Vítejte! Abyste se u nás cítili jako doma, našli vše rychle a na svém místě, používáme cookies. OK
Muži Ženy Děti Boty Batohy Stany Spacáky Kolekce

Jak vybrat vhodný stan

Stanování si buď zamilujete, nebo ho jen nepochopíte. Abyste i vy patřili do toho prvního tábora, poradíme vám, jak si vybrat správný stan a čemu při jeho koupi věnovat pozornost.

Jak vybrat vhodný stan

Vyjasněte si, na co budete stan používat

Než se vůbec vypravíte do obchodu, zamyslete se, za jakým účelem hodláte stan používat. Od způsobu využití se totiž odvíjí výběr vhodné konstrukce stanu, hmotnosti, velikosti i hodnot vodního sloupce a… samozřejmě také ceny.

Kdo nikdy nespal pod stanem jako by nebyl.

Je velký rozdíl, pokud chcete stan používat na rodinné dovolené v kempu, kolo nebo náročnější výpravu do přírody. Na rodinné stanování pro vás bude rozhodující velikost stanu, na kolo budete potřebovat především lehký stan, zatímco na náročnější výpravy oceníte kromě nízké hmotnosti hlavně odolnost stanu.

Když si vyjasníte, co od stanu očekáváte a k čemu vám má nejčastěji sloužit, výběr stanu si výrazně usnadníte a nákup to nejvhodnějšího pro vás pak bude mnohem jednodušší a rychlejší.

Situace č. 1: Potřebuji stan do kempu nebo na kolo/vodu

Vybírejte z turistických stanů. Turistické stany patří mezi nejpopulárnější a jejich nabídka je velmi široká. Do této kategoriepatří rodinné stany, stany na kolo, vodu, stany na tábor

či běžný kempink. Pro každou z těchto dílčích skupin je typické odlišné využití.

Pokud hodláte celé dny chodit po horách či strávit dovolenou na kole, v noci rychle rozložit své týpí a ráno zase vyrazit se složeným stanem na cestu, potřebujete stan s nižší hmotností a odolnou konstrukcí.

Zatímco na rodinnou dovolenou potřebujete velký stan. Když ho po příjezdu do kempu rozložíte a necháte na stejném místě týden či 14 dní, oceníte spíše jednodušší konstrukci a vyšší hmotnost vám vadit nebude.

Situace č. 2: Chci stan na trek/delší cestování/do náročnějších podmínek

Vybírejte mezi expedičními stany. Expediční stany mají pevnější konstrukci s více pruty. Jsou konstruovány tak, aby byly odolnější vůči silnému větru, dešti i mechanickému poškození. V expedičních stanech můžete často i vařit a v zimním období poskytují velmi dobrý tepelný komfort.

Dvouplášťový nebo jednoplášťový stan. Který je lepší?

Většina stanů se dnes vyrábí jako dvouplášťové. To znamená, že mají vnitřní stan a nepromokavý vnější stan tzv. „tropiko“. Důvod je prostý.

Díky 2 vrstvám se vodní páry nesráží uvnitř stanu, ale už na samotném tropiku. Mezi tropikem a vnitřním stanem je dostatek prostoru, ve kterém může vzduch volně proudit a postupně nahromaděnou vodu vysoušet.

Voda steče po tropiku, aniž se dotkne vnitřního stanu.

V jednovrstvých stanech je daleko větší vlhko a pro běžné stanování nejsou vhodné. V nabídce stanů LOAP proto najdete pouze stany dvouvrstvé.

Vybíráme konstrukci stanu: Sklolaminát, durawrap nebo dural

Konstrukce ovlivňuje odolnost stanu, proto byste jí měli při výběru stanu věnovat dostatečnou pozornost. Existují 2 typy konstrukcí – laminátové a duralové. Jejich použití se opět odvíjí od účelu, pro který vám má stan sloužit.

Běžné turistické stany si bez problémů vystačí s laminátovými pruty. Nejsou sice tak pevné a lehké jako duralové tyče, ale


pro standardní účely jsou naprosto dostačující a levnější. Buď můžete mít klasickou sklolaminátovou konstrukci nebo durawrapovou.

Sklolaminátové pruty zná většina vyznavačů stanování. Pruty jsou vzájemně propojeny spojkou, kterou snadno nahmatáte, pokud prstem přejedete po spojených prutech. Je jakoby vystouplá a občas stane, že při protahování prutu tunýlky drhne. Při neopatrném zacházení se můžou zlomit a ostré hroty v místě rozlomení často stan poškodí. Jejich jednoznačnou výhodou je příznivá cena.

Durawrapová konstrukce je také laminátová, ale kvalitnější. Na prutech je nalisovaná polyuretanová folie, která pruty zpevňuje a v případě jejich zlomení eliminuje poškození stanu. Spojka je umístěna v těle tyčky, takže prut je na povrchu hladký.

Duralové tyče jsou vyrobeny ze slitiny hliníku, hořčíku, mědi a manganu. Jsou velmi odolné a lehké, proto bývají využívány například u expedičních stanů, které musí čelit většímu náporu větru a dalším rozmarům počasí. Jsou také vhodnější v případech, že stan častěji skládáte a znovu stavíte. Musíte však počítat s cenou vyšší než u laminátové konstrukce stanu.

