Vítejte! Abyste se u nás cítili jako doma, našli vše rychle a na svém místě, používáme cookies. OK
Muži Ženy Děti Boty Batohy Stany Spacáky Kolekce

Jak funguje princip 3 vrstev oblečení

Cibulový systém vrstvení oblečení vychází z myšlenky postupného nabalování různých druhů oděvu. Cílem je zajistit maximální tepelný komfort a udržet stabilní tělesnou teplotu. Správné vrstvení funguje za předpokladu, že používáte funkční prádlo, nemícháte pořadím vrstev a v každé vrstvě použijete oblečení navržené právě pro danou vrstvu.

Jak funguje princip 3 vrstev oblečení

1. Sací vrstva - funkční prádlo

Sací neboli transportní vrstva je v přímém kontaktu s pokožkou a pomáhá tělu udržovat přirozené mikroklima. Patří sem termoprádlo, které velmi dobře odvádí pot od těla a

předává ho další vrstvě k odpaření. Výhodou je, že ačkoli sací vrstva pot nasaje, neabsorbuje ho. Místo toho ho okamžitě pošle dál. Díky tomu zůstává funkční prádlo suché, nestudí a vy budete v teple.

Pěkně v teple, bez omezení v pohybu

Sací vrstva je velmi pohodlná, co se nošení týče, neboť zcela přirozeně kopíruje pokožku. Hravě k ní přilne a umožní vám volný pohyb bez omezení. Skvěle fungují i ploché švy, které vůbec necítíte. Přilnavost termoprádla je nezbytným předpokladem pro správnou funkci sací vrstvy.

 

 

2. Izolační vrstva - fleecové mikiny a outdoorové svetry

Izolační vrstva přebírá od sací vrstvy pot a posílá ho do další fáze. Musí být proto dostatečně prodyšná. Zároveň brání úniku tělesného tepla a jeho přebytečné množství opět předává k odpaření.

Brání úniku tepla a zároveň odvádí pot

Izolační vrstva se vyrábí z kvalitních vláken, která mohou v teplejších dnech sloužit i jako vrstva svrchní, protože mají skvělé termoizolační vlastnosti a některá jsou také větruvzdorná.

Typickým představitelem této vrstvy jsou fleecové mikiny a outdoorové svetry. Jsou lehké, měkké, prodyšné, hřejivé a vodoodpudivé.

 

 

 

3. Svrchní vrstva - softshellové bundy a kalhoty

Poslední vrstva plní ochrannou funkci před vnějšími vlivy jako déšť, vítr a sníh. Voděodolnost je velmi důležitý aspekt, který zabezpečuje bezproblémový chod spodních vrstev. Svrchní vrstva je tedy skvělým vnějším izolátorem, ale zároveň je dostatečně prodyšná, aby mohla převzít nahromaděný pot a teplo a odpařit je pryč.

Ať neprochladnete a zůstanete v suchu

Stejně jako izolační vrstva by měla odvádět pouze přebytečné množství tělesného tepla. V opačném případě hrozí prochladnutí a činnost ostatních vrstev přijde vniveč.

TIP LOAP: V zimě používejte bundy s nepromokavou membránou nebo zátěrem a integrovaným ventilačním systémem.  Při méně náročných klimatických podmínkách můžete používat také softshellové bundy.

Začněte se správně oblékat a užívejte si maximální pohodu nejen při sportu. Například naše markeťačka Iva Faiklová využívá vrstvený systém při procházkách se svým psem a nemůže si ho vynachválit.;-)

Pánské softshellové oblečení

Dámské softshellové oblečení

Diskuze

Přidat komentář k článku Jak funguje princip 3 vrstev oblečení
Napište nám