10 funkcí turistického batohu, které zaručeně oceníte

Dejte si před sebe svůj turistický batoh, krosny nevyjímaje, a pojďte s námi zkontrolovat, zda má 10 vlastností spolehlivého parťáka na cesty. Správný turistický batoh totiž nabízí řadu vychytávek, které naplno oceníte až v praxi.

10 funkcí turistického batohu, které zaručeně oceníte

1.Zádový systém aneb Záda k zádům batohu sedají

Záda představují klíčovou část batohu. Správně navržený zádový systém zajišťuje nejen pevnost batohu, ale také odvětrávání, aby se vám záda nadměrně nepotila.

V nabídce LOAP najdete následující zádové systémy batohu:

  • AAS I – air adjustable system I
  • AFS – air flow system
  • AVS – air ventilation system
  • ACS II – air comfortable system II
  • SBS – Solid back system

Podrobnější popisy jednotlivých typů najdete na stránce Technologie.

Rovná záda batohu více přilnou k tělu, proto by měla být vybavena vycpávkami vyvýšenými nad samotný zádový panel. Vytvoří mezi vámi a batohem mezeru, skrz kterou bude vzduch volně proudit.

Některé turistické a cyklistické batohy mají speciálně navržený nosný systém, díky němuž je zádový panel vypouklý směrem do středu batohu, takže nepřilne k vašim zádům. Vzduch se tak může mezi vámi a batohem bezstarostně proudit.

Další užitečnou funkcí zádového systému je možnost jeho nastavení a přizpůsobení vaší postavě.

LOAP TIP: Více se o zádovém systému dočtete v našem článku Zádový systém batohu – jak funguje a k čemu slouží.

 

2.Anatomicky tvarované ramenní popruhy

Další nepostradatelná část batohu - ramenní popruhy. Patří mezi nejvíce namáhané části batohu. Dnes se turistické ruksaky hojně vyrábějí s anatomicky tvarovanými

popruhy, které kopírují tvar těla. Bývají často měkce vyztuženy, čímž chrání vaše ramena před bolestivými odřeninami. Jen si zkuste vybavit, jaké to je, nést na rameni těžkou cestovní tašku jen na látkovém popruhu. Hrůza! Nic takového s batohem zažívat určitě nechcete, zvlášť při plném zatížení.  

 

3.Prsní spojka

U ramenních popruhů ještě chvilku zůstaneme. Znovu se na ně podívejte. Našli jste prsní spojku? Výborně! A používáte ji? Pokud ano, máte bod

k dobru. Pokud ne, napravte to. Prsní spojka stabilizuje popruhy, takže vám konečně přestanou padat z ramen.  Neustálé vracení popruhů na správné místo je skutečně otrava, proto mějte spojku vždy zapnutou.

4.Bederní pás

Od hrudníku se přesuneme o kus níž a na zoubek se podíváme bedernímu pásu. Městské batohy ho často postrádají, protože nenesou významnou zátěž a předpokládá se

jejich časté sundávání. Správný turistický batoh se bez něj ale neobejde. Možná vás to při pohledu na bederní pás nikdy nenapadlo, ale je to opravdu důležitý detail. Při správném nastavení batohu dokáže výrazně odlehčit ramenům a přenést na sebe podstatnou část celkové váhy.  Stejně jako ramenní popruhy bývá bederní pás vyztužený a zapnete ho přezkou. 

 

5.Integrovaná pláštěnka

Jako správný turista se občas dešti nevyhnete. Jako správný turista to víte, a tak máte v batohu nepromokavou bundu s kapucí. Myslíte ale na batoh? Teď si asi řeknete, že to snad není třeba, jenže ono je. Není nic horšího než po celodenní túře v dešti vybalit promočené oblečení a nemít se do čeho převléknout. Batohy s integrovanou pláštěnkou jsou ideálním řešením. Pláštěnka je vždy důmyslně schovaná a její nízkou hmotnost vůbec nepocítíte.

