Vítejte! Abyste se u nás cítili jako doma, našli vše rychle a na svém místě, používáme cookies. OK
Muži Ženy Děti Boty Batohy Stany Spacáky Kolekce

Nepodceňujte bezpečnost na sjezdovce

Mrazivý vzduch, blankytně modrá obloha a bílé vrcholky hor lákají k parádní lyžovačce. Než se ale pustíte ze svahu dolů, projděte si s námi základní bezpečnostní pokyny.

Nepodceňujte bezpečnost na sjezdovce

Zorientujte se v lyžařském středisku

Prostudujte si mapu lyžařského střediska, zapamatujte si trasy a do mobilu uložte číslo na horskou službu. V případě zranění se vám bude dobrá orientace velmi hodit, protože snadno popíšete, kde se nacházíte.  Seznamte se také se značením, na které můžete na sjezdovkách narazit. Značky, zejména pak zákazy, důsledně dodržujte.

Sledujte aktuální předpověď a správně se oblečte

Nespoléhejte se na dlouhodobé předpovědi. Horské počasí je velmi proměnlivé, proto se vždy podívejte na aktuální předpověď pro konkrétní středisko. Myslete na to, že počasí se může s nadmořskou výškou měnit. Velký vliv na pocitovou teplotu má také vítr. Při bezvětří vám bude příjemněji a naopak. S ohledem na počasí zvolte vhodné oblečení, abyste se nevrátili s ošklivou omrzlinou. Také horské slunce je zrádné, takže mazat, přátelé.

Chraňte si hlavu a páteř

Bezpečnost na sjezdovce je úzce spjata s ochranným vybavením lyžaře a snowboardisty. Nepodceňujte dobře míněné rady a jezděte v přilbě. Říká se sice, že nejvíc bolí srážka s blbcem, ale dostat v plné rychlosti hlavičku od stromu také není žádný med.

Děti bez přilby na sjezdovku vůbec nepouštějte

Fatální může být i poranění páteře. Noste proto chránič páteře neboli páteřák. Zmírňuje nárazy při pádu a může to být právě on, kdo vás ochrání před kolečkovým křeslem. 

Desatero správného lyžaře

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) sepsala 10 základních pravidel, která mají lyžaři a snowboardisté dodržovat. A teď s pravdou ven. Víte o nich vůbec? Pojďme si je raději stručně představit.   

 

 1. Berte ohled na ostatní
  Málokdy se vám poštěstí, že budete na sjezdovce sami. Dejte pozor, abyste svou jízdou neohrozili ostatní. Zběsilé máchání hůlkami si nechte na pokoj, stejně tak si lyžaře před sebou nepředstavujte jako slalomové branky. Na sjezdovkách se učí i malí caparti, buďte k nim ohleduplní.
 2. Ovládejte svou rychlost a způsob jízdy
  Prostě nemachrujte. Nehody se nevyhýbají ani sebelepším lyžařům a snowboardistům. Jezděte tak, abyste byli schopni zareagovat na nečekanou situaci. Zejména při zhoršené viditelnosti jezděte opatrně. Zvažte dobře své schopnosti a nevrhejte se na černou sjezdovku, pokud se sotva držíte na nohou. Myslete na svou brzdnou dráhu a udržujte si od ostatních jezdců dostatečný odstup.
 3. Volte dobře jízdní stopu
  Neohrožujte jezdce před sebou. Sledujte styl jejich jízdy i rychlost a podle toho přizpůsobte svou jízdu. Vždy počítejte s možností nečekané reakce lidí před vámi (zastavení, pád…) a udržujte si odstup. To samé platí obráceně. Kryjte si záda a jezděte tak, abyste nekomplikovali sjezd lidem za vámi.
 4. Předjíždějte opatrně
  Předjíždění se meze prakticky nekladou. Můžete předjíždět zprava i zleva. Vždy však dejte předjížděným lyžařům nebo snowboardistům prostor pro jejich jízdu. Než začnete předjíždět, zkontrolujte situaci za vámi, ať vás někdo nesmete.
  A pozor! To, že vy vidíte ostatní lyžaře, ještě nemusí znamenat, že oni vidí vás. Raději počítejte s tím, že si vás nevšimli, a podle toho se chovejte.
 5. Pozor na vjezdy a rozjezdy
  Před vjezdem na sjezdovku se kolem sebe pořádně rozhlédněte. Nahoru i dolů. Svým nečekaným vjezdem byste mohli ostatní nemile překvapit a způsobit kolizi. Lyžaři na kopci jsou navíc pěkně rozjetí, proto je raději pusťte. To samé platí i v případě, kdy jste si dali na sjezdovce pauzu a chcete se znovu rozjet.
 6. Zastavit, stát
  Když si potřebujete odpočinout nebo počkat na pomalejší spolujezdce, můžete se samozřejmě zastavit. Nicméně ne uprostřed svahu. Zajeďte ke kraji a tam si vydechněte. Nezastavujte na úzkých nebo nepřehledných úsecích. Tato místa jsou sama o sobě náročná, tak je ostatním ještě víc nekomplikujte.  Pokud na takovém místě spadnete, rychle se přesuňte ke straně.
 7. Pěšky nahoru i dolů
  Pohybujete-li se po sjezdovce pěšky, například se vracíte pro ztracenou věc, choďte při kraji. Pozorně se rozhlížejte, ať máte čas uskočit před rozjetým lyžařem nebo snowboardistou.
 8. Respektujte značky
  Značky nejsou na sjezdovce pro srandu králíkům. Dávají jasně najevo, co vás čeká. Pokud je někam vstup zakázán, platí to i pro vás. Zapomeňte na frajeřinky, doplatili na ně už mnozí. Pokud se navíc pustíte do špatně přístupných míst, výrazně si komplikujete přivolání lékařské pomoci.
 9. Poskytněte pomoc
  Je vaší povinností poskytnout pomoc raněným. Zachovejte klid a místo nehody označte zkříženými lyžemi, aby vás ostatní měli šanci zaregistrovat. Zjistěte stav raněných a případně přivolejte horskou službu. Je-li to nutné, začněte s první pomocí.
  Raněné neopouštějte, držte je při vědomí a pokud možno v teple. Jestli to není vyloženě nutné, s poraněnými nehýbejte a nepřenášejte je. Nevíte, zda nemají vnitřní zranění.
  Od nehody nikdy neujíždějte!
 10. Legitimujte se
  Pokud se stanete svědkem nebo přímým účastníkem nehody, musíte prokázat svou totožnost. Spolupracujte s horskou službou a popište, jak nehoda proběhla.

Alkohol na sjezdovku nepatří!

V desateru bohužel chybí ještě jedno důležité upozornění. Je to stejné jako za volantem. Alkohol zpomaluje reakce, což může mít na sjezdovce katastrofální následky. Jezděte střízliví a panáka do každé nohy si dejte, až skončíte.

Bez pojištění lyže ani nenazouvejte

Nešetřete tam, kde se vám to může šeredně vymstít. Před cestou na hory se pojistěte. Případný úraz by vám pěkně provětral peněženku.

Diskuze

Přidat komentář k článku Nepodceňujte bezpečnost na sjezdovce
Napište nám