Jak vybrat správný spací pytel a karimatku

V minulém článku jsme vám poradili, jak vybrat vhodný stan. Je proto nejvyšší čas obrátit pozornost na výběr vhodného spacího pytle. A protože pod spacák potřebujeme ještě dostatečnou izolační vrstvu, podíváme se rovnou i na výběr karimatky.

 

Univerzální spacák na celý rok neexistuje

Každý z nás by si jistě přál spacák, ve kterém by mu bylo příjemně celý rok a za jakéhokoliv počasí. Pravda je ale taková, že něco jako univerzální spací pytel neexistuje – musíme se rozhodnout mezi 3 variantami. Výběr spacáku však nebude taková dřina, když si ještě před samotnou návštěvou obchodu a koupí spacího pytle popravdě odpovíme na otázku: Na co vlastně spacák potřebuji?

 

Spacáky se obvykle dělí na:

 

Pro spaní ve spacáku během prázdnin, resp. od června do srpna, jsou nejlepší tzv. letní spací pytle. Jsou lehké, někdy dokonce ultralehké, a ideální pro turisty i cyklisty. Takový spacák na léto se výborně hodí na festival i na dovolenou u Mácháče.

 

Pokud vyrážíte pod stan, sotva roztaje sníh, a vracíte se, když listí žloutne, vyplatí se vám pořídit třísezónní spací pytel. Je teplejší než letní spacák, ale je těžší a má větší rozměry. Výhodou však je jeho univerzálnost a pohodlné spaní pod stanem od jara do podzimu.

 

Máte-li pro strach uděláno a nebojíte se ani sněhu a mrazu, je pro vás tím pravým ořechovým zimní spací pytel. Doporučujeme ho používat skutečně jen v zimě - po zbytek roku byste se v něm zbytečně trápili a v noci se vedrem odkopávali.:-)

 

LOAP tip: Případně si do spacáku můžete koupit i ochrannou vložku. Dle typu vložky může dojít ke zvýšení tepelného komfortu. Na trhu narazíte například na fleecové vložky, které mohou v  teplém počasí sloužit i jako samostatný, lehký spacák. Vložky jsou také vhodné, pokud si spací pytel pouze půjčujete. Nikdy nevíte, co se v něm před vámi dělo. ;-)

 

Péřové spací pytle vs. spacáky z umělých vláken

Spací pytle jsou buď péřové nebo ze syntetických vláken. Péřové spací pytle jsou skvělým tepelným izolátorem, proto se využívají především při výrobě zimních spacích pytlů. Kromě tepelného komfortu si peří lépe uchovává své původní vlastnosti, díky čemuž spacák pomaleji stárne. Životnost takového spacího pytle může být 5 i více let. Péřové spacáky jsou navíc lehčí a snadněji se balí.

 

Pozn.: Při koupi péřového spacího pytle si vyberte spíš výplň z husího peří. Na rozdíl od kachního lépe izoluje.

 

Hlavní nevýhodou péřových spacáků je jejich snadná nasáklivost. Rychle navlhnou a tím prudce klesá jejich výhřevnost. Vlhko se v nich také déle drží a pytle pomalu schnou. Vhodné jsou proto především do suchých a mrazivých podmínek. Cena za péřového spacáku je navíc vyšší než u syntetických spacích pytlů. Tyto spací pytle navíc nejsou vhodné pro alergiky.

 

Spací pytle z umělých vláken představují kvalitní alternativu k péřovým pytlům. Spacáky ze syntetických materiálů na rozdíl od peří hřejí, i když jsou vlhké, a následně rychle schnou. Dají se prát v pračce a hodí se i pro alergiky. Jejich cena je nižší, stejně tak je tomu s dobou životnosti. Pro běžné použití od jara do podzimu jsou ale naprosto dostačujícím a spolehlivým společníkem. 

 

LOAP tip: V nabídce máme speciální hřejivé dámské a dětské spací pytle s fleecovým zateplením v oblasti nohou.

 

Je libo dekový spacák nebo radši mumii?

Spací pytle se vyrábí ve 2 základních typech. Koupit si můžete dekový nebo mumiový spacák.

 

  • Dekové spací pytle ("dekáče") se hodí pro méně náročné podmínky do kempů, na tábor nebo na chatu či přespání rodinných příslušníků u vás bytě. Spacák se po rozepnutí hravě promění v prostornou a pohodlnou deku.
  • Mumiové spací pytle ("mumie") jsou propracovanější a kopírují tvar lidského těla. Tím optimalizují velikost vyhřívaného prostoru, lépe udržují teplo a snižují jeho únik.  Jsou opatřeny „kapucí“, do které si můžete schovat i hlavu.

 

LOAP tip: Naše spací pytle se dají vzájemně propojit – získáte tím 1 „manželský“ spacák. Stačí uvést do poznámky k objednávce, zda chcete levé nebo pravé zapínání. Případně si můžete rovnou pořídit dekový spací pytel pro dva. :-)

 

Limitní teploty: max, komfort, min, extrém – co to znamená?