Schválně se podívejte, zda ji má i váš batoh. U batohů LOAP je schováváme do nenápadné kapsy na dně batohu, hned pod bederním pásem. Je přichycena k vnitřní části batohu, abyste ji nemohli cestou ztratit. Pokud ji nemáte, doporučujeme vám koupi větší pláštěnky, pod kterou se vejdete nejen vy, ale i váš batoh. Na přehlídkové molo to nebude, ale budete v suchu.

LOAP TIP: Turistický batoh s integrovanou pláštěnkou je třeba LOAP ALPINEX 25.

6.Vnější úchyty a očka

Vnější úchyty jsou zkrátka skvělé. Pokud je sami aktivně využíváte, jistě nám dáte za pravdu. Oceníte je především při delších túrách, kdy se snažíte sbalit co nejvíce věcí. Batoh

ani krosna nejsou nafukovací, přesto se dá důmyslně využít jejich vnější strana. Úchyty většinou najdete u dna batohu. Máte je tam? Pokud ne, asi vám nechybí, ale jakmile je jednou vyzkoušíte, nebudete chtít batoh, který je o ně ošizen. Tyto úchyty jsou ideální na zavěšení neskladných bot, termosky nebo karimatky.

 

7.Vnější a vnitřní kapsy batohu

Turistický batoh rozhodně nesmí opomíjet dostatečné množství kapes. Velké věci sice uložíte do hlavní komory, ale lovit v ní často používané drobnosti, například peněženku, je dost otravné. Vybírejte si raději batohy vybavené menšími kapsami, které vám umožní věci chytře rozložit. Populární a hojně užívané jsou boční kapsy ze síťoviny, ve kterých obsah hned vidíte a rychle ho vylovíte. U krosen se vyplatí mít zipové kapsy na víku nebo na jeho spodní straně. Ideální jsou právě na peníze a doklady, které musíte cestou vyndávat.

 

8.Spodní a vrchní plnění vrchlíku

Na 2 způsoby plnění narazíte většinou u velkých expedičních batohů. Můžete je napěchovat shora i zezdola. Krosny mívají uvnitř dělicí přepážku, kterou můžete zapnout, čímž

vytvoříte 2 na sobě nezávislé komory. Dva způsoby plnění umožní náklad chytře rozmístit tak, abyste se v případě potřeby rychle dostali třeba k mikině.

LOAP TIP: Vrchní a spodní plnění batohu má ve výbavě např. LOAP MEADOW 65.

 

9.Nastavitelný vrchlík

S nastavitelným vrchlíkem neboli víkem se setkáte u expedičních batohů. Nastavením získáte více prostoru. Pokud je krosna plně naložena, můžete víko pomocí popruhů povolit a využít nově získaný prostor. Je-li naopak krosna méně naplněna, můžete víko stáhnout popruhy.

 

10.Boční kompresní popruhy

Kompresní popruhy po stranách vám dovolí stlačit objem batohu. Jejich utažením náklad uvnitř batohu zafixujete, a ten se ani nehne. Pro snadnější vybalení je nutné popruhy opět povolit.

 

Jsme u cíle. Svůj batoh i krosnu jste podrobili důkladné kontrole a my věříme, že jste s jejím výsledkem spokojeni. Pokud ne, vyberte si svůj nový batoh v nabídce turistických batohů LOAP.

Přihlaste se k našim akcím a novinkám a my vám pošleme 100 Kč při nákupu nad 500 Kč na váš první nákup.

719 PARTNERSKÝCH PRODEJEN

Nákup vám až domů přiveze kurýr DPD nebo si zboží vyzvednete na výdejním místě po celé ČR. Doručení do 1-2 pracovních dní. Zboží zakoupíte také v prodejnách našich obchodních partnerů.

Vybrat nejbližší

DPD logo    Uloženka logo   |    Payu logo    Mastercard logo    Visa logo    |    APEK logo Heureka logo