Vítejte! Abyste se u nás cítili jako doma, našli vše rychle a na svém místě, používáme cookies. OK
Muži Ženy Děti Boty Batohy Stany Spacáky Kolekce

Záruční doba a životnost zboží – jaký je mezi nimi rozdíl?

Záruční doba a životnost zboží – jaký je mezi nimi rozdíl?

Záruční doba a životnost zboží – jaký je mezi nimi rozdíl?

Prodejce za zboží ručí

Nový občanský zákoník prodejcům nařizuje, aby na zboží poskytli záruku. V odborných kruzích ji najdete jako tzv. jakost při převzetí. Jakost deklaruje, že zakoupená věc nemá při převzetí vady. U spotřebního zboží trvá 24 měsíců od nákupu. Po tuto dobu máte právo věc reklamovat. Pokud vadu objevíte v prvních 6 měsících, zákon předpokládá, že zboží bylo vadné už při koupi. Pro vás to znamená uznanou reklamaci a nárok na kompenzaci.  Když si ale v rámci reklamace necháte zboží vyměnit, nová záruka nepoběží.

Pozor! U použitého zboží může prodejce zákonnou záruku snížit na 12 měsíců.

Životnost zboží může být kratší než záruka

Na scénu však vstupuje ještě životnost zboží a běžné opotřebení. Některé věci totiž už ze své podstaty nemohou vydržet celé dva roky. Co takový malířský uhel? Ten je fuč raz dva, ale reklamovat ho samozřejmě nepůjdete.

Nebo třeba módní boty. U nich prodejce jasně uvádí, že nejsou určeny ke každodennímu ani častému nošení. Důraz je kladen na módní prvky, ne na životnost. Takže pokud nerespektujete pokyny a nosíte je denně, abyste se blýskli před okolím, boty se brzy rozpadnou a reklamaci vám nikdo neuzná.

Životnost je tedy doba, po kterou si věci zachovávají své původní vlastnosti. Postupně se v důsledku běžného opotřebení zkracuje. Tento proces však ještě urychlíte nesprávným používáním. To je také častým důvodem neuznaných reklamací. Stejně tak neprojde ani reklamace vady, která vznikla vaším neodborným zásahem nebo je důsledkem běžného opotřebení.

Záruka delší než 24 měsíců

Aby toho nebylo málo, prodejce může na zboží poskytnout ještě dobrovolnou záruku. Té se říká záruka za jakost a bývá delší než 2 roky. Zárukou za jakost prodejce potvrzuje, že si zboží po danou dobu zachová své obvyklé vlastnosti. Tato záruka může být vyznačena na obalu, zmíněna v reklamě nebo vystavena ve formě záručního listu. Záruční doba začíná běžet od převzetí zboží.

Pokud si koupíte zboží se zárukou třeba 5 let, víte, že 2 roky tvoří zákonem nařízená jakost při převzetí a zbývající 3 roky jsou dobrovolnou zárukou za jakost.

Když si délkou záruky nejste jisti, vždy se zeptejte prodejce.

Diskuze

Přidat komentář k článku Záruční doba a životnost zboží – jaký je mezi nimi rozdíl?
Napište nám