnějších i vnitřních kapes. Na svahu uvítáte i kapsičku se zipem na rukávu určenou na schování permanentky.

Lyžařská bunda patří na sjezdovky

Všechny tyto detaily, odolný materiál a funkční parametry pomáhají vytvořit skvělou bundu pro horské zimní sporty. Pro tyto účely jsou bundy výjimečně dobré a budete s nimi maximálně spokojeni. Pokud si však takovou bundu pořídíte do města, budete zklamaní, protože vám v ní bude zima. Neprávem získáte z lyžařské bundy špatný dojem, a přitom máte kvalitní svršek, který jen nevhodně využíváte.

Dámský kabát do města NANNATak v jaké bundě do města?

Hlavním účelem zimní bundy do města je poskytnutí tepelného komfortu. Zkrátka a dobře, nemáte v ní mrznout, když spěcháte do práce, čekáte na autobus nebo se procházíte po vánočních trzích. Důraz je proto kladen především na jejich izolační výplň. Rozdíly mezi městskou a lyžařskou bundou poznáte i na pohled. Zatímco na sjezdovce chcete být vidět a dovolíte si nosit výrazné modely, ve městě toužíte spíše splynout s davem. Městské bundy bývají střízlivější, abychom je mohli brát i na formálnější schůzky.

Funkční parametry v městských uličkách

Ruku na srdce, při přebíhání z domu do práce a zpět se nezapotíte jako na lyžích. Není tedy příliš rozumné vyžadovat prodyšnou bundu. Prodyšnost totiž pomáhá odvádět pot, ale neizoluje.  Klasická zimní bunda má teplo udržet uvnitř a nepouštět ho ven. Jedině tak vám totiž bude teplo.

Podobné je to i s vodním sloupcem. Když lyžujete, jste vystaveni náročnějším přírodním podmínkám. Může vás chytnout vánice, déšť a než se dostanete do tepla, potřebujete bundu, která se o vás postará. Ale ve městě? Pokud vyloženě nemusíte, do zimního nečasu ani nevkročíte. A když vás zastihne na cestě domů, můžete se schovat na zastávku, do kavárny, nebo skočit do autobusu a za chvíli být doma. Z toho důvodu bývají zimní bundy určené pro běžné nošení vodoodpudivé. To znamená, že voda po nich pouze stéká, ale materiál není nepromokavý.

Funkční parametry tedy u klasické zimní bundy nehledejte, nejsou pro ni nezbytné. Díky tomu je i cena bundy nižší.

Vychytávky nejsou ve městě třeba

Zmínili jsme, že lyžařské bundy mají na rozdíl od zimních bund do města různé vychytávky. Tyto dodatečné prvky klasická zimní bunda nepotřebuje, protože většinou nepřijde do tak těsného kontaktu se sněhem. Můžete bez problémů postrádat sněhový pás i vnitřní elastický rukáv. Některé prvky se však mohou objevit i u městských bund. Často to bývají odepínací kapuce nebo zipy s krytím brady.  

Hurá na nákupy!

Teď, když už dobře znáte rozdíly mezi lyžařskou bundou a zimní bundou do města, můžete vyrazit na nákupy. Nezapomeňte, že hlavní je účel. Na lyže patří lyžařská bunda s funkčními parametry, do města dobře zateplená zimní bunda.

Tak šťastnou ruku při výběru a těšíme se, až vám potkáme v některé ze zimních bund LOAP, ať už sjezdovce, nebo ve městě.

Prohlédněte si kolekci bund LOAP:

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší