Dánsko - cestovatelské tipy od ambasadora Petra

Dansko_loap-ambasador8Vyrazili jsme autem ve čtvrtek 30. 7. odpoledne. Do Dánska je cesta dlouhá... asi 1.100 km, takže nás čekalo minimálně 11 hodin v autě přes celé Německo na hranice s Dánskem a potom náš cíl – město Kolding.

Cestu jsme si rozdělili a před Hamburgem jsme přespali v autě. Takto cestujeme teprve druhým rokem a spaní pořád vylepšujeme ... praktická vychytávka je lampička od Loap. Malá, skladná, ale svítí pořádně.

KOLDING

Další tři dny jsme si udělali poznávací. Prošli jsme si Kolding v jižním Dánsku. Ve městě je královský hrad – nyní muzeum, pod ním je jezero Slotsø s vodotryskem, ale také přístav s pláží. Tady studuje brácha David, takže bydlíme u něj. Další den jsme prozkoumali Ribe.

RIBE

Nejstarší městečko v Dánsku s krásnými uličkami a románskou katedrálou. Dánská architektura je typická cihlovým obložením a bílými okenicemi.

VEJLE

Třetí den jsme byli ve městě Vejle, další přístavní město kousek od Koldingu, kde nás nejvíce zaujala moderní architektura s budovou Fjordenhus. Centra měst jsou upravená, čistá. Nenajdete tu na ulicích odpadkové koše – každý si svůj odpad odnáší s sebou a vyhodí doma. Dánsko je rovina, takže dalším typickým znakem jsou kola, ty mají často na ulicích i přednost před chodci.

Dansko_loap-ambasador6BOVBJERG FYR a RUBJERGKNUDE FYR

Ale co na Dánsku milujeme asi nejvíc, jsou nádherná písčitá pobřeží s majáky. Tam jsme trávili další dny naší cesty. Moře je Severní a pěkně ledové. Koupou se jen otužilci, my zvládli jen po kolena.
Počasí je tu i v létě dost proměnlivé – jeden den se opalujete, druhý den berete svetr a bundu. Často fouká vítr, nejvíc samozřejmě na pobřeží. My jsme byli u červeného majáku Bovbjerg Fyr s kavárnou a vyhlídkou. Prošli jsme si okolí majáku a pobřeží s útesy a krásnou pláží. Další den jsme strávili u dalšího známého majáku s písčitým okolím Rubjergknude Fyr. Maják postupem času začal zasypávat písek, a proto ho nedávno v roce 2019 vyhrabali a přesunuli asi o 70 metrů dál.

 Týden rychle utekl a my se chystali k odjezdu. Dovolená se vyvedla. Dánsko je prostě naše srdcovka a určitě tu nejsme naposled.

Petr & Veronika Hejdovi
ambasadoři značky LOAP

 

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší