Vítejte! Abyste se u nás cítili jako doma, našli vše rychle a na svém místě, používáme cookies. OK
Muži Ženy Děti Boty Batohy Stany Spacáky Kolekce

Test batohu Loap Phinex 40 - recenze Vojty Jaroše

Od batohu této velikosti se očekává zejména dostatek prostoru pro základní vybavení pro náročnější celodenní turistiku nebo jiné venkovní aktivity, případně nenáročný víkendový výlet. Batoh Loap Phinex 40 jsem vyzkoušel nejprve na menším výletu kolem Brna a poté i na 24h závodu Den cesty.

Test batohu Loap Phinex 40 - recenze Vojty Jaroše

Konstrukce

Batoh vypadá poměrně standardně. Šedo-červený design neurazí, přístup shora, malá horní kapsa, prohnutí.

Boky jsou pevně přišité k síťovině na zádech a prohnutí není znatelné. Naměřil jsem cca 6 cm od síťoviny k prohnutí. Jedná se o větší batoh, takže prostor uvnitř je použitelný i pro rozměrnější objekty.

Co se týče kapes, k dispozici je kromě hlavního prostoru nekrytá kapsa na přední (opačné než zádové) straně batohu, 2 boční kapsy na pití a 2 kapsy ve víku, 1 vnitřní a 1 vnější, obě chráněné zipem, u horní kapsy částečně krytým. Na bederním pásu najdete 2 malé kapsičky, známé spíše z větších batohů.

Uvnitř hlavní kapsy je klasická nekrytá kapsa na camel bag a zip otevírající přístup do zádové části batohu.

Samotná hlavní kapsa je stahovatelná šňůrou, víko se překládá přes ni a zapíná se na přezku.

Batoh Phinex 40 je vybaven hrudním i bederním pásem. Ten bederní se vyznačuje úzkým 2,5 cm popruhem s malou přezkou, který je navíc velmi nakloněn „asymetrickým“ osobám – obepne vás i pokud máte kolem pasu cca 162 cm! Naštěstí jsou k dispozici spony, takže se popruhy nepletou pod nohy ani nám, kteří takových hodnot zdaleka nedosahujeme.

Hrudní popruh je docela zajímavě řešený. Kromě poměrně běžné gumy pro flexibilitu popruhu během chůze se popruh pohybuje i vertikálně. Hrudní popruh není k nosnému popruhu připojen napevno, ale pomocí jezdce, který umožňuje rychlé nastavení – hrudní popruh jen vezmete a posunete. Řešení je to velmi elegantní.

Batoh celkově působí bytelně a kvalitně zpracovaný, na křivé švy a lezoucí nitě nenarazíte.

Vybavení

Na přední straně najdete 2 oka a stahovací šňůry na cepín, trekové hole či jiné předměty a „gumicuky“ - podle mého názoru nedocenitelná výbava pro připevnění čehokoliv většího, co se vám nevejde do batohu, nebo to potřebujete mít po ruce.

Některé doplňky na přední straně jsou reflexní, což vidím jako jednoznačnou výhodu (pokud si chcete hrát na vojáky, nebo stanovat v prvních zónách NP, tak si v první řadě nepořídíte červený batoh). Na popruzích bohužel žádné odrazky nejsou, příznivci chůze po nočních silnicích bez čelovky se tak budou muset dovybavit.

Co mě naopak zamrzelo je absence pláštěnky.

Zkušenosti

Litráž

40 litrů už je poměrně slušný objem i pro víkendovou túru. Byl jsem tak zvědavý, jak si batoh poradí s mou výbavou pro spaní pod širákem – nafukovací karimatkou, letním spacákem a žďárákem. Batoh se tím naplnil zhruba ze tří čtvrtin a zbylo místo i na to nejnutnější.

Pohodlí

S batohem jsem nachodil nějakých 80 km a na pohodlnost si nemůžu stěžovat. Polstrování na bedrech ani ramenou není téměř žádné, ale u tohoto objemu to dle mého názoru ničemu nevadí. Popruhy jsou na ramenou dostatečně široké (cca 6 cm) a nastavitelné jak délkově, tak na ramenou (balanční dotah, viz diagramy zde).

Praktičnost

Co se týče praktičnosti, batoh mi přišel na svou cenu spíše nadstandardně vybaven. Mám rád často používané věci po ruce bez nutnosti batoh sundávat. Potěšily mě tak malé kapsy na „chlopních“ bederního popruhu, ideální na uložení maličkostí typu energetických tyčinek/gelů, baterií či odpadků.

Postrádal jsem naopak úchyty na popruzích, na které by se daly karabinou připevnit věci typu GPS, mobil, či buzola. Je tu sice na každém popruhu příčný gumový proužek, při mé výšce 185 cm ho však mám někde u klíční kosti, což není nejpraktičtější (s výjimkou připevnění vysílačky).

Pochválit musím „gumicuky“ na přední straně batohu. Helmu do nich neupnete (jsou příliš řídké – jen 5 úchytů), ale jako univerzální věšák na mokré ponožky, držák na náhradní boty, připevnění ešusu či čehokoliv jiného jsou k nezaplacení.

Na stranách gumicuků jsou klasické držáky na cepín. Ten nevlastním, ale běžně se do těchto držáků snažím upínat trekové hole, z důvodů praktických v autobuse či vlaku.

Bočním kapsám nemám co vytknout. Každá z nich bez problémů pojme 1,5l PET láhev a zároveň jsou gumou dostatečně stažené – při uložení menších předmětů se tak nemusíte bát o jejich vypadnutí.

Závěr

Batoh Phinex 40 mohu doporučit jako univerzální batoh pro turistiku i náročnější jednodenní výlety.

Pro vícedenní túry s přespáváním venku není batoh příliš prostorný, ale pokud jste nenároční, na víkend postačí. Výrobce myslel na mnoho praktických maličkostí a nastavení, které v této cenové kategorii nejsou běžné, škoda jen absence pláštěnky. Batoh také ocení lidé, kteří se hodně potí – odvětrání zad je důkladné.

Pokud bych měl batoh hodnotit jako ve škole, dostal by ode mě pěknou dvojku.

Vojtěch Jaroš 

Svou nejbližší specializovanou sportovní prodejnu, ve které koupíte zboží LOAP, najdete v sekci Prodejny.

Turistické batohy LOAP


Vojtěch Jaroš absolvoval magisterské studium na ČVUT FEL v Praze v oboru výpočetní technika se zaměřením na počítačové sítě. Mimo práce v oboru se ve volném čase rád aktivně i pasivně věnuje hudbě, IT, turistice a jiným outdoorovým sportům, zejména těm zimním. Mezi jeho oblíbenou destinaci patří Skandinávie pro svou svobodu stanování a příjemné letní teploty.

 Chcete se i Vy stát naším externím testerem a podílet se na zdokonalování produktů LOAP? Ozvěte se nám – viz Kontakty.

Vojtěch Jaroš

Diskuze

Přidat komentář k článku Test batohu Loap Phinex 40 - recenze Vojty Jaroše
Napište nám