Typické pro všechny typy konstrukce je důraz na snadnou stavbu stanu tak, aby člověk nemusel s pruty zápasit dlouhé minuty. Vše je otázkou praxe a cviku, ale obvykle stan dokážete bez větší námahy složit do 5 minut.

 Výhodou stanů LOAP je snadná manipulace, vč. sbalení stanu a dostupnosti náhradních dílů, tj. prutů.

Vodní sloupec podlážky a lepené švy jsou důležitější než vodní sloupec vnějšího stanu

Voděodolnosti stanu je dosaženo tak, že látka tropika je opatřena polyuretanovým zátěrem. Díky zátěru zůstane vnitřní stan v suchu, stejně jako vy. Vodní sloupec vnějšího stanu může v našem podnebném pásmu dosahovat hodnot od 1000 mm výše. Nemusíte to ale přehánět, vzhledem k množství srážek v ČR si pohodlně vystačíte s hodnotami mezi 1000-3000mm.

Nejvíce problémová místa představují švy, proto zkontrolujte, že vámi vybraný stan má švy přelepené. Veškeré stany LOAP mají švy přelepené tak, aby se jimi voda nemohla dostat dovnitř.

Důležitější než vodní sloupec tropika jsou také hodnoty vodního sloupce podlážky. Na podlážku je totiž vyvíjen největší tlak, například pokud na ní klečíte. Je proto vhodné, aby vodní sloupec podlážky byl alespoň 5000 mm. Tato hodnota vám již poskytne dostatečný komfort a také poměr cena/výkon se vyplatí. Stany LOAP mají podlážku právě s odpovídajícím vodním sloupcem 5000 mm, a jsou tedy vhodné pro bezproblémové a komfortní stanování.

Správná velikost stanu zaručí pohodlí, umožní vaření a schová i kola

Velikost stanu jde opět ruku v ruce se způsobem použití. Rodinný stan by měl být prostornější, aby měli všichni členové dostatečné pohodlí a zároveň měli po ruce svá zavazadla. Dobrým příkladem rodinného stanu je stan LOAP Vall. Označení evo v názvu signalizuje použití lepších technologií. V tomto případě se jedná o použití durawrepové konstrukce, která je pevnější než sklolaminát a tolik nepraská. Stan pohodlně pojme 4 osoby, v případě potřeby zvládne i 6 lidí. Je rozdělen na 2 ložnice spojené společnou předsíňkou. Na výšku má 1,8 metru a člověk se v něm nemusí ohýbat. Čelní vchod se dá podepřít a
ve vzniklém prostoru pohodlně usušíte oblečení a boty nebo uvaříte něco dobrého k snědku.

 

Pro cyklisty, kteří chtějí vyjíždět z 1 místa, skvěle poslouží stany cyklo. Mají velmi prostornou předsíň, do které se vejdou až 4 kola a dá se pod ní i vařit. U stanu Skaun můžete taktéž podepřít čelní vchod a nechat sušit promoklé svršky. Cyklisté, kteří naopak touží spát každou noc na jiném místě, ocení nízkou hmotnost stanů.

Kromě počtu osob je nutné zvážit také velikost a počet zavazadel. Například stan LOAP Melbu 4 evo je vynikajícím stanem pro 4 osoby na hudební festivaly, kdy s sebou vezete jen to nejnutnější na víkend. Pokud byste s ním ale jeli do kempu na týden a déle, je vhodný spíše pro 2 osoby a jejich bagančata.

V LOAPu myslíme především na pohodlí, proto i stany pro 2 mají 2 samostatnými vchody. Nebudete muset přelézat jeden
přes druhého a získáte kvalitní odvětrávání.

Větrání a moskytiéra – nepostradatelní parťáci pohodlí

Větrání je nezbytnou součástí každého stanu. Napomáhá udržovat správnou teplotu a zároveň odvádí nahromaděnou vlhkost, která se drží na vnitřní straně tropika. Často bývá řešeno ventilačními otvory, které by měly být minimálně dva. Nejlepší místo pro větrací otvory se nachází v co nejvyšším bodě stanu. Otvory by měly jít zevnitř stanu zavřít, aby jimi v případě nečasu nepronikal déšť a chlad.

Pravděpodobně nejúčinnějšího větrání dosáhnete otevřením vchodových otvorů. Pokud máte dva, bude proudění vzduchu uvnitř stanu ještě lepší. Vhodnými příklady stanů LOAP se dvěma otvory jsou například Sande, Melbu 3 i 4, Skaun, Tomma, Sunde, Aure. Výhodou krytých vchodů navíc je, že budete moct větrat i za deštivého počasí. Cirkulaci vzduchu pomůže také povytažení dolního okraje tropika.

Nepostradatelným pomocníkem je také moskytiéra, která bývá často součástí vstupních otvorů nebo okének. Nejenže brání dotěrnému hmyzu, aby se u vás ubytoval, ale také podporuje větrání. Pokud byste se měli rozhodnout mezi stanem s moskytiérou a stanem s okny z průsvitného igelitu, dejte přednost moskytiéře. Stany s igelitovými okny se více zapařují a pobyt uvnitř není příliš příjemný.

Turistické stany

Ultralehké stany

Náhradní tyče ke stanům

TIP na článek: Jak vybrat správný spací pytel a karimatku

Diskuze

Přidat komentář k článku Jak vybrat vhodný stan
Napište nám