Vítejte! Abyste se u nás cítili jako doma, našli vše rychle a na svém místě, používáme cookies. OK
Muži Ženy Děti Boty Batohy Stany Spacáky Kolekce

Příběh Davida Švejnohy z rumunského Banátu

Jedna z nejkrásnějších vesnic rumunského Banátu

Příběh Davida Švejnohy z rumunského Banátu

Rovensko (Rumunsko)

Jedna z nejkrásnějších vesnic rumunského Banátu. A proč do těchto krajů zavítá každoročně několik tisíc turistů z ČR? Žijí tu naši krajané. V roce 1826 se do těchto končin vydaly celé rodiny za úrodnou zemí a vizí lepšího života. Další vesnice byly založeny vojenskými úřady, které si tak zajistily pohraniční kontrolu neosídlených oblastí. V současné době se situace mění.

Kde tradiční řemesla nevymřela...

Mladí se vracejí zpět do Čech a starousedlíci všemi silami udržují své statky v nehostinném prostředí vrcholků banátských hor. Přesto můžeme pocítit nezapomenutelnou tradiční atmosféru banátských vesniček. Udržují tradiční řemesla a hodnoty, které jsou z našeho pohledu unikátní. Muži jsou statkáři, včelaři, kováři a ženy zase dobrými hospodyňkami. Mezi jedinečný produkt bezesporu patří obuv vyrobená z gumových duší. Občas do českých vesniček zavítají i rumunští výrobci se svými produkty. Paní prodává hliníkové nádobí, které se v těchto oblastech používá od nepaměti. My jsme při své návštěvě pochopili osudy lidí, jejichž domovem jsou skoro 200 let nehostinné rumunské hory. Malebný kraj romantických výhledů spojených se silnou tradicí českých krajanů.

Příběh lokomotivy z Resice

Při cestě do rumunského Banátu jsme se zastavili v Řešici, kde stojí unikátní muzeum historických lokomotiv. Tyto stroje byly vyráběny hlavně pro rumunskou lesní správu. Parní úzkorozchodové lokomotivy U-46.0 o rozchodu 760 mm byly vyráběny v letech 1951 – 1958. Továrna jich tehdy vyprodukovala přes 180 kusů. V současné době odpočívají ve venkovním muzeu a návštěvníkům dávají možnosti nasát historii a technické zpracování tehdejší doby. A cestování vlakem? Kdo z vás, dobrodružných duší, nikdy nezatoužil se svézt bájným Orient Expresem? V současné době patří cestování vlakem mezi nejlevnější a zároveň nejzajímavější formu přesunu. Nevyhýbejte se při cestách místní hromadné dopravě, právě tam tepe to pravé cestovatelské srdce.

První "svobodné město" Temešvár

Bezpochyby patří mezi nejzajímavější rumunská města. Svou historií v mnohém předčí hlavní metropoli. Do paměti lidí se vryla hlavně v roce 1989, kdy zde začala revoluce proti režimu Nicolae Ceaușeska. Tehdejší vláda komunistického režimu nařídila armádě střílet do lidí, kteří se shromáždili na náměstí na podporu pastora László Tőkése. Tehdy zemřelo 1.100 lidí a 3.300 jich bylo zraněno. Temešvár byl prohlášen prvním „svobodným městem“.

Pro mě je Temešvár symbolem obrovské odvahy a bojů za svobodu, které připomínají pomníky na hlavním náměstí před centrální katedrálou. Při cestě do Banátu si nechejte určitě pár hodin na návštěvu historického centra a místního tržiště. Doba, kdy to bylo zapomenuté město, už dávno pominula. Sedněte si do útulné kavárny a užívejte jedinečnou atmosféru.

Rumunská poštovní schránka

Posíláte domů pohledy ze svých cest? Asi každý chce „potěšit“ své blízké exotickou pohlednicí z dalekých cest v době, kdy ostatní jsou v práci, venku je zima a třetí den prší. Pošta neodmyslitelně patří k nejstarším komunikačním kanálům.  Já využil tuto starou, klasickou rumunskou poštovní schránku a vhodil do ní pohled své milované ženě. Napsat adresu, naslinit známku a vymyslet text, který nebude znít jako klišé. Máme se dobře, vaří tu dobře… nebo Hezký pozdrav z cest zasílá …. Po pár pivech v místní rovenské hospůdce jsem dokonce vymyslil i pár veršů. Neřeknu… A co píšete na pohledy vy?:)

Rovensko vás vítá a to doslova

Z jakékoliv strany přijedete do vesnice tak vás nemine tento nápis. A když se kouknete na druhou stranu, tak se s Vámi Rovensko loučí. Obě cedule ve vás vzbudí silné emoce. Když vjíždíte poprvé, cítíte očekávání. Přeci jenom jsou to naši krajané, kteří už 200 let žijí v odloučení 900 km od své vlasti. Krajané, kteří se naučili žít v nelehkých podmínkách. Romantika okolních hor a kopců je podmanivá. A když se loučíte? Možná se Vám začne i stýskat… Dostat se do Banátu není vůbec těžké a stojí to za to. Každý větší neb i menší cestovatel by měl Banát navštívit.

Autorem reportáže je David Švejnoha, český cestovatel, fotograf a dobrodruh.

Pánské oblečení LOAP

Obuv LOAP

David Švejnoha

Diskuze

Přidat komentář k článku Příběh Davida Švejnohy z rumunského Banátu
Napište nám