  • Horní komfort udává nejvyšší teplotu, po jejímž překročení se začneme ve spacáku pomalu vařit ve vlastní šťávě.
  • Komfortní teplota bude zajímat především ženy. Pokud teplota klesne pod komfortní hodnoty, nohy a ruce žen začnou chladnout.:-)
  • Limitní teplota znamená to samé jako komfortní teplota s tím rozdílem, že platí pro muže.
  • Extrémní teplota (například do mínus 20) znamená, že po překročení uvedené hodnoty ve spacáku pravděpodobně ještě přežijeme:-), ale musíme počítat s velkou zimou a v důsledku toho s nevyspáním a možným podchlazením.

 

Spacáky XXL, dámské i dětské spací pytle

Spací pytel by měl být alespoň o 15-20 cm delší než výška vaší postavy. Příliš velký spacák se zase špatně vyhřívá a bude nám v něm zima. Naopak malý spacák je nepohodlný, a pokud jsme v něm napěchovaní na těsno, izolační vrstva fungovat nebude.

 

LOAP se obecně zaměřuje především na pohodlí, a proto jsou všechny dospělácké spací pytle XXL široké. XXL šířka spacáků LOAP má navíc tu výhodu, že se v noci můžete vrtět jako housenka, nohy si pokrčit a zvlášť u dětských spacáků platí, že se v něm děti klidně vyspí a probudí s dobrou náladou.

 

Pečujte o svůj spací pytel, déle vám vydrží

Přiznejme se, kde máte schovaný svůj starý spacák? Srolovaný v obalu do úhledného tvaru nebo ledabyle pohozený ve skříni? Možná se budete divit, ale nepořádník, jehož spacák se válí mimo obal, o něj pečuje lépe. Je to tak. Péče o spací pytel není složitá, ale málokdo ví, jak na to.

 

TIP: Přečtěte si náš článek Jak sbalit spacák a pečovat o něj.

 

Spací pytle mají být pověšeny ve skříni, popřípadě mohou ležet volně stočené na zemi. Důvod je prostý – šetří se tak vlastnosti použitých materiálů. Spacák navíc potřebuje dýchat a větrat, takže mu delší doba v uzavřeném obalu opravdu nesvědčí. Rozložený spacák je sice méně skladný, nicméně nám díky této péči vydrží daleko déle.

 

Pozn.: Spacák pravidelně větrejte i během jeho používání. Kromě příjemnějšího spánku to ocení i vaši spolunocležníci.;-)

 

Sebelepší spacák vás bez karimatky nezahřeje

Ryba smrdí od hlavy, zima stoupá od země. Právě proto potřebujeme spolehlivou izolační vrstvu, která zaplní prostor mezi námi a zemí. Na výběr máme z několika typů karimatek.

 

Alumatky jsou vhodné spíše jako podložka, na kterou si můžeme venku sednout, než jako izolační vrstvu pod spacák. Před chladem nás prakticky neochrání a navíc ucítíme kdejaký drobný kamínek.

 

Pěnové karimatky se vyrábí v různých tloušťkách, avšak nejsou příliš skladné. Po zabalení vznikne poměrně velká role, kterou si však lehce připnete ke každému většímu turistickému batohu. Vyrábí se buď z polyetylenu, nebo z materiálu EVA (ethylenvinylacetát). Polyetylenové karimatky jsou levnější, ale bohužel lehko nasají vodu a tím snižují své izolační vlastnosti. Karimatky z materiálu EVA mají uzavřené póry, které vodu nenasáknou, a tak lépe izolují. Jsou sice dražší, ale také odolnější vůči mechanickému poškození.

 

V nabídce LOAP najdete také jogamatky – protiskluzované podložky na cvičení, které jsou ideální jako karimatky na jógu, fitness a pilates.

 

Samonafukovací karimatky (někdy se jim říká nafukovací karimatky) jsou hitem posledních let. Jedná se vlastně o pěnovou hmotu zatavenou v neprodyšné tkanině. Při otevření ventilu začne pěna automaticky nabírat vzduch a zvětšovat svůj objem. Stačí jí dát pár minut a za chvíli máme pohodlné lože připravené. Vyfouknutí probíhá podobně jako u nafukovacích lehátek na vodu.

 

Nevýhodou je riziko mechanického poškození, např. propíchnutí, a citlivost na slunce. Pokud omylem necháme samonafukovačku stát na přímém slunci, může dojít k jejímu nevratnému vyboulení.

 

Pro lidi trpící bolestmi zad, jsou nejpohodlnější nafukovací karimatky s tloušťkou 5-10 cm. Jsou ale těžké – je lepší je vozit autem, než se s nimi vláčet na zádech. Pokud nemáte zdravotní potíže, raději zvolte samonafukovací karimatku s tloušťkou 3-5 mm. Je lehčí a ve sbaleném stavu daleko menší.

 

Pozn.: Samonafukovací karimatky se i přes své označení musí pro dosažení optimálního pohodlí dofouknout. Karimatky, které se opravdu-opravdu sami nafouknou, se u 3mm tloušťky totiž pohybují kolem dvou tisíc korun a výš.