10 nejčastějších lyžařských mýtů a chyb

2017-13-12-15-47-03-520-520-12-1513176423-rodina-zima-hory-shutterstock_217296235

Lyžování je skvělý sport, ale váže se k němu řada mýtů. Pojďme jich pár zbořit. Dozvíte se třeba to, kdo má na sjezdovce přednost a jak je to se správným lyžařských postojem.

1. Jsem už na lyžování starý/á

Nesmysl. Věk není překážkou, pokud zdraví slouží a máte chuť učit se nové věci. Spousta lyžařů začala s lyžováním později. Typicky je k tomu dovedl přítel nebo přítelkyně. Stačí jen odhodit stud, neřešit, co si myslí ostatní, a lyžovat s nadšením.

2. Na sjezdovkách platí přednost zprava

Vůbec ne. Můžete předjíždět zprava i zleva. Na sjezdovkách platí jediné pravidlo: Předjíždějte tak, abyste neohrozili sebe ani nikoho jiného. Než začnete předjíždět, zkontrolujte situaci za sebou a pohlídejte si lyžaře před sebou. Mějte stále na paměti, že lyžař, kterého předjíždíte, může být nejistý. Nepředjíždějte ho z bezprostřední blízkosti.

3. Správně se lyžuje v předklonu

Kdepak, správně byste měli mít trup ve středu lyží a ruce před sebou. Nezaklánějte se ani se příliš nepředklánějte. Když budete mít těžiště ve středu lyží, budete je snadno ovládat a získáte potřebnou stabilitu. Při správném postoji byste měli cítit lyžáky na holeních.

IMG_01424. Alkohol mě zahřeje a nebude mi zima

Omyl, přátelé. Alkohol pouze navodí pocit tepla. Ve skutečnosti ale roztahuje cévy, čímž ztrácíte tělesné teplo. Je to velmi zrádné. Posilněni alkoholem totiž zimu necítíte a můžete klidně umrznout. Takže když si chcete dát něco na zahřátí, objednejte si radši čaj a na grog skočte až po lyžovačce.

5. Před lyžováním se musím protáhnout

Ani ne tak protáhnout, jako zahřát svaly. Klasický strečink je vhodný až po lyžování, protože svaly natahuje. Před lyžováním byste je měli naopak zahřát svižnou chůzí nebo lehkým rozklusáním.

6. Dítě se naučí lyžovat, když ho vezmu mezi své lyže

Nenaučí, protože se vám zavěsí na ruce a nechá se vozit. Určitě to takhle můžete udělat jednou dvakrát, když stojí na lyžích poprvé a neví, o co jde. Je ale důležité, aby potom začalo jezdit samo a nespoléhalo se na vaši pomoc. Začne díky tomu víc vnímat lyže, terén i rovnováhu.

LOAP tip: Podívejte se, kam vyrazit s dětmi na lyže.

IMG_6817

7. Dítě by mělo od začátku lyžovat s hůlkami

Spíš ne. Hůlky zbytečně odvádějí pozornost od lyží a často dětem překážejí. Nejdřív naučte děti lyžovat bez nich. Půjde jim to mnohem lépe a rychleji. Až si budou na lyžích jisté, přidejte hůlky. 

8. Je lepší lyžovat s lidmi, kteří jezdí líp než já

Jak se to vezme. Asi se budete víc snažit, abyste je dohnali, jenže se taky můžete přecenit. Pokud jste začínající lyžař, těžko udržíte celý den krok s pokročilejšími kamarády. Myslete na to a dělejte přestávky. Nepodceňujte únavu a hlavně nepřepalte hned první den, ať se můžete hýbat i další dny. 

9. Lyže musím mít co nejblíž u sebe

Kdo to říkal? Lyže byste měli mít naopak na šířku pánve, abyste měli dobrou stabilitu.

10. Na horách se nespálím

Spálíte, a jak! Rajče proti vám bude hotový albín. Určitě si vezměte krém na opalování a namažte se. Na horách je sluníčko pěkně ostré a opaluje jako ďas.

154 PARNERSKÝCH PRODEJEN

1725 OBCHODŮ A VÝDEJNÍCH MÍST

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR a SR. Doručení do 2-3 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení