Island s vybavením od LOAPU

Bylo léto a vedro, a já přemýšlela, kam bych se tak mohla jet na čas zchladit?? Využívám levných letenek z Německa a v druhé půlce srpna vyrážím na 3 týdny na Island. Teplotní šok zažívám hned po příletu. Z 35 stupňových veder se ocitám v nočních 10 stupňových teplotách, brrrrr. Je těsně před půlnocí, a tak se rozhoduji, stejně jako většina ostatních turistů, strávit noc na letišti. Snad ráno bude o kousek tepleji. Bylo, ale tedy jenom opravdu o kousek.

z fjordu Eskifjörđur

Naštěstí mám s sebou vybavení od Loapu, pod softshellkou LETYA mě zahřívá sportovní svetr GOSHA a bez sportovních kalhot URIKA, bych se po příletu také neobešla. Na zádech si to pěkně šinu s 65 litrovým batohem SAULO 65, který splňuje přesně mé představy, hlavně co se objemu týče. Pojedu na těžko, a tak potřebuji, aby se mi do batohu vešel stan, spacák a věci na vaření, a k tomu další potřebné věci, např.: oblečení do všelijakého počasí, které vás na Islandu čeká. Sami Islanďané o svém počasí říkají: „Nelíbí se vám aktuální počasí, počkejte 5 minut a bude jiné, buď horší, anebo lepší, prostě jiné”. Rčení se mi potvrdilo hned po mém příletu, akorát že počasí bylo jen horší a horší!!

IMG_6154

První den mého cestování nebyl co se týká počasí zas až tak hrozný. S 20 kg batohem na zádech jsem celkem ocenila, že je pod mrakem a můžu tak obíhat všechny přírodní atrakce bez toho, aniž bych se zapotila.

Island je vulkanicky aktivní oblast a já jsem se právě nejvíce těšila na pozorování této přírodní aktivity. Vyrazila jsem tedy hned po příletu navštívit sice menší, ale k letiši nejblišží geotermálně aktivní oblast Gunnuhver. Hned po tom jsem se vydala do vnitrozemí na snad nejznámější přírodní atrakci tohoto typu „Gejzír“. Ano, stojí to opravdu za to i přes ty davy turistů, nic podobného jsem ještě neviděla. Největší problém pro mě je zjištění, že gejzír chrlí vodu do výšky několika metrů v nepravidelných intervalech, a tak je celkem těžké ho zachytit, aspoň tedy s běžným typem foťáku jako mám já. Ještě navštívím jeden z nejkrásnějších vodopádů Islandu Gullfoss a hurá do hajan.

Jsem utahaná jako kotě a líná stavět stan, a tak strávím noc pod širákem. V teple mě pěkně drží spacák SPACER, který se od mé poslední cesty stal nedílnou součástí mého vybavení. Snesl i nad ránem přicházející spršku a ani nepromokl.

Počasí se na pár dní zhoršilo a po dvou dnech nepřetržitého deště toho mám už opravdu dost. No nic, do vnitrozemí, kde jsem chtěla podniknout několikadenní trek se vydávat nebudu. V otevřené krajině, kde není úkrytu bych akorát mokla a mokla a neměla z toho žádný požitek. Rozhodnu se tedy následující dny zůstat při pobřeží a navštívit několik krásných vodopádů, jejichž jména si ztěžka pamatuji, všechny ale končí koncovkou foss, což v islandštině znamená vodopád.

od ledovcového jezera Jökulsárlón_03

Konečně se počasí umoudřilo a podnikám několik treků v oblasti městečka Vík. Rozbaluji stan nad městečkem s výhledem, jak z 5-ti hvězdičkového hotelu. Dalším mým cílem je návštěva okraje největšího evropského ledovce Vatnajökull a ledovcové jezero Jökulsárlón s plovoucími krami evokující drsnou Arktidu.

Od místních jsem se dozvěděla, že celé letošní léto je na západě a jihu ostrova deštivé, a že když se vyprávím na sever, bude líp. A taky tomu tak bylo, cestuji podél východních fjordů a usadím se na severu ostrova kolem jezera Mývatn. Mojí nejoblíbenější lokalitou je oblast kolem vulkánu Krafla, kde je možné pozorovat bahenní sopečnou činnost a výrony sopečných plynů. Člověk si místy připadá jako v pekle, popojde dál a jako by byl pro změnu zase na Měsíci.

Co se týká sportovního vybavení zajištěné značkou Loap, byla jsem nad míru spokojená. Cestovat po Islandu s bundou, co nemá voděodolnou membránou by nebylo vůbec možné. Tak jsem velmi uvítala sofshellovou bunda LETYA, která mě po celou dobu pobytu udržovala v suchu a teple. S deštěm jsem na Islandu tak nějak počítala, ale překvapilo mě, jaké síly zde může dosahovat vítr. Právě za větrného počasí jsem softshelku také velmi ocenila. Působila jako větrný štít, a tak i ledový vítr se mi nemohl dostat až do morku kostí. Co mi přišlo na této bundě velmi praktické, byl design a provedení kapuce. Nevím, jak je to možné, ale seděla na hlavě naprosto perfektně, a to i bez nastavitelného stahování u krku. Nevím, jestli mám „blbej tvar hlavy“, ale většina kapucí mi totiž vždy padá do očí a brání ve výhledu. Měla jsem tedy radost, že jsem objevila bundu, kde i s naraženou kapucí stále vidím!! Jestli máte někdo ten samý problém jako já, doporučuji právě tuto softshellku.

IMG_7366

Sportovní svetr GOSHA mě pěkně držel v teple v nepříznivých dnech a se softshelkou byly výbornou kombinací. Další součástí mé výbavy byly sportovní kalhoty URIKA. Nemají sice voděodolnou membránu, ale byly pohodlné na turistiku za příznivého počasí či mírného deště. Udržovaly mě v teple za větrného počasí a díky materiálu, je stačilo u konců nohavic jen oprášit a bylo vypráno! Jedinou výtku bych měla pouze k zapínání kalhot. Zapínání je na patentek a pod ním je všitý suchý zip. Za mě by stačilo pouze jedno z řešení.

Přihlaste se k našim akcím a novinkám a my vám pošleme 100 Kč při nákupu nad 500 Kč na váš první nákup.

719 PARTNERSKÝCH PRODEJEN

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR. Doručení do 1-2 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší

DPD logo    Uloženka logo   |    Payu logo    Mastercard logo    Visa logo    |    APEK logo Heureka logo