Island s vybavením od LOAPU

Bylo léto a vedro, a já přemýšlela, kam bych se tak mohla jet na čas zchladit?? Využívám levných letenek z Německa a v druhé půlce srpna vyrážím na 3 týdny na Island. Teplotní šok zažívám hned po příletu. Z 35 stupňových veder se ocitám v nočních 10 stupňových teplotách, brrrrr. Je těsně před půlnocí, a tak se rozhoduji, stejně jako většina ostatních turistů, strávit noc na letišti. Snad ráno bude o kousek tepleji. Bylo, ale tedy jenom opravdu o kousek.

z fjordu Eskifjörđur

Naštěstí mám s sebou vybavení od Loapu, pod softshellkou LETYA mě zahřívá sportovní svetr GOSHA a bez sportovních kalhot URIKA, bych se po příletu také neobešla. Na zádech si to pěkně šinu s 65 litrovým batohem SAULO 65, který splňuje přesně mé představy, hlavně co se objemu týče. Pojedu na těžko, a tak potřebuji, aby se mi do batohu vešel stan, spacák a věci na vaření, a k tomu další potřebné věci, např.: oblečení do všelijakého počasí, které vás na Islandu čeká. Sami Islanďané o svém počasí říkají: „Nelíbí se vám aktuální počasí, počkejte 5 minut a bude jiné, buď horší, anebo lepší, prostě jiné”. Rčení se mi potvrdilo hned po mém příletu, akorát že počasí bylo jen horší a horší!!

IMG_6154

První den mého cestování nebyl co se týká počasí zas až tak hrozný. S 20 kg batohem na zádech jsem celkem ocenila, že je pod mrakem a můžu tak obíhat všechny přírodní atrakce bez toho, aniž bych se zapotila.

Island je vulkanicky aktivní oblast a já jsem se právě nejvíce těšila na pozorování této přírodní aktivity. Vyrazila jsem tedy hned po příletu navštívit sice menší, ale k letiši nejblišží geotermálně aktivní oblast Gunnuhver. Hned po tom jsem se vydala do vnitrozemí na snad nejznámější přírodní atrakci tohoto typu „Gejzír“. Ano, stojí to opravdu za to i přes ty davy turistů, nic podobného jsem ještě neviděla. Největší problém pro mě je zjištění, že gejzír chrlí vodu do výšky několika metrů v nepravidelných intervalech, a tak je celkem těžké ho zachytit, aspoň tedy s běžným typem foťáku jako mám já. Ještě navštívím jeden z nejkrásnějších vodopádů Islandu Gullfoss a hurá do hajan.

Jsem utahaná jako kotě a líná stavět stan, a tak strávím noc pod širákem. V teple mě pěkně drží spacák SPACER, který se od mé poslední cesty stal nedílnou součástí mého vybavení. Snesl i nad ránem přicházející spršku a ani nepromokl.

Počasí se na pár dní zhoršilo a po dvou dnech nepřetržitého deště toho mám už opravdu dost. No nic, do vnitrozemí, kde jsem chtěla podniknout několikadenní trek se vydávat nebudu. V otevřené krajině, kde není úkrytu bych akorát mokla a mokla a neměla z toho žádný požitek. Rozhodnu se tedy následující dny zůstat při pobřeží a navštívit několik krásných vodopádů, jejichž jména si ztěžka pamatuji, všechny ale končí koncovkou foss, což v islandštině znamená vodopád.

od ledovcového jezera Jökulsárlón_03

Konečně se počasí umoudřilo a podnikám několik treků v oblasti městečka Vík. Rozbaluji stan nad městečkem s výhledem, jak z 5-ti hvězdičkového hotelu. Dalším mým cílem je návštěva okraje největšího evropského ledovce Vatnajökull a ledovcové jezero Jökulsárlón s plovoucími krami evokující drsnou Arktidu.

Od místních jsem se dozvěděla, že celé letošní léto je na západě a jihu ostrova deštivé, a že když se vyprávím na sever, bude líp. A taky tomu tak bylo, cestuji podél východních fjordů a usadím se na severu ostrova kolem jezera Mývatn. Mojí nejoblíbenější lokalitou je oblast kolem vulkánu Krafla, kde je možné pozorovat bahenní sopečnou činnost a výrony sopečných plynů. Člověk si místy připadá jako v pekle, popojde dál a jako by byl pro změnu zase na Měsíci.

Co se týká sportovního vybavení zajištěné značkou Loap, byla jsem nad míru spokojená. Cestovat po Islandu s bundou, co nemá voděodolnou membránou by nebylo vůbec možné. Tak jsem velmi uvítala sofshellovou bunda LETYA, která mě po celou dobu pobytu udržovala v suchu a teple. S deštěm jsem na Islandu tak nějak počítala, ale překvapilo mě, jaké síly zde může dosahovat vítr. Právě za větrného počasí jsem softshelku také velmi ocenila. Působila jako větrný štít, a tak i ledový vítr se mi nemohl dostat až do morku kostí. Co mi přišlo na této bundě velmi praktické, byl design a provedení kapuce. Nevím, jak je to možné, ale seděla na hlavě naprosto perfektně, a to i bez nastavitelného stahování u krku. Nevím, jestli mám „blbej tvar hlavy“, ale většina kapucí mi totiž vždy padá do očí a brání ve výhledu. Měla jsem tedy radost, že jsem objevila bundu, kde i s naraženou kapucí stále vidím!! Jestli máte někdo ten samý problém jako já, doporučuji právě tuto softshellku.

IMG_7366

Sportovní svetr GOSHA mě pěkně držel v teple v nepříznivých dnech a se softshelkou byly výbornou kombinací. Další součástí mé výbavy byly sportovní kalhoty URIKA. Nemají sice voděodolnou membránu, ale byly pohodlné na turistiku za příznivého počasí či mírného deště. Udržovaly mě v teple za větrného počasí a díky materiálu, je stačilo u konců nohavic jen oprášit a bylo vypráno! Jedinou výtku bych měla pouze k zapínání kalhot. Zapínání je na patentek a pod ním je všitý suchý zip. Za mě by stačilo pouze jedno z řešení.

